Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

14 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wystosował ostry list do prezydenta Francji, Francois Hollande, potępiając decyzję Francji o poparciu w UNESCO zaprzeczeniu żydowskości Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. „Organizacja odpowiedzialna za ochronę historycznego dziedzictwa na świecie unieważniła część podstawowej i niepodważalnej części historii ludzkiej. Chociaż nie mamy złudzeń co do zaangażowania ONZ w prawdę i sprawiedliwość, byliśmy zszokowani widokiem naszych francuskich przyjaciół podnoszących rękę popierając tą haniebną decyzję. Walidacja palestyńskich wysiłków, aby zaprzeczyć historii Żydów i utrwalić mit agresji Izraela na Wzgórzu Świątynnym jest nie tylko niemoralna, ale również niebezpieczna.”

14 maja 2016 r. Egipt odciął linię energetyczną zasilającą Strefę Gazy. Nie wyjaśniono, co było przyczyną wyłączenia dwóch linii przesyłowych o mocy 20-24 MW. Pierwszą z nich odłączono dwa tygodnie temu, w wyniku czego w Strefie Gazy dostawy prądu ograniczono do 12 godzin na dobę. Obecne wyłączenie pozbawiło energii elektrycznej całą południową część Strefy Gazy, w rejonie miast Rafah i Khan Younis.

15 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa teren Uniwersytetu Hebrajskiego na górze Skopus we Wschodniej Jerozolimie. Pożar trawy i krzaków ugasili strażacy.

15 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano w Jerozolimie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Netanjahu powiedział, że „jedynym sposobem, aby osiągnąć prawdziwy pokój między nami a Palestyńczykami, jest droga bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych. Każda inna próba tylko sprawi, że pokój stanie się bardziej odległy i da Palestyńczykom możliwość ucieczki od skonfrontowania się z korzeniami konfliktu.”

15 maja 2016 r. cały kraj dotknęła rekordowa jak na tą porę roku fala upałów. W Ejlacie temperatura osiągnęła 46 stopni (rekord z maja 1980 r. wynosił 45,2 stopnia). W Beer Szewie odnotowano 43 stopnie, w Tyberiadzie 42, w Tel Awiwie 40 i w Jerozolimie 36 stopni Celsjusza. Oczekuje się, że fala upałów potrwa przez dwa lub trzy dni. Upały stały się przyczyną licznych pożarów. Służby medyczne udzieliły pomocy 442 osobom, które zasłabły z powodu ciepła.

15 maja 2016 r. Palestyńczycy obchodzili dzień Nakba, upamiętniając rocznicę powstania państwa Izrael i katastrofę narodu palestyńskiego. Podczas demonstracji wzywano do uznania prawa powrotu palestyńskich uchodźców. W południe we wszystkich arabskich miejscowościach Autonomii Palestyńskiej zawyły syreny.

15 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety, które spadły wewnątrz Strefy Gazy.

15 maja 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah ostrzegł świat muzułmański, że powinien zachować czujność wobec „syjonistycznego reżimu”. „Jeśliby siły oporu nie oddały swego życia w walce z syjonistycznym reżimem i terroryzmem, i jeśliby umęczeni irańscy doradcy wojskowi w Iraku i Syrii, nie rozszerzali współpracy, nie byłoby żadnego postępu w bezpieczeństwie w regionie. Niektóre państwa sieją niezgodę wśród muzułmanów, dlatego muzułmański świat musi zachować czujność wobec syjonistycznego reżimu.”

16 maja 2016 r. wczesnym rankiem odnotowano trzęsienie ziemi o sile 4,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 70 km na południe od Ejlatu. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.

16 maja 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem przechodnia na ulicy Hanavi’im w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Uciekającego napastnika aresztowała policja.

16 maja 2016 r. izraelski okręt patrolowy zatrzymał rano arabską łódź rybacką u wybrzeża Strefy Gazy. Aresztowano 1 Palestyńczyka, którego oskarżono o przemyt materiałów rakietowych dla Hamasu. Podczas przesłuchania ujawnił on szczegóły morskich działań operacyjnych Hamasu, w których wykorzystuje się rybaków do przemytu broni i materiałów rakietowych do Strefy Gazy.

16 maja 2016 r. był kolejnym dniem rekordowych jak na miesiąc maj fali upałów. Najwyższa temperatura utrzymywała się we wschodniej części kraju. W Dolinie Jodanu osiągnęła wartość 45,7 stopni, na wybrzeżu 40, w północnej części Negewu 42, na pustyni Arava 46, w Galilei 33 i na wzgórzach Golan 34 stopnie. Israel Electric Company poinformowało o rekordowym zużyciu energii elektrycznej, które osiągnęło wielkość 11350 MW.

16 maja 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że koordynacja działań służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej i Izraela nadal trwa, i nie ma zamiaru jej kończyć. Hamdallah dodał, że Autonomia Palestyńska przyjmuje francuską inicjatywę pokojową.

16 maja 2016 r. Organizacja Wyzwolenia Palestyny wydała oficjalne oświadczenie potwierdzające swoje zaangażowanie na rzecz walki i prawo powrotu palestyńskich uchodźców do swojej ojczyzny. OWP uznaje to za podstawowe palestyńskie prawo i zasadniczą część przyszłego porozumienia pokojowego z Izraelem. Organizacja uznaje ponad 5,59 mln palestyńskich uchodźców, którzy zamieszkują w różnych krajach na Bliskim Wschodzie.

16 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wrzucili wieczorem ładunek wybuchowy na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Bomba nie wybuchła i została rozbrojona przez saperów. Do zdarzenia doszło podczas modlitwy w grobowcu.

16 maja 2016 r. norweska policja ewakuowała okolicę synagogi w Oslo. Powodem było pozostawienie przez nieznanego mężczyznę walizki przy wejściu do synagogi. Z tego powodu ogłoszono alarm bombowy. Okazało się jednak, że walizka była pusta. Policja poszukuje tego mężczyznę.

17 maja 2016 r. rząd zatwierdził przekazanie 900 mln szekli na program rozwoju sektora Beduinów. W ciągu najbliższych czterech lat będą rozwijane szkoły, infrastruktura i system pomocy społecznej w beduińskich społecznościach w północnej części kraju. Celem jest zintegrowanie Beduinów ze społeczeństwem Izraela. Dlatego liczne projekty będą starać się pobudzić aktywność młodych Beduinów w działalności gospodarczej, turystycznej, kulturalnej oraz edukacji. Podjęte będą także starania by zwiększyć liczbę beduińskich poborowych służących w Siłach Obronnych Izraela i w policji.
 17 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął dzisiejszą wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. „Izrael jest gotowy do współpracy z Egiptem i innymi arabskimi państwami na rzecz podnoszenia współpracy dyplomatycznej i stabilizacji regionu. Doceniam wkład pracy prezydenta Sisi, a także jego zachęty w tej ważnej kwestii.”

17 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas z zadowoleniem przyjął dzisiejszą wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. Abbas podkreślił „historyczną rolę Egiptu we wspieraniu palestyńskiej sprawy.” Dodał, że docenia wysiłki Egiptu, by osiągnąć pokój i utworzyć palestyńskie państwo.

17 maja 2016 r. rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri z zadowoleniem przyjął wypowiedź egipskiego prezydenta al-Sisi. Zuhri położył jednak nacisk na potrzebę osiągnięcia jedności między rywalizującymi frakcjami palestyńskimi i utworzenie rządu jedności narodowej.

17 maja 2016 r. egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi wezwał do połączenia wszystkich regionalnych sił, aby osiągnięcie regionalnego pokoju stało się możliwe. „Po podpisaniu porozumienia pokojowego, nikt nie myślał, że będzie możliwy trwały i prawdziwy pokój, jaki dzisiaj istnieje pomiędzy Izraelem a Egiptem. Jednak zmieniające się czasy i rzeczywistość spowodowały, że jest trwały pokój. Jest to okazja, by napisać nowy rozdział pokoju w tym regionie. Jeśli wszyscy połączymy siły w celu rozwiązania kwestii palestyńskiej, dając Palestyńczykom nadzieję i zapewniając bezpieczeństwo Izraelczykom, będziemy mogli napisać nowy rozdział, który może okazać się ważniejszy od porozumienia pokojowego między Izraelem a Egiptem.”

17 maja 2016 r. francuski prezydent Francois Hollande poinformował, że międzynarodowa konferencja w sprawie wznowienia rozmów pokojowych między Palestyńczykami a Izraelem, zostanie przełożona na lato tego roku. Pierwotnie proponowano, aby konferencja odbyła się 30 maja w Paryżu, jednak nie doszła ona do skutku z powodu braku porozumienia ze stronami.

18 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał rano z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. Netanjahu podziękował za zaproszenie Izraela, by otworzył stałe biuro w siedzibie NATO w Brukseli. Premier wskazał, że współpraca Izraela z NATO wzmocni skuteczność działań przeciwko terroryzmowi na Bliskim Wschodzie, jak również umożliwi działania przeciwko innym wspólnym zagrożeniom.

18 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały nad ranem 2 wysokich członków Hamasuw Dżeninie i Tulkarem, w Samarii. W nocy aresztowano 16 poszukiwanych terrorystów. W Hebronie przejęto ukrytą broń.

18 maja 2016 r. rano Palestyńczyk zbliżył się do bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Gdy nie zareagował na wezwania do zatrzymania się, izraelscy żołnierze postrzelili go w nogę i aresztowali.

18 maja 2016 r. nastąpiło otwarcie Muzeum Palestyńskiej Sztuki, Historii i Kultury w Birzeit, niedaleko Ramallah w Samarii. Nowoczesny budynek z odkrytym amfiteatrem i ogrodami jest całkowicie pozbawiony eksponatów. Koszt jego budowy wyniósł 24 mln USD. Inauguracyjny pokaz został poświęcony palestyńskim uchodźcom, jednak wystawa została odwołana z powodu zawieszenia dyrektora muzeum w obowiązkach. Budowę muzeum sfinansowali zagraniczni darczyńcy dla Autonomii Palestyńskiej, w tym Unia Europejska.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. „Muzeum Palestyńskiej Sztuki, Historii i Kultury w Birzeit” – na razie bez eksponatów
    Unia europejska powinna zwrócić się z prośbą o eksponaty do izraelskiej policji – o wypożyczenie noży. Może starczy gablot. Jeśli nie, to mamy amfiteatr. Niech tam młodzi pokażą co potrafią. Jak w rzymskim Coloseum.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.