Uncategorized

Alina Cała: Michnik słusznie porównał prof. Chodakiewicza do Hitlera

Doktor Alina Cała ( historyczka, członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce) w rozmowie z „Super Expressem” ocenia, czy Muzeum Historii Żydów Polskich szerzy mowę nienawiści:

 „Super Express”: – Jak pani skomentuje wypowiedź Adama Michnika, który porównał książki historyka prof. Marka J. Chodakiewicza do „Protokołów mędrców Syjonu” oraz przyznał, że zestawienie książek Jana Tomasza Grossa z twórczością prof. Chodakiewicza jest jak porównanie dzieł Mickiewicza i Hitlera?

Dr Alina Cała: – Przesadą jest, że książki pana prof. Chodakiewicza są „Protokołami mędrców Syjonu”. Natomiast prof. Chodakiewicz jest zdecydowanie antysemitą i propaguje antysemickie schematy. Może Michnik miał zbyt emocjonalną wypowiedź, ale merytorycznie uzasadnioną.

– Na czym polega antysemityzm prof. Chodakiewicza?

– Nie ma wiedzy i propaguje niewłaściwą wiedzę. Oskarża Żydów, że z własnej winy stali się ofiarami. Propaguje takie schematy, że może rzeczywiście Polacy zamordowali Żydów, ale to dlatego, że Żydzi współtworzyli komunizm czy coś w tym stylu. Drugim wątkiem jest temat żydokomuny, czyli że trzydziestomilionowy naród po wojnie został zdominowany i zmuszony do komunizmu przez 50 tys. ocalałych Żydów, z których ponad połowa miała poglądy syjonistyczne. Twórczość prof. Chodakiewicza nie jest odkrywcza. Jego popularność wynika z powtarzalności rozmaitych tez. Kieruje się on zasadą Goebellsa, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą i niestety ludzie zaczynają w to wierzyć.

– Czy Adam Michnik nie przesadził ze swoim porównaniem w trakcie debaty w Muzeum Historii Żydów Polskich? Muzeum POLIN jest instytucją państwową opłacaną przez polskich podatników, która nie powinna promować mowy nienawiści.

– Nie byłam uczestnikiem tej debaty, więc trudno mi się wypowiadać na temat wypowiedzi Adama Michnika. Merytorycznie stwierdzam, że prof. Chodakiewicz jest historykiem, który wykorzystuje schematy antysemickie i na nich żeruje.

– Naukowcy i publicyści wystosowali list otwarty do dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w obronie prof. Chodakiewicza, oczekując przeprosin za słowa Adama Michnika. Czy Dariusz Stola powinien przeprosić za wypowiedź redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”?

– Dyrektor Dariusz Stola nie powinien przepraszać prof. Chodakiewicza za słowa Adama Michnika. Dyrektor jakiegokolwiek muzeum nie jest od tego, żeby cenzurować wypowiedzi swoich gości. Dyrektor udostępnia pomieszczenie do debaty. W tych debatach brał udział Piotr Zychowicz, który ma antysemickie poglądy. W POLIN występował również Dawid Wildstein, który co prawda nie ma antysemickich poglądów, ale bardzo prawicowe. Gościem była również Kazimiera Szczuka, która ma bardzo lewicowe poglądy. Muzeum Historii Żydów Polskich jest otwarte na różne poglądy.

– To co trzeba zrobić, żeby nie dochodziło do takich sytuacji?

– Do jakich?

– Żeby goście nie używali krzywdzących porównań, szczególnie w stosunku do nieobecnych osób. Jakby się pani poczuła, gdyby ktoś pani twórczość porównały do twórczości Hitlera?

– Moich publikacji nie można porównać do tekstów Hitlera. Każdą publikację antysemicką można porównywać do tekstów Hitlera. W przypadku prof. Chodakiewicza takie porównania są właściwe.

Ponizej nagranie z debaty z Adamem Michnikiem

A co uwaza Dyrektor muzeum prof. Stola

KLIKNIJ TUTAJ

http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/cala-michnik-slusznie-porownal-prof-chodakiewicza-do-hitlera_844681.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.