Przyslal Michal Bron
STAN WOJENNY W ŻYCIU WARSZAWSKICH ŻYDÓW
13 grudnia 1981 r. w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”, a jego działacze zostali internowani. Na ulicach pojawiły się czołgi, kontrolą objęto rozmowy telefoniczne i korespondencję, ogłoszono godzinę milicyjną.
Stan wojenny doświadczył wszystkich, również polskich Żydów. Po 35 latach pokazujemy wprowadzenie stanu wojennego i jego następstwa z perspektywy trzech mieszkańców Warszawy.
Przestałem się bać
Zygmunt Stępiński – dziennikarz „Fundamentów” i „Architektury”, syn znanego architekta o tym samym imieniu i nazwisku – do czasu stanu wojennego stał raczej z boku politycznych wydarzeń. Jak sam mówi, był czytelnikiem i jednocześnie typem bon vivanta, obficie korzystającego z uroków życia. Również wydarzenia Sierpnia ‘80 nie zmieniły specjalnie jego postawy.
W niedzielny poranek 13 grudnia Stępiński obudził się z bólem głowy. Przez cały dzień pisał artykuł o rewitalizacji zabytków Krakowa. Dopiero około godziny siedemnastej wyszedł z domu. Zobaczył czołgi i afisze z ogłoszeniem o wprowadzeniu stanu wojennego.
Caly artykul TUTAJ
Autor: Krzysztof Bielawski
W artykule wykorzystano materiały ze zbiorów historii mówionej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Kategorie: Uncategorized