Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

8 maja 2016 r. przedstawiciel policji powiedział, że istnieją duże obawy przed możliwością wybuchu wojny mafijnej w Izraelu. Dzisiaj w nocy w Tel Awiwie został zamordowany znany przestępca Shai Shirazi, syn szefa mafii Rico Shirazi. Został on kilkakrotnie postrzelony i zmarł od ran w szpitalu. Ranny został także jego osobisty ochroniarz. Policja obawia się działań odwetowych mafii wobec innych organizacji przestępczych w kraju.

8 maja 2016 r. Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły rano, że porozumiały się w sprawie obniżenia napięcia na granicy Strefy Gazy z Izraelem. W późniejszych godzinach Islamski Dżihad zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

8 maja 2016 r. w Jerozolimie doszło do gwałtownych protestów ortodoksyjnych Żydów, którzy usiłowali uniemożliwić policji aresztowanie mężczyzny, odmawiającemu rozwodu żonie. W starciach ranny został 1 policjant. Aresztowano 3 osoby.

8 maja 2016 r. ortodoksyjni Żydzi wywołali wieczorem gwałtowne zamieszki w Bnei Brak. Demonstranci protestowali przeciwko obowiązkowi służby wojskowej dla religijnych Żydów. Policja aresztowała 28 osób.

9 maja 2016 r. Uniwersytet Tel Awiw i Israel Democracy Institute opublikowały wyniki sondażu opinii publicznej. Okazało się, że 47% Izraelczyków ocenia pracę rządu w sferze bezpieczeństwa jako „dobrą” lub „bardzo dobrą”, i tyle samo wyraziło ocenę „nie tak dobrą”. W sferze gospodarki, 58% respondentów oceniło działania rządu jako pozytywne. W kwestiach politycznych, 52% respondentów wyraziło pogląd, że utrzymanie większości Żydów w kraju jest ważniejsze niż izraelska suwerenność na wszystkich obszarach. Ponadto, 71,5% Izraelczyków nie zgadza się z używaniem terminu „okupacja” dla terytoriów Judei i Samarii, które pozostają pod kontrolą Izraela. Interesujące dane dotyczą zaufania społecznego dla poszczególnych wysokich urzędników państwowych – szef sztabu armii gen. Eizenkot cieszy 71% zaufania, komisarz policji Roni Alsheich 56%, minister obrony Mosze Jaalon 58%, premier Netanjahu 40%, a przywódca opozycji Icchak Herzog tylko 15% zaufania. W powodzenie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami wieży zaledwie 5,7% Izraelczyków, a tylko 20,7% uważa, że pokój jest możliwy w dającej się przewidzieć przyszłości.

9 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z belgijskim ministrem spraw zagranicznych Dider Ryndersem. Obaj politycy omówili sytuację globalnego bezpieczeństwa oraz zagrożenia ze strony islamskiego terroryzmu. Netanjahu podkreślił, że francuska inicjatywa zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej umożliwi Autonomii Palestyńskiej uniknięcie bezpośrednich negocjacji pokojowych, a zatem oddali możliwość osiągnięcia trwałego porozumienia pokojowego.

9 maja 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że ludność Izraela liczy 8 mln 522 tys. mieszkańców, i wzrosła o 2,2% w ciągu ostatniego roku. Ludność żydowska wynosi 6 mln 377 tys. (74,8% populacji), ludność arabska wynosi 1 mln 771 tys. (20,8%), a inne narodowości wynoszą 374 tys. (4,4%). W ciągu ostatniego roku urodziło się około 195 tys. dzieci, a zmarło 47 tys. osób. W tym samym okresie do Izraela przyjechało 36 tys. nowych imigrantów. Około 75% ludności to „sabra” (urodzeni w Izraelu), a ponad połowa z nich to już drugie pokolenie urodzone w ojczyźnie. Obecnie w Izraelu istnieje 14 miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. – Jerozolima, Tel Awiw, Hajfa, Riszon LeSyjon, Petah Tikwa, Aszdod, Netanja i Beer Szewa. W 1948 r. na całym świecie żyło 11,5 mln Żydów, z czego tylko 6% z nich mieszkało w Ziemi Izraela. Obecnie na świecie żyje około 14,3 mln Żydów, z czego 43% mieszka w Izraelu. Stopa bezrobocia w Izraelu wynosi 5,3%.

9 maja 2016 r. Stany Zjednoczone ogłosiły, że przyznały 50 mln USD pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Środki te zostaną w ciągu 5 lat rodzielone przezAmerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego we współpracy z Catholic Relief Services. Celem jest udzielenie pomocy humanitarnej oraz stworzenie nowych miejsc pracy, aby pobudzić lokalną gospodarkę.

10 maja 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało rano nożami grupę seniorów spacerujących po promenadzie Haas w dzielnicy Armon Hanatziv w Jerozolimie. Zranione zostały dwie 70-letnie Izraelki. Napastnicy zbiegli.

10 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że miesiąc czasu temu aresztowały 17-letniego członka Hamasu, mieszkańca Strefy Gazy. Podczas przesłuchań okazało się, że był on członkiem sił specjalnych Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Ujawnił szereg informacji dotyczących przebiegu tuneli terrorystycznych, oraz sposobu pracy przy kopaniu tuneli. Jedną ze stosowanych procedur jest branie kąpieli pod prysznicem w tunelu po zakończeniu prac. W ten sposób na zewnątrz wychodzą osoby w czystych ubraniach, przez co jest trudniej je zidentyfikować jako pracujące przy kopaniu tuneli. Przyznał on, że istnieją plany masowego ataku terrorystycznego na terytorium Izraela. W tym celu mają być wykorzystane tunele terrorystyczne, którymi grupy szturmowe przenikną przez granicę i zaatakują izraelskie miasta.

10 maja 2016 r. wysoki urzędnik państwowy poinformował, że Izrael podjął decyzję o zawieszeniu rozmów z Turcją, w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków, do czasu utworzenia nowego rządu w Ankarze.

10 maja 2016 r. po południem rozpoczęły się w Jerozolimie oficjalne uroczystościDnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroru. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Ja, tak jak i wy, dźwigam ciężar smutku, pogrążam się w otchłań smutku i zadręczam bólem straty. Te uczucia odczuwam od czasu otrzymania wiadomości o stracie brata. Wiadomości, którą później przekazałem rodzicom. Od nie zawalił się cały mój świat. To samo stało się z wami … Oni wszyscy zginęli walcząc o niepodległość Izraela. Nasi synowie i córki walczą posiadając większe powody, i jest duża różnica między zniewolonymi i bitymi ludźmi, jakimi byliśmy 68 lat temu, a narodem, który mieszka w swoim własnym kraju i sprawuje kontrolę nad swoim własnym losem. Ale cena była straszna. Życie w pokoleniu odrodzenia wymusiło wysoko cenę osobistą i narodową, ale duch naszego narodu jest silny. Będziemy nadal silnie stać wobec naszych wrogów, budując nasz kraj i zapewniając nasze bezpieczeństwo. Nie tracimy nadziei na pojednanie się z naszymi wrogami, ale przede wszystkim staramy się zawrzeć pokój między nami.” Przewodniczący Knesetu Juli Edelstein powiedział: „Nie chcemy żyć według naszych mieczy. Ale teraz nasi wrogowie nie pozostawiają nam wyboru. W tym celu musimy utrzymywać silne, zaawansowane, etyczne i moralne Siły Obronne Izraela. Była to i pozostaje armia narodowa. Nie tylko ze względu na zróżnicowanie i jednolity izraelski charakter żołnierzy, ale także dlatego, że swoją siłę czerpie z narodu Izraela. Możemy zapewnić i będziemy zapewniać żołnierzom i oficerom Sił Obronnych Izraela pełne poparcie, aby umieli sobie poradzić w każdym dowolnym wyzwaniu i położeniu. Jest to jedyny sposób, abyśmy mogli stanąć silni i uzbrojeni w obliczu terroryzmu i nienawiści. Bo jeśli nie będziemy gotowi stawić czoła zagrożeniom wojskowym i dyplomatycznym – to nie będziemy istnieć.”

10 maja 2016 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę podłożoną przy punkcie kontrolnym Hizme, na północ od Jerozolimy. Ciężko ranny został 1 izraelski żołnierz i 2 inne osoby. Saperzy odkryli jeszcze jeden duży ładunek wybuchowy, który nie wybuchł.

10 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły wieczorem całkowite zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas świąt w Izraelu. Przyczyną są względy bezpieczeństwa.

10 maja 2016 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh powiedział, że najważniejszym problemem na świecie jest proklamowanie państwa palestyńskiego. „Palestyna stanowi istotę konfliktów i kryzysów w regionie. Każdy dzień opóźnienia wywarcia presji przez społeczność międzynarodową, by osiągnąć sprawiedliwe rozwiązanie sprawy palestyńskiej, pogrąża region w ciemnościach, w których działają siły ekstremizmu i terroryzmu. Cenę za to zapłaci ludzkość.”

11 maja 2016 r. rano w całym kraju rozległ się głos syren. Na 2 minuty wstrzymany został cały ruch. Następnie na górze Herzla w Jerozolimie rozpoczęły się oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroru.

11 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelil irano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.

11 maja 2016 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki przy przejściu kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 Palestyńczyk.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.