Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 Zmarł Elie Wiesel. Przed laty pisał:

eliPrzeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność. (…) A przeciwieństwem życia nie jest śmierć, lecz obojętność. 
Przez całe życie stawał po stronie słabszych.
****
 
Polska jest w Europie osamotniona
Jeżeli w PiS i obozie władzy istniała jakakolwiek przemyślana polityka zagraniczna, to legła w gruzach.
Rozmowa z Ludwikiem Dornem*
*Ludwik Dorn – w PRL działacz opozycji demokratycznej. Przez lata jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, b. wicepremier i szef MSWiA w rządzie PiS i b. marszałek Sejmu. W 2008 r. wyrzucony z PiS za „dezawuowanie kierownictwa partii i osoby samego prezesa”, ale w 2011 r. został posłem z listy tej partii. W Sejmie był przez 18 lat. W ostatnich wyborach prezydenckich poparł Andrzeja Dudę. W wyborach sejmowych startował bez powodzenia z list PO
****
Polskie obozy koncentracyjne ? – Oczywiscie, ze istnialy
Polskie obozy koncentracyjne istniały naprawdę. Mało kto dziś pamięta, że Polacy po wojnie trzymali w Auschwitz Niemców, a warunki w nadzorowanych przez nich obozach na Śląsku nie różniły się zbytnio od tych panujących w łagrach na Syberii.
********
Nowy wspaniały świat algorytmów
Piątek 1 lipca, tytuły informacji na stronie Jihad  Watch:

Ramadan w Bangladeszu (muzułmanie zasiekli hinduskiego kapłana w świątyni),

Ramadan w Egipcie (muzułmanie gradem kul zabili księdza przed kościołem),

Ramadan w Izraelu (muzułmanin zamordował trzynastoletnią dziewczynkę w jej sypialni),

Czytając Koran w czasie ramadanu.

Wikipedia usuwa zamach w Orlando z listy islamistycznych ataków.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*******

Kto grozi dziennikarzom izraelskim i dlaczego?

Niemal wszystkie media izraelskie mają dziennikarza, którego zadaniem jest informowanie, co dzieje się po stronie palestyńskiej. Do niedawna ci dziennikarza jechali do Ramallah i innych miast palestyńskich na Zachodnim Brzegu, by prowadzić wywiady ze zwykłymi Palestyńczykami, przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej (AP) i rozmaitych frakcji palestyńskich.

Sytuacja zmieniła się. Obecnie trudno jest spotkać dziennikarza izraelskiego w terenie. I równie trudno znaleźć funkcjonariusza AP, który jest skłonny rozmawiać z dziennikarzem izraelskim. Od czasu do czasu prezydent Mahomoud Abbas zaprasza dziennikarzy izraelskich na briefing – ale tylko starannie wyselekcjonowanych dziennikarzy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

 **********
Co pokazuję w TVP. List Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej

Na budżet telewizji publicznej składają się wszyscy polscy obywatele, również my – polscy Żydzi. Nie chcemy, żeby opłata radiowo-telewizyjna była przeznaczana na rozbudzanie zawistnych stereotypów oraz poszukiwanie kozłów ofiarnych.

Cały tekst: KLIKNIJ TUTAJ

***

Walka o pokój trwa

Prezydent-dyktator powiedział europarlamentarzystom, że wyciąga rękę do pokoju i prosi o pomoc w budowaniu demokracji. Dostał burzę oklasków na stojąco. Miłość do tego gołębia pokoju było widać na twarzach i w całym jestestwie słuchaczy. Europosłowie chcieli wysłuchać męża stanu i usłyszeli męża stanu. A mąż stanu mówił, że Izrael zmienił jego kraj w otwarte więzienie, że ma tendencję do przemocy i ekstremizmu, która się wyraża w terroryzmie osadników. Żeby nie być gołosłownym, mąż stanu opowiedział, że „zaledwie tydzień temu, grupa rabinów w Izraelu oświadczyła, w bardzo wyraźnym oświadczeniu, że żądają, aby ich rząd zatruł studnie, by zabić Palestyńczyków”.
Europosłowie klaskali jak szaleni, …

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******
Pogrom kielecki – decydujący był antysemityzm
Historia o prowokacji kieleckiej ma swój dość oczywisty ekwiwalent – jest nim Jedwabne. Mimo że śledztwo IPN wykazało co innego, wielu wciąż woli myśleć, że tam nie było Polaków albo też byli, ale to Niemcy kazali im zabijać. Tu, w Kielcach, wprawdzie obecności Polaków nie można zaprzeczyć, ale chcemy wierzyć, że za sznurki pociągali Rosjanie.
******
Antysemityzm u źródeł polskości
Obcym jako zagrożeniu Michlic śledzi historię bliskich związków antysemityzmu z polskim etnonacjonalizmem, który autorka odróżnia od nacjonalizmu obywatelskiego. 
*******

„Nauczanie o Holokauście” – Szkoła Letnia w Krakowie

Centrum Badań Holokaustu, Uniwersytet Jagielloński, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście, Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Koret, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft” organizują drugą edycję Szkoły Letniej II stopnia – Nauczanie o Holokauście. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-4 lipca w Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
******

Izraelska tarcza ochroni US Army przed Rosją?

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie na uzbrojenie izraelskich pocisków przeciwrakietowych krótkiego zasięgu Tamir, wykorzystywanych w systemie Iron Dome. Ma to związek z zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Papież Franciszek: Dobry Pasterz musi teraz ochronić swoje owieczki

Papież Franiciszek może dokonać przeglądu decyzji poprzednich papieży, którzy kiedyś organizowali opór przeciwko egzystencjalnym zagrożeniom dla cywilizacji judeo-chrześcijańskiej. Kilku jego poprzedników przejmowało inicjatywę za każdym razem, gdy słaba lub podzielona Europa nie była w stanie obronić się sama.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

 Nieoczekiwany przeciwnik Gazpromu. Izrael chce eksportować gaz do UE
Jak donoszą rosyjskie media, Izrael zamierza dostarczać przez Turcję gaz do Europy. Porozumienie dotyczące tranzytu surowca ma być częścią szerszego planu normalizacji stosunków izraelsko-tureckich.
****
Amerykanie opatentowali sposób pozyskiwania paliwa z wody morskiej
Wydział Inżynierii Materiałowej i Technologii Laboratorium badawczego amerykańskiej marynarki wojennej NRL (Naval Research Laboratory) otrzymał pierwszy patent na metodę SCCP (Seawater Carbon Capture Process) – jednoczesnego wyodrębniania dwutlenku węgla i wodoru z wody morskiej. Dzięki temu pojedynczemu procesowi można otrzymać wszystkie składniki niezbędne do produkcji syntetycznych „węglowodorowych” paliw płynnych na morzu lub w rejonach oddalonych od własnych baz zaopatrzeniowych.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Zemsta na Żydach. 70 lat temu doszło do pogromu kieleckiego

Iskrą, która doprowadziła do wybuchu, stała się pogłoska, że Żydzi porwali dziewięcioletniego chłopca, by dokonać na nim mordu rytualnego. Pogrom kielecki nie był ani pierwszym, ani ostatnim w tużpowojennej Polsce. Z moich obliczeń wynika, że po wojnie z rąk Polaków zginęło około tysiąca Żydów. Rozmowa z dr Aliną Całą.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Każdy bóg ma swoją sambę

Kim była Yanka Rudzka? W setną rocznicę urodzin Instytut Adama Mickiewicza przypomina Brazylijczykom i Polakom łódzką tancerkę i wyprzedzającą swoją epokę bezkompromisową artystkę, emigrantkę zafascynowaną brazylijską afro-kulturą i jedną z najważniejszych postaci tańca nowoczesnego w Salwadorze.
Była żarliwą katoliczką, prawdopodobnie miała też żydowskie korzenie
…nie chciała o Polsce mówić, a na wszelkie pytania o przeszłość odpowiadała zawsze, że nigdy do Polski nie wróci. I słowa dotrzymała.
******

Wielka klęska Erdogana

Premier Turcji Binali dziedziczy po zdymisjonowanym Davutoglu krwawe pobojowisko. Nic dziwnego, że sięga po rozpaczliwe rozwiązania

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Premiera pierwszego F-35 Adir dla Izraela

Przedstawiciele Izraela, Stanów Zjednoczonych i koncernu Lockheed Martin zaprezentowali pierwszy izraelski myśliwiec F-35. Minister obrony Izraela stwierdził, że jest dumny z tego, iż to jego kraj otrzyma maszyny tego typu jako pierwszy w regionie.
*****
Znamy program Europejskiego Festiwalu Smaku 2016

VIII Europejski Festiwal Smaku odbędzie się w Lublinie w dniach 3 – 11 września 2016. Tematem przewodnim będzie Armenia, jednym z gości specjalnych – zdobywca gwiazdki Michelin Andrea Camastra.

*****
Wojciech Młynarski
Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor około 2000 tekstów piosenek, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, kompozytor, reżyser teatralny. Współpracował z wieloma kabaretami, między innymi z Dudkiem. Urodził się 26 marca 1941 w Warszawie.
Wojciech Młynarski jest stryjecznym wnukiem Emila Młynarskiego, bratem Barbary Młynarskiej–Ahrens, aktorki (między innymi Ałła w „Kolumbach” Adama Hanuszkiewicza w Teatrze TV, od 1971 roku w Szwajcarii) i poetki. Córka Emila Młynarskiego i ciotka Wojciecha, Aniela zwana także Neli, wyszła za mąż za słynnego pianistę Artura Rubinsteina. Dzieci Anieli i Artura Rubinsteinów, między innymi aktor John Rubinstein i fotografka Eva Rubinstein, są kuzynami drugiego stopnia Wojciecha Młynarskiego.
******
Jakub Kornhauser i Uroš Zupan z Nagrodą Szymborskiej 2016
Poeci Jakub Kornhauser i Uroš Zupan zostali laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016. Przyznano ją po raz czwarty. Nazwiska laureatów ogłoszono 11 czerwca 2016 roku w Operze Krakowskiej. Razem ze słoweńskim poetą Urošem Zupanem nagrodzeni zostali tłumacze jego wierszy na język polski: Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki.
 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.