Filmy i ksiazki

Jesteśmy Żydami z Breslau

Fundacja Bente Kahan

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że 6 listopada 2016 roku o godzinie 17:00 w Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyla się premiera filmu “. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933″. Jest to film dokumentalny autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa, powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan.
Autorzy wstrząsającego dokumentu dotarli do czternastu osób, urodzonych w przedwojennym Breslau, które dorastały w klimacie zagrożenia i niepokoju. „Pamiętam zdanie: zgładzimy żydowską rasę” – wspomina jeden z nich.
W gronie świadków historii, którzy opowiadają o Breslau, jakie pamiętają z lat 30., jest m.in. prof. Fritz Stern. Wybitny historyk, wykładowca Columbia University w ostatnich latach często odwiedzał Wrocław, był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W testamencie zapisał Bibliotece uczelni swój księgozbiór. Niestety, nie doczekał premiery filmu – 90-letni naukowiec zmarł w maju w Nowym Jorku.

Bohaterowie: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Guenter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg oraz polsko-niemiecka młodzież z Wrocławia i z Bremy.

Premiera filmu jest częścią obchodów tegorocznych Dni Wzajemnego Szacunku – pełny program ogłosimy już wkrótce.

Trailer filmu:

Trailer – We Are Jews From Breslau from Karin Kaper on Vimeo.

Kategorie: Filmy i ksiazki

1 odpowiedź »

  1. Ja bylam kilkakrotnie zapraszana do Centrum Edith Stein we Wroclawiu na prezentacje moich ksiazek, i wrecz rozpieszczana przez jej wspolpracownikow….Bo tam sa tez pokoje dla gosci. Niestety wyglada na to, ze klechy katolickie probuja je coraz bardziej przejac, bo zydowka Edith nawrocila sie na katolicyzm. Viki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.