Polityka

Wiadomosci z Izraela 27 maja – 2 czerwca

27 maja 2016 r. minister ochrony środowiska Avi Gabaj (ruch Kulanu) podał się do dymisji, podając jako przyczynę podpisanie umowy koalicyjnej z Avigdorem Liebermanem.

27 maja 2016 r. dowódca obrony cywilnej przy Północnym Dowództwie, płk Eren Makov poinformował, że trwa proces tworzenia oddziałów obrony cywilnej w całym północnym Izraelu. “Nastąpiła duża zmiana w nastawieniu ludności arabskiej, która jest o wiele bardziej skłonna współpracować z nami. Szkolimy ich, a oni dowiadują się co mają robić.” Nowo tworzone oddziały obrony cywilnej nie noszą mundurów, i są przygotowywane na ewentualność klęsk żywiołowych lub trzęsienia ziemi. Ocenia się, że szybkie podjęcie akcji ratunkowej zwiększa liczbę ocalonych o 25%. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku kolejnej wojny z Hezbollahem, podczas której północny Izrael znajdzie się pod silnym ostrzałem rakietowym.

 27 maja 2016 r. grupa ponad 200 byłych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wywiadu skrytykowało rząd za brak działań w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Stojący na ich czele gen. Amnon Reshef ostrzegł, że “obecny stan rzeczy jest iluzją, która stanowi zagrożenie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu.” Dodał, że twierdzenie rządu, że po stronie palestyńskiej nie ma partnera do pokojowych rozmów “nie powinno służyć jako pretekst dla bierności i bezczynności”. Grupa przedstawiła plan rozwiązania konfliktu, który wzywa rząd do wstrzymania budowy muru bezpieczeństwa na odcinkach, które wkraczają w terytoria palestyńskie. Szczególnie wrażliwymi są tereny wokół enklaw Gusz Etzion i Maale Adumim. Wezwano także do zamrożenia budownictwa w osiedlach żydowskich i przyjęcia arabskiej zasady, że Wschodnia Jerozolima będzie stolicą państwa palestyńskiego. . “Z naszego doświadczenia wiemy, że terroru nie można pokonać wyłącznie środkami wojskowymi. Trzeba poprawić jakość życia Palestyńczyków.”

28 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 3 rakiety, które spadły w obszarze Strefy Gazy.

28 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt) powiedział: “Celem inicjatywy francuskiej powinno być wdrożenie wizji dwóch państw na podstawie granic z 1967 r., ze stolicą państwa palestyńskiego we Wschodniej Jerozolimie. Jeśli Izrael będzie pragnął pokoju, to oba państwa będą mogły żyć obok siebie bezpiecznie, stabilnie i w pokoju. Wcześniej już uznaliśmy państwo Izrael, ale nie zaakceptujemy żądania uznania państwa żydowskiego. Żądamy państwa palestyńskiego na terytoriach palestyńskich, i nie pozwolimy na izraelską obecność wewnątrz terytoriów palestyńskich. Kiedy trzeba będzie wyznaczyć granice, będziemy gotowi zaakceptować niewielkie wymiany terytoriów.” Abbas powiedział także, że chciałby aby siły wojskowe NATO zastąpiły Siły Obronne Izraela w Judei i Samarii, jako część długoterminowego porozumienia pokojowego. Po szczycie wydano oficjalny komunikat informujący, że Liga Arabska przyjmuje francuską inicjatywę jako sposób rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

29 maja 2016 r. rzecznik policji poinformował o zakończeniu dochodzenia w sprawie nieprawidłowości wydatków oficjalnych i prywatnych w rezydencji premiera Benjamina Netanjahu. “Dochodzenie rozpoczęło się w lutym 2016 r. za zgodą prokuratora generalnego i pełnomocnika państwa. Skupiało się na kilku tematach, z których powstało podejrzenie dokonania oszustwa i naruszenia zaufania. Po zakończeniu dochodzenia wszystkie rzekome dowody, wnioski i spostrzeżenia, które zostały zebrane, przekazano do urzędu prokuratora okręgu Jerozolimy, do rozpatrzenia i podjęcia decyzji.” Może to oznaczać postawienie zarzutów przeciwko żonie premiera, Sary Netanjahu. Policja jednak nie wypowiada się w tej sprawie.

29 maja 2016 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano w Izraelu cztery przypadki wirusa zachodniego nilu (w 2015 r. odnotowano 149 takie przypadki). Zalecono lokalnym władzom podjęcie działań prewencyjnych przeciwko ogniskom wylęgu komarów, ponieważ wirus jest przenoszony głównie przez te owady. “Wirus zachodniego nilu (WNV) jest najczęściej przenoszony przez komary. Stosując środki odstraszające owady i odzież ochronną można zmniejszyć ryzyko zakażenia WNV. Nie ma lekarstwa lub szczepionki, aby zapobiec zakażeniu WNV. Na szczęście, większość osób zakażonych WNV nie będzie miało żadnych objawów. U około 1 na 5 osób zakażonych pojawia się gorączka z innymi objawami. U mniej niż 1% osób zakażonych choroba przebiega ciężko, czasami jako choroba neurologiczna i śmierć.”

29 maja 2016 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem 6 palestyńskich terrorystów Hamasu w Betlejem, w Judei. Rozbita grupa terrorystyczna odpowiadała za zamach bombowy w Jerozolimie z 18 kwietnia b.r., i planowała kolejne ataki.

29 maja 2016 r. Izrael wysłał pomoc humanitarną na dotkniętą powodziami Sri Lance. W ramach pomocy wysłano pompy wody, filtry do wody, 50 tys. tabletek do oczyszczania wody, zestawy oświetleniowe z panelami słonecznymi oraz latarki LED. Wartość pomocy wynosi 20 tys. USD.

 29 maja 2016 r. Rosja wyraziła zgodę na zwrócenie do Izraela izraelskiego czołgu, który został zdobyty przez Syryjczyków podczas wojny w Libanie w 1982 r. W trakcie tej wojny batalion czołgów został otoczony przez Syryjczyków w mieście Sułtan Jacoub. W bitwie stracono 8 czołgów i 20 zabitych żołnierzy. Jeden z czołgów zdobytych przez Syryjczyków został przewieziony do Związku Radzieckiego, który był sojusznikiem Syrii. Od tamtego czasu pozostawał w muzeum wojsk pancernych w Moskwie. Nadal nieznane są losy trzech izraelskich żołnierzy, którzy zaginęli podczas tej bitwy.

30 maja 2016 r. rano rząd oficjalnie zatwierdził nominację Avigdora Libermana na ministra obrony. Tym samym partia Israel Bejtemu weszła do koalicji rządowej. Ponadto Sofa Lendver została ministrem aborpcji imigracji, a Tzahi Hanegbim został ministrem bez teki.

30 maja 2016 r. właściciele złoża gazu ziemnego Lewiatan położonego na Morzu Śródziemnym, podpisali umowę o dostawie gazu do prywatnej elektrowni gazowej w mieście Beer Tuvia w centralnym Izraelu. Umowa będzie obowiązywać przez 18 lat. Szacuje się, że pełna eksploatacja złoża Lewiatanrozpocznie się w 2019 r.

30 maja 2016 r. palestyński terrorysta wieczorem zranił nożem izraelskiego żołnierza

31 maja 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Arabska inicjatywa pokojowa zawiera pozytywne elementy, które mogą pomóc w konstruktywnym ożywieniu negocjacji z Palestyńczykami. Jesteśmy gotowi do negocjacji z państwami arabskimi w sprawie poprawienia tej inicjatywy, tak aby odzwierciedlała dramatyczne zmiany jakie zaszły w regionie od 2002 roku, ale zgadzamy się z głównym celem dwóch państw dla dwóch narodów.”

31 maja 2016 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że ostatnie wypowiedzi Netanjahu o popierania procesu pokojowego są “nową strategią public relations, którą z konieczności promuje rząd starający się osłaniać Izrael przed niekorzystną dla niego wolą społeczności międzynarodowej, i odciąga czas od podjęcia decyzji w sprawie kontynuowania polityki kolonizacyjnej osadników. Jesteśmy przyzwyczajeni do Netanjahu, niespójności i sprzeczności między słowami i czynami jego rządu. Pokój musi przełożyć słowa na działania, przede wszystkim poprzez zaprzestanie tworzenia faktów na ziemi, zaprzestania osadnictwa, zakończenia judaizacji Jerozolimy, zatrzymania pozasądowych egzekucji, wstrzymania wszystkich rozbiórek domów, uwolnienia wieźniów, zniesienia oblężenia, uznania granic z 1967 roku, oraz przestrzegania i realizowania podpisanych umów. Jesteśmy w krytycznym momencie naszej historii i mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa zobowiąże się do zakończenia niesprawiedliwości popełnianych przeciwko Palestynie, uznając znaczenie arabskiej inicjatywy pokojowej i zbliżającej się francuskiej konferencji w określonych ramach czasowych, zgodnie z międzynarodowym prawem i zasadami ONZ.”

31 maja 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został autobus.

31 maja 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem dużą obławę we Wschodniej Jerozolimie. W jej wyniku zatrzymano 33 osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.

1 czerwca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano Palestyńczyka, który nielegalnie przekroczył barierę graniczną Strefy Gazy. Znaleziono przy nim nóż.

1 czerwca 2016 r. minister Jerozolimy Zeev Elkin przemawiając w Knesecie z okazji Dnia Jerozolimy powiedział: “Status Jerozolimy był przez wiele lat kwestią konsensusu politycznego. Wszyscy pamiętamy słowa lidera lewicy Icchaka Rabina, o zjednoczonej i całej Jerozolimie, która nigdy nie będzie tematem negocjacji. Chodzi o to, do jakiego stopnia Partia Pracy dzisiaj stoi za tymi słowami? Ostatnio, ku mojemu przerażeniu, ten konsensus został złamany i zjednoczona Jerozolima została podzielona i stała się źródłem konfliktu. Słyszymy oświadczenia mówiące, że w celu wzmocnienia Jerozolimy musimy ją podzielić. Ale prawda jest taka, że społeczeństwo nie chce widzieć podzielonej Jerozolimy.”

1 czerwca 2016 r. Izraelski Instytut Badań Jerozolimy opublikował dane dotyczące wzrostu żydowskiej populacji w Jerozolimie. Obecnie populacja Jerozolimy wynosi ponad 850 tys. mieszkańców, z czego 61,7% jest Żydami, a 35,3% Arabami. Dane wskazują, że wzost arabskiej populacji w mieście utrzymuje się na poziomie 2,7% rocznie, co jest wyższe od wzrostu żydowskiej populacji utrzymującej się na poziomie 2,2% rocznie. Jednak dane statystyczne wyglądają zupełnie inaczej z perspektywy 20 ostatnich lat. Okazuje się, że wtedy dynamika wzrostu arabskiej populacji wynosiła 3,1%, a żydowskiej zaledwie 1,7% rocznie. Zmiana tendencji jest wynikiem wzrostu liczebności ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie. Populacja miasta składa się z dużej ilości wielodzietnych rodzin. Współczynnik dzietności w Jerozolimie wynosi 3,9 dziecka na kobietę (w Tel Awiwie 2,2, w Hajfie 2,3, a w całym Izraelu 3,1). Dane podważają konwencjonalne przekonanie, że arabska populacja w mieście gwałtownie przyrasta, i w perspektywie lat przerośnie żydowską populację.

1 czerwca 2016 r. Egipt tymczasowo otworzył przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Jest to gest dobrej woli przed muzułmańskim świętym miesiącem Ramadan, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu. W minionym miesiącu przejście było otwarte jedynie przez 2 dni. Ocenia się, że ponad 15 tys. osób chce opuścić Strefę Gazy, ale przez przejście może być odprawionych tylko kilkaset osób dziennie.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.