Uncategorized

Urodziłem się, by narzekać. Skąd się bierze kwecz?

Michael Wex

W judaizmie, a szczególnie w kulturze jidysz, uskarżanie się ma wielką wagę, ale jidysz stwarza ponadto znaczną przestrzeń do narzekania na narzekanie innych, najczęściej skierowane do tych, którzy narzekają. Dla żydowskiej duszy kwecz jest jak oddech dla ciała.

Skąd się bierze żydowskie niezadowolenie?

Pewien facet wsiada do pociągu na Grand Central Station w Chicago. Siada naprzeciwko staruszka zatopionego w gazecie w języku jidysz. Jakieś pół godziny po odjeździe pociągu staruszek odkłada gazetę i zaczyna zawodzić jak wystraszone dziecko: „Oj, jak mi się chce pić Oj, jak mi się chce pić Oj, jak mi się chce pić!”

Po kilku minutach drugi pasażer zaczyna już wychodzić z siebie. Przepycha się do podajnika z wodą na samym końcu wagonu, napełnia kubek wodą i zaczyna wracać na miejsce. Po kilku krokach zatrzymuje się, zawraca do podajnika, napełnia wodą drugi kubek i ostrożnie przepycha się przez korytarz, starając się nie rozlać wody z kubków. Zatrzymuje się przed staruszkiem i chrząka znacząco.

Staruszek spogląda na niego, przerywając w połowie swoje „oj”, po czym jednym haustem wypija wodę z pierwszego kubka i wznosi na współpasażera przepełnione wdzięcznością oczy. Zanim jednak starszy pan zdążył cokolwiek powiedzieć lub zrobić, facet podaje mu drugi kubek, rozsiada się wygodnie i przymyka oczy z nadzieją na małą drzemkę. Jeszcze dobrze nie usiadł, a staruszek wydaje z siebie dziękczynne westchnienie. Opada na oparcie, wznosi twarz ku sufitowi i zaczyna tak samo głośno jak przedtem: „Oj, jak mi się chciało pić…”

Satysfakcja gwarantowana

Jeżeli zrozumieliście ten kawał, bez problemu nauczycie się jidysz. W tym dowcipie zawierają się niemal wszystkie istotne elementy mentalności osadzonej w tym języku, a co najważniejsze, leżące u jej podłoża założenie, zasadnicza myśl, że kwecz – biadolenie czy też narzekanie – to nie tylko sposób spędzania czasu, nie tylko reakcja na przeciwności czy niedostatki warunków życiowych, ale po prostu sposób na życie, który nie ma nic wspólnego z tym, czy nasze pragnienia się spełniają, czy też nie. Możesz biadolić niezależnie od tego, czy jesteś głodny, czy syty, zadowolony czy rozczarowany – jest to pewien rodzaj wiedzy, wyraz obaw, sposób widzenia świata przez zasnute kataraktą okulary.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.