Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

16 października 2016 r. izraelscy żołnierze przejęli w nocy magazyn materiałów wybuchowych w Nablusie, w Samarii. Przejęto kilka improwizowanych ładunków wybuchowych. W wiosce Kfar Sair, w pobliżu Hebronu w Judei, przejeto dużą sumę pieniędzy należących do organizacji terrorystycznych.

16 października 2016 r. Siły Obronne Izraela zwróciły się o ministerstwa obrony Rosji z prośbą o nowe procedury koordynacyjne, któ mają być stosowane na terytorium Syrii po zainstalowaniu tam rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Baterie systemuS-300 Rosjanie rozmieścili w rejonie swojej bazy morskiej w mieście Tartus. System składa się z rakiet dalekiego zasięgu ziemia-powietrze (zasięg 200 km), które są zdolne niszczyć wrogie rakiety balistyczne oraz kilkanaście samolotów jednocześnie. Izrael zwrócił się z prośbą o nowe procedury, aby zapobiec pomyłkowemu zestrzeleniu izraelskiego samolotu przez Rosjan.

17 października 2016 r. – Sukkot I.

17 października 2016 r. wojskowy sąd Hamasu w Gazie skazał 54-letniego Palestyńczyka na karę śmierci przez powieszenie za szpiegostwo na rzecz Izraela. Sprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Skazany rzekomo współpracował z Izraelem od 1987 r., przekazując wiele informacji. Innego domniemanego szpiega skazano na 10 lat więzienia.

17 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

18 października 2016 r. – Sukkot II.

18 października 2016 r. kontroler państwa przekazał rządowi oficjalny raport w sprawie stanu zabezpieczeń Izraela przed wybuchem wojny w Strefie Gazy w 2014 r., podczas której Siły Obronne Izraela przeprowadziły Operację Obronny Brzeg. Dochodzenie prowadziła grupa 30 wysokich rangą urzędników i ekspertów, na czele których stał gen. Jossi Becher. Izraelska operacja rozpoczęła się w dniu 17 lipca 2014 r. i była prowadzona do ogłoszenia zawieszenia broni w dniu 26 sierpnia 2014 r. Zginęło 66 izraelskich żołnierzy, 5 cywilów i 1 tajski robotnik. Palestyńczycy twierdzą, że w Strefie Gazy zginęło ponad 2 tys. osób. W okresie tym Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne wystrzeliły na Izrael 4564 rakiet i pocisków moździerzowych, z których ponad 700 zostało zestrzelonych przez system Iron Dome, a 224 trafiły w obszary zamieszkane. Izraelskie siły zaatakowały 5263 cele w Strefie Gazy, niszcząc 34 podziemne tunele terrorystyczne i dwie trzecie arsenału rakietowego Hamasu. Raport zawiera liczne krytyczne uwagi dotyczące działań armii i przygotowań do konfliktu. Szczególnie mocno skrytykowano brak przygotowań na tunele terrorystyczne Hamasu.

18 października 2016 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Od rzuconych kamieni ranny został 1 Izraelczyk. Policja rozproszyła demonstrantów.

18 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem żydowski samochód w osiedlu At-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Policjanci zatrzymali jednego napastnika.

18 października 2016 r. Egipt przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy obowiązujący w północnej części Półwyspu Synaj. Niemal każdego dnia na tym obszarze prowadzone są walki między egipską armią a organizacjami terrorystycznymi współpracującymi z ISIS.

18 października 2016 r. zarząd UNESCO oficjalnie zatwierdził przyjętą kilka dni temu uchwałę w sprawie zaprzeczenia żydowskich więzi ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie.

19 października 2016 r. – Sukkot III (Chol ha-Moed).
19 października 2016 r. minister infrastruktury Juval Steinitz potępił uchwałę UNESCO, która zaprzecza więziom narodu żydowskiego ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. “Jest to kolejna antyżydowska i antysemicka uchwała wydana przez ONZ. UNESCO jest jedną z organizacji, które specjalizują się w takich uchwałach. Nadal będziemy budować i rozwijać kraj naszych przodków i nasze święte miasto Jerozolimę, tak jak niektórzy ludzie będą próbować zaprzeczyć historii, usiłując wypaczyć historyczną prawdę. Pomimo decyzji UNESCO, Żydzi i chrześcijanie nadal utrzymują swoje więzi z Jerozolimą. I to pomimo, że kulturalna organizacja UNESCO nie uznaje ich. To wstyd i hańba. Decyzja ta nie jest warta nawet papieru, na którym ją napisano. Nadal będziemy rozbudowywać ten kraj.”
19 października 2016 r. komisja wojskowa gen. Jossi Bachara opublikowała niektóre ze swoich wniosków dotyczących przygotowania Sił Obronnych Izraela przed operacją Obronny Brzeg w Strefie Gazy w 2014 r. Komisja ustaliła, że armia nie była przygotowana do odparcia ataków terrorystycznych z wykorzystaniem podziemnych tuneli. W rzeczywistości, w ciągu kilku tygodni przed wybuchem wojny podjęto szereg improwizowanych działań, które zapobiegły większym stratom podczas tych ataków. Ponadto stwierdzono, że miesiąc czasu zajęło podjęcie skutecznych działań, aby uderzyć i zniszczyć tunele. Wśród wniosków komisji znajdują się informacje, że dowództwo wiedziało o istnieniu tuneli terrorystycznych, jednak nie posiadano informacji o ich ilości, lokalizacji i metodach neutralizacji. Ponadto, proces niszczenia tuneli nie przebiegł zgodnie z wytycznymi działań operacyjnych. W rzeczywistości dowódcy batalionów i kompanii nie znali takich wytycznych, nie mogli więc działać na ich podstawie. Plany operacyjne dotyczące niszczenia tuneli były znane jedynie jednostkom sił specjalnych, które już przed wybuchem wojny regularnie patrolowały granicę, przygotowując się do działań przeciwko tunelom. Komisja stwierdziła także, że Hamasowi udało się skutecznie prowadzić swoje działania operacyjne, i to pomimo zmasowanych bombardowań i precyzyjnego ostrzału artyleryjskiego Strefy Gazy.
19 października 2016 r. palestyńska terrorystka zaatakowała po południem nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastniczkę.
19 października 2016 r. grupa 18 parlamentarzystów z całego świata (Włochy, Holandia, Dania, Finlandia, Łotwa, Hiszpania, Szwajcaria, Litwa, Słowacja, Grecja, Portugalia, Brazylia, Urugwaj, Kostaryka, RPA, Chile i Malawi) odwiedziła Hebron w Judei. Odwiedzili między innymi Grobowiec Patriarchów oraz żydowskie Muzeum Hadassah Hebron. Parlamentarzyści powiedzieli, że ich wizyta jest okazaniem poparcia dla żydowskich mieszkańców Hebronu i uznaniem żydowskich więzi ze świętymi miejscami w tym mieście. Potępili oni także ostatnią uchwałę UNESCO.
 
19 października 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że istnieje realne zagrożenie, że amerykański prezydent Barack Obama przed opuszczeniem Białego Domu może podjąć jednostronne kroki przeciwko żydowskim społecznościom w Judei i Samarii.
19 października 2016 r. parlament Czech potępił uchwałę UNESCO, która odmówiła związków Żydów ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. “Parlament potępia decyzję UNESCO, która stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami i wiarą, jest sprzeczna z zobowiązaniem do walki z antysemityzmem. Wzywamy rząd, aby poinstruował swoich przedstawicieli w różnych innych organizacjach, aby sprzeciwiać się podobnym uchwałom.”
20 października 2016 r. – Sukkot IV (Chol ha-Moed).

20 października 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski A-Ram, niedaleko Jerozolimy. Przeszukano i zamknięto lokalną drukarnię, w której znaleziono liczne ulotki wzywające do nienawiści do Żydów.

20 października 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked skrytykował politykę rządu wobec żydowskich osiedli w Judei i Samarii. “Niestety, wszystkie obecne budowy są prowadzone nie dzięki obecnemu, najbardziej prawicowemu rządowi w historii Izraela, ale dzięki poprzednim rządom Menachema Begina i Icchaka Szamira, którzy wtedy zatwierdzili plany budowy. I my realizujemy te plany budowlane. Jeśli Izrael nie rozpocznie zatwierdzania planów budowy nowych domów w Judei i Samarii, to w ciągu kilku lat niemożliwym stanie się wybudowanie choćby jednego dodatkowego domu w Samarii. Dzisiaj realizujemy bardzo niewiele projektów budowalnych. Planowanie praktycznie nie istnieje. Robimy wszystko, aby w 2017 roku osiągnąć nowy szczyt dodatkowych projektów i budów w Samarii. Wokół osiedla Amona toczy się obecnie prawna batalia, wywołana przez lewicowe organizacje. Oni zwalczają osadnictwo w Judei i Samarii, nadużywając władzy Sądu Najwyższego. Nieustannie pracujemy, aby wygrywać te prawne batalie. W ciągu ostatniego półtora roku, odkąd wszedłem do gabinetu rządowego, doprowadziłem do zmiany reakcji rządu na wyroki Sądu Najwyższego. Pracuję, aby znaleźć odpowiedzi na kompleksowe pytania dotyczące zagadnień budownictwa i prywatnej własności ziemi. Amona musi przynieść legalizację wszystkich osiedli Judei i Samarii, a także doprowadzić do strategicznych rozwiązań.”

20 października 2016 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała po południem kamieniami izraelski pojazd wojskowy na północ od Hebronu, w Judei. Żołnierze wysiedli z pojazdu i wezwali demonstrantów do rozejścia się. Jeden z żołnierzy został ranny. Wówczas pozostali żołnierze otworzyli ogień. Zginął 1 Arab.

20 października 2016 r. sąd w Gazie skazał 40-letniego Palestyńczyka na karę 20 lat więzienia za współpracę z Izraelem.

20 października 2016 r. wieczorem odbył się wielki wiec w obronie żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Uczestnicy wiecu przemaszerowali z sąsiedniego osiedla Ofra do Amona. Minister rolnictwa Uri Ariel powiedział: “Panie premierze, klucz do Amona znajduje się w twoich rękach … Wzywam cię do użycia tego kluczu dla dobra mieszkańców Amona, którzy reprezentują ogromną populację i chcą pozostać w swoich domach – w tym miejscu. Nie ustąpimy. Wzywam cię, abyś umożliwił tym ludziom nadal rozwijać ruch osiedleńczy. Panie premierze, musimy jasno powiedzieć: Pomiędzy rzeką Jordan i górami jest tylko jeden kraj, Izrael. Musimy wzmocnić ruch osadniczy we wszystkich obszarach Izraela, w Golanie, Galilei, Negewie, Judei i Samarii. Wszędzie.” Przewodniczący Rady Samorządu Regionalnego Samarii Jossi Dagan powiedział: “Przez dwa miesiące po świecie Chanuki będziemy śpiewać pieśń: Przychodzimy, aby rozproszyć ciemności. Dzisiaj jesteśmy w Amona, aby rozpędzić niesprawiedliwość. Oto, jedenaście lat temu zamieszkali tutaj ludzie, i teraz każą im odejść. Pozwolić pozostawić wszystko, co zostało tutaj zrobione. Nie jesteśmy gotowi, aby nas po raz kolejny oszukać. Mówię do wszystkich hipokrytów: Nie uczcie nas. Demokracja to wybory, a naród wybrał nacjonalistyczny rząd. Prawo rządowe nie jest dyskryminujące, ale tutaj jest dyskryminacja, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu Izraela. Oferta mówi: odszkodowanie, albo wydalenie i zniszczenie. Budynki w Judei i Samarii są budowane na prywatnych gruntach dopiero wtedy, gdy zostają udowodnione wszelkie prawa własnościowe. Tylko w Judei i Samarii jesteśmy tak traktowani. Jesteśmy na samym dole łańcucha pokarmowego. Nawet bez wyroków sądowych przychodzą, aby nas wydalić i zniszczyć nasze domy. Skrajna lewica przegrała wybory, ale wywiera naciski nadużywając systemu prawnego.”

21 października 2016 r. – Sukkot V (Chol ha-Moed).

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. “19 października 2016 r. parlament Czech potępił uchwałę UNESCO, która odmówiła związków Żydów ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. „Parlament potępia decyzję UNESCO, która stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami i wiarą, jest sprzeczna z zobowiązaniem do walki z antysemityzmem. Wzywamy rząd, aby poinstruował swoich przedstawicieli w różnych innych organizacjach, aby sprzeciwiać się podobnym uchwałom.”

    A Sejm?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.