Uncategorized

Świat arabski reaguje na zwycięstwo Trumpa z ostrożnym optymizmem i nadzieją na przyszłą współpracę


Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA przyjęto w świecie arabskim z mieszanymi uczuciami. Podczas gdy Egipt i Syria z radością przyjęły ten wynik i wyraziły nadzieję na współpracę z nową administracją amerykańską, reakcje w państwach Zatoki, szczególnie w Arabii Saudyjskiej i Katarze, były dwuznaczne. Chociaż państwa Zatoki były zadowolone z końca administracji Obamy, która przyniosła im olbrzymie rozczarowanie z powodu jej polityki wobec Iranu i Syrii, i wyraziły ostrożny optymizm, że polityka Trumpa będzie diametralnie różna, równocześnie są bardzo zaniepokojone jego wrogimi wypowiedziami wobec muzułmanów.

Różne stanowiska krajów arabskich pokazują reakcje ich przywódców na zwycięstwo Trumpa. Prezydent egipski, Abd Al-Fattah Al-Sisi był wśród pierwszych przywódców, którzy zadzwonili i pogratulowali mu, a także zaprosił go do swojego kraju [1]. Inni, w tym król saudyjski Salman, zadowolili się wysłaniem listu gratulacyjnego, w którym podkreślali znaczenie związków ich krajów z USA.

Niniejsze opracowanie jest przeglądem reakcji na zwycięstwo Trumpa w kilku krajach arabskich, wyrażonych w wypowiedziach ich przedstawicieli, jak również w artykułach prasowych, szczególnie artykułach redakcyjnych i opiniach czołowych dziennikarzy. Należy wspomnieć, że prasa palestyńska jeszcze nie opublikowała artykułów redakcyjnych dotyczących zwycięstwa Trumpa.

Egipt: Oczekujemy, że Trump wniesie nowego ducha do stosunków USA-Egipt

Reżim egipski z prezydentem 'Abd Al-Fattahem Al-Sisim, z radością przyjął wybór Trumpa. Gdy tylko ogłoszono jego zwycięstwo, Al-Sisi był jednym z pierwszych, który do niego zadzwonił i pogratulował mu [2]. Wypowiedź biura prezydenta brzmi: „Egipt oczekuje, że prezydentura Trumpa wniesie nowego duch do stosunków między krajami” i że te dwa kraje staną się sobie bliższe .

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.