Ciekawe artykuly

Prof. Woleński: Jesteśmy świadkami zdrady tradycji europejskiej

Jan Wolenski

*

To, co dzieje się obecnie w Polsce, ale i w innych częściach Starego Kontynentu, jest z punktuwidzenia rozwiązań politycznych zdradą tradycji europejskiej, a już na pewno zaprzeczeniem pewnej najpiękniejszej karty w dziejach naszego kraju – ocenia prof. dr hab. Jan Woleński. – Nie jest tak, że Europę jednoczy szeroko rozumiana sztuka, łączy ją unikalna tradycja polityczna i to od nas zależy, czy przetrwa. Jeżeli nie, będzie to stratą dla całej ludzkości – przestrzega

Prof. Woleński, filozof i członek Polskiej Akademii Umiejętności, podczas swojego wystąpienia na zorganizowanej w Oświęcimiu III Międzynarodowej konferencji “Europa wobec wyzwań XXI wieku. Europejczyk/Europejka – czyli kto?” sformułował tezę o wyjątkowości Europy w odniesieniu do reszty świata. Wskazał też na kilka czynników, które stanowią, że taki pogląd zyskuje potwierdzenie w rzeczywistości.

Trzy źródła fenomenu Europy

Znamion fenomenu Europy w ujęciu historycznym można doszukiwać się już w czasach imperium Aleksandra Wielkiego. – Było to pierwsze państwo, które zlikwidowało różnice między Grekiem a barbarzyńcą i jednocześnie pierwszy uniwersalizm. Zresztą skuteczny, co być może było zasługą nauczyciela Aleksandra Wielkiego, czyli Arystotelesa – argumentuje profesor.

Drugim elementem stanowiącym o wyjątkowości Starego Kontynentu był tak zwany Pax Romana. – To rozwiązanie rzymskie, które dało obywatelstwo wszystkim wolnym mieszkańcom imperium. Przy czym ja nie chcę twierdzić, że wszystkie stworzone wówczas instytucje były idealne, bo to nieprawda – zaznacza.
Kolejnym kamieniem węgielnym okazało się chrześcijaństwo, które odegrało bardzo ważną rolę w cywilizacji, ponieważ potrafiło się wmontować w Pax Romana. – Gdyby stało się inaczej, prawdopodobnie byłoby niewiele znaczącym odłamem judaizmu. Jednak tendencja uniwersalistyczna w średniowiecznej Europie przetrwała. Z kolei to, z czym później mieliśmy do czynienia, w dużej mierze do niej nawiązywało – wylicza filozof, precyzując, że próbą uniwersalistycznej Europy była między innymi monarchia Karola Wielkiego.
Polska ewenementem na skalę kontynentu
Więcej  KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.