ogloszenia

Muzeum POLIN – Prosba o pomoc ( WAZNE – przeczytaj i podaj dalej )

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za wyrażoną przez Państwa chęć pomocy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w projekcie „IDENTYFIKACJA I OPIS ZDJĘĆ ZE ZBIORÓW TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW W POLSCE” – ponizej szczegółowy opis projektu

Projekt jest realizowany w dziale upowszechniania.

W sprawie opisania zdjęć w stałym kontakcie będzie z Państwem Pan Dominik Rudzki (email:tskz@polin.pl).

Z wyrazami szacunku,

Albert Stankowski

Doradca ds. Współpracy ze Społecznością Żydowską.

Tel. 0048 223793717

PROJEKT: „IDENTYFIKACJA I OPIS ZDJĘĆ ZE ZBIORÓW TOWARZYSTWA SPOŁECZNOKULTURALNEGO ŻYDÓW W POLSCE”

Drugą wojnę światową przetrwał tylko ułamek przedwojennej społeczności żydowskiej, a po wojnie większość ocalałych Żydów i ich potomków wyemigrowała z Polski. Dlatego udokumentowanie i zachowanie śladów życia żydowskiego na ziemiach polskich oraz przekazywanie wiedzy o nim jest jednym z głównych celów statutowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2013 roku Muzeum zwróciło się do Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w swoim archiwum posiada największą na świecie kolekcję zdjęć dotyczących życia żydowskiego w powojennej Polsce, z propozycją jej zdigitalizowania. Zbiór ten nie może jednak być w pełni wykorzystany naukowo dopóki nie zostanie zbadany, opisany i wprowadzony do bazy danych. Kolekcja liczy 6350 zdigitalizowanych zdjęć z lat 1945-1990, przedstawiających różne inicjatywy związane ze zorganizowanym życiem żydowskim, takie jak akademie rocznicowe, koncerty, kolonie dla dzieci żydowskich, ważne wydarzenia organizowane w komitetach żydowskich, a w kolejnych latach w oddziałach TSKŻ w całej Polsce. Żyją jeszcze świadkowie, których wiedza może być bezcenna dla udokumentowania historii całej epoki życia żydowskiego. Uważamy za swój obowiązek i ogromną szansę, aby będąc w posiadaniu największej kolekcji zdjęć ukazujących powojenne życie Żydów w Polsce sporządzić profesjonalny opis tego zbioru i udostępnić go w bazie danych. Jesteśmy przekonani, że owoc naszych działań będzie podstawą dla licznych ważnych i wartościowych projektów badawczych, będzie także mógł służyć realizacji wielu rozmaitych przedsięwzięć takich jak wystawy, publikacja albumów czy opracowań popularnonaukowych. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w opisaniu fotografii i identyfikacji uwiecznionych na nich ludzi i wydarzeń. Zainteresowani jesteśmy także digitalizacją zdjęć z Państwa albumów jeżeli przedstawiają społeczno –kulturalne życie żydowskiej w Polsce. Ponieważ ze względów prawnych Muzeum nie może udostępniać tych zdjęć na ogólnym forum, jedyną możliwością jest identyfikacja indywidualna. Po zgłoszeniu chęci współpracy przesłanej na adres naszej poczty elektronicznej:

tskz@polin.pl 

otrzymacie Państwo wybrane zdjęcia.

Liczymy, że wspólnymi siłami uda nam się zachować pamięć o powojennej historii społeczności żydowskiej w Polsce.

 

Z wyrazami szacunku, Albert Stankowski Doradca ds. Współpracy ze Społecznością Żydowską

 

Kategorie: ogloszenia, REUNION 69

3 odpowiedzi »

 1. od 1946 do 1957 w Legnicy!!! zdiecie na OKLADCE Atlas Historii Zydow Polskich wydanie Demart 2010rok: to przedszkole nr 5 “Czas nie czeka ,czas ucieka” grupa Pani Manii Russ rok 1951 Wielki Zegar ..zolnierzyk salutuje po prawej Miecio moj braciszek…Zegar to chyba Irka …zrobione w sali rytmicznej a na scianie jest tez slogan Dziecko- Nasza Przyszlosc !! mam je w albumie rodzinnym ..Pani Mania wychowawczyni wielu pokolen to moja MAMA…

 2. Urodzilam sie w Legnicy, 1950 uczeszczalam do szkoly zydowskiej im. Janusza Korczaka do 1964 roku a nastepnie przeprowadzilismy sie do Lodzi gdzie ukonczylam Liceum im. Pereca. W roku 1969 opuscilismy Polske wyjezdzajac do USA a ja do Israela.
  W Legnicy moj ojciec Jakub Lejb prowadzil kolo dramatyczne, byl dyrectorem teatru amatorskiego w jezyku zydowskim im; DUA przy TSKZ-cie. W Lodzi tez prowadzic kolo dramatyczne w jezyku zydowskim lecz na mniejsza skale. Rodzice byli bardzo zwiazani z kultura zydowska i byli aktywnymi czlonkami TZKZ.
  Chetnie chcialabym pomoc w identifikbacjii zdjec ….napewno mi sie Uta Koogs rozpoznac 🙂
  Dzisiaj mieszkam w USA, new York

 3. Ja urodzilem sie w Bytomiu 1-go grudnia 1945. rodzice szukali miejsca pracy i wedrowali w roznych miastach w Polsce. w r. 1950 pszyjechalismy do Legnicy i tam juz osiedlilismy sie w ciagu 7 lat. tam sie uczylem w szkole zydowskiej nr. 7 do 5-tej klasy.
  w Legnicy pszeszlem cale dzicinstwo. tato moj pracowal w P.K.O. i tam tez zylismy w zydowskiej spolecznosci. jechalismy tez na wycieczki i kolonie.
  w r. 1957 wyemigrowalismy do Izraela. mysle ze bede mogl pomoc identyfikacja zdjec z tamtych czasow.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.