Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

31 marca 2017 r. lider Unii Syjonistycznej, Amir Peretz skrytykował dzisiejszą decyzję Netanjahu w sprawie utworzenia nowego osiedla w Samarii. “Mam nadzieję, że administracja Trumpa uniemożliwi Netanjhu niebezpieczną migrację do planu Azmi Bishara o jednym państwie od morza do Jordanii, co będzie końcem syjonizmu. Interes Izraela polega na dążeniu do osiągnięcia ugody politycznej, która zachowa bloki osadnictwa, a nie rozwijać odizolowane osiedla i szkodzić możliwościom wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego. Koordynacja ze Stanami Zjednoczonymi jest zawsze istotna, nawet w tym kontekście, ale musimy działać zgodnie z izraelskimi interesami. Konsekwentna kapitulacja Netanjahu przed mesjanistyczną grupę nacisku, i budowa izolowanej osady, nie tylko nie potrzebnie na próżno wyczerpie nasze zasoby, ale także narazi bezpieczeństwo państwa, prowadząc do realizacji planu Azmi Bishara. Izraelczycy zasługują na lepszy rząd, który będzie szanować realne potrzeby obywateli i nie porzuci szansy przyszłych pokoleń na życie w pokoju i bezpieczeństwie.”

31 marca 2017 r. agencja UNESCO poinformowała, że po zamknięciu przez Hamas granic z Izraelem, ONZ zawiesza działalność swoich misji w Strefie Gazy. Wydane oświadczenie mówi, że decyzja Hamasu o zamknięciu przejścia granicznego Erez negatywnie wpływa na i tak już trudne warunki życia w Strefie Gazy. Z powodu decyzji Hamasu wielu międzynarodowych pracowników ONZ nie mogło wyjechać ze strefy w ostatnich dniach.

31 marca 2017 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Jibril Rajoub potępił zgodę wydaną przez rząd Izraela na budowę nowej społeczności w Samarii dla mieszkańców ewakuowanego żydowskiego osiedla Amona. “Oznacza to, że nie ma izraelskiego partnera do budowania pokoju, aby osiągnąć pokój i osiągnąć porozumienie. Te jednostronne agresje na palestyńskich terytoriach są dokonywane poprzez dyktowanie faktów, rozbudowę istniejących osiedli lub budowanie nowych. Jest to przesłanie dla międzynarodowej społeczności, że ten rząd nigdy nie będzie związany międzynarodową legitymizacją … Palestyńscy Arabowie nie poddadzą się. Będziemy dalej walczyć, walczyć za pomocą pokojowych środków … nie dlatego, że wierzymy Netanjahu i jego rząd, ale dlatego, że uważamy, że w Izraelu znajduje się obóz pokojowy.” Wysoki urzędnik Autonomii Palestyński, Hanan Ashrawi powiedział, że decyzja Izraela stanowi rażące lekceważenie palestyńskich praw człowieka. “Izrael bardziej angażuje się w popieranie nielegalnej populacji osadników niż przestrzeganie wymagań dotyczących stabilności i sprawiedliwego pokoju.”

31 marca 2017 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka, który przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku na modlących się Żydów.

31 marca 2017 r. Wielka Brytania, Francja i Niemcy potępiły zgodę wydaną przez rząd Izraela na budowę nowej społeczności w Samarii dla mieszkańców ewakuowanego żydowskiego osiedla Amona. Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson powiedział w oświadczeniu, że budowa podważarozwiązanie dwupaństwowe. “Wielka Brytania zdecydowanie potępia decyzję izraelskiego rządu o utworzeniu nowej osady na Zachodnim Brzegu. Jest to pierwsza taka decyzja rządu od ponad 25 lat. Jestem rozczarowany tym, że Izrael zamierza zabrać dodatkowe terytorium Zachodniego Brzegu, uznając je jako grunty państwowe i dążyć do realizacji planów dla blisko 2 tys. mieszkań, i to pomimo znacznego międzynarodowego zaniepokojenia. Działania te są sprzeczne z międzynarodowym prawem i poważnie naruszają perspektywy dwóch państw dla dwóch narodów. Jako silny przyjaciel Izraela, nalegam, aby Izrael nie podejmował takich kroków, które oddalają nas od naszych wspólnych celów pokoju i bezpieczeństwa.” Podobne oświadczenie wydało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. “Francja przypomina, że kolonizacja jest niezgodna z międzynarodowym prawem, a zwłaszcza z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334. Wzywamy Izrael do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań.” Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych napisało: “Rząd federalny oczekuje, że rząd izraelski wyjaśni, które rozwiązanie prowadzi do trwałego pokoju z Palestyńczykami. Niemcy nie uznają żadnych zmian granic z 1967 r., które nie zostały uzgodnione między stronami.”

31 marca 2017 r. Biały Dom przestrzegł Izrael przed wprowadzeniem polityki niepohamowanej budowy osiedli w Judei i Samarii, gdyż może to utrudnić porozumienie pokojowe. “Istnienie osad samo w sobie nie jest przeszkodą dla pokoju, ale dalsza nieograniczona działalność osadnicza nie pomoże w osiągnięciu pokoju.” Jednak wysoki urzędnik administracji Białego Domu powiedział, że prezydent Donald Trump uznaje utworzenie nowej społeczności w Samarii jako wyjątek od swojego żądania.

1 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przechodniów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 studentów jesziwy oraz policjant. Policjanci po pościgu zastrzelili napastnika.

1 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy powywracali nagrobki na żydowskim cmentarzu w Waldwisse, we Francji. Wywróconych zostało 80% nagrobków na cmentarzu.

2 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęto rozległe prace modernizacyjne infrastruktury bezpieczeństwa przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Modernizacja obejmie drogi wejściowe dla pieszych oraz stanowiska identyfikacji i inspekcji. Modernizowane będzie także przejście kontrolne Rachel. Całkowity koszt planowanych prac wyniesie 300 mln szekli.

2 kwietnia 2017 r. po południem odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia działalności operacyjnej systemu antyrakietowego David Sling. System jest przeznaczony do zwalczania rakiet średniego zasięgu. ale współpracuje także z systemem obrony przed rakietami krótkiego zasięgu Iron Dome oraz z systemem obrony przed rakietami balistycznymiArrow-2 i Arrow-3. Uzupełnienie całego systemu stanowią baterie rakiet Patriot, które będą jeszcze służyć przez 5 lat – ich przeznaczeniem jest walka z wrogimi samolotami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Dzisiejsze wydarzenie jest kamieniem milowym w rozwoju naszych najnowszych technologii obrony przeciwrakietowej. Zmagamy się z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami, ale wielokrotnie wykazaliśmy, że możemy sprostać tym wyzwaniom znacznie lepiej niż jakikolwiek inny naród. W czasie, gdy musimy ograniczać wydatki budżetowe, rząd Izraela i Izraelczycy są bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym za pomoc w rozwijaniu tego kluczowego dla obronności Izraela programu. Mamy tu pionierską technologię. Izrael przoduje w tej dziedzinie na całym świecie. Pomysłowość naszych ludzi i duch walki naszych żołnierzy, zwiększają naszą siłę przeciwko naszym wrogom, i pozwalają nie tylko nam bronić domu, ale osiągać zwycięstwa.”

2 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły nad ranem w arabskiej wiosce Jatta pod Hebronem, walizkę z 800 tys. podrabianych dolarów.

2 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować zaostrzonym śrubokrętem izraelskich żołnierzy przed wjazdem do żydowskiego osiedla Tzufim w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

3 kwietnia 2017 r. w Tel Awiwie odbyło się spotkianie ministrów ds. energii Izraela, Włoch, Grecji i Cypru oraz komisarz Unii Europejskiej ds. energii Miguel Arias Canete. Ministrowie zobowiązali się, że powstanie najdłuższy na świecie podmorski gazociąg, który umożliwi dostawy gazu ziemnego z Izraela do południowej Europy. Koszt budowy gazociągu wyceniono na 6,2 mld $. W budowę zaangażuje się Unia Europejska. Minister ds. energii Juval Steinitz powiedział: “Będzie to najdłuższy i najgłębszy na świecie gazociąg podmorski.” Cante powiedział: “Nord Strem jest gazociągiem, który nie zapewnia bezpieczeństwa dostaw. Cypr i Izrael są bardzo wiarygodnymi dostawcami. Dostawy gazu z tego regionu mogą stanowić cenny wkład w naszą strategię dywersyfikacji źródeł, tras i dostawców.”

3 kwietnia 2017 r. rano doszło do eksplozji w ośrodku szkoleniowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 terrorystów.

3 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowskie osiedle Shavei Shomron w Samarii. Napastnicy zbiegli.

3 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Egitpem oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Al-Sisi przedstawił stanowiska państw arabskich, które opiera się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie zwołana konferencja pokojowa w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Egipt otrzymuje każdego roku 1,3 mld $ pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych.

3 kwietnia 2017 r. nowy przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ONZ, Nikki Haley powiedziała, że Stany Zjednoczone nie pozwolą już na zdominowanie porządku obrad Rady przez konflikt izraelsko-arabski. “Do tej pory wiele kroków podjęto względem Izraela i Autonomii Palestyńskiej, a niewiele uczyniono w innych kwestiach … Moje rozmowy z przedstawicielem Autonomii Palestyńskiej w ONZ były bardzo ważne … Chcemy aby doszło do zbliżenia przy stole negocjacyjnym. Powiedziałam mu, że nie będziemy wspierać działań Palestyńczyków w ONZ, dopóki nie zasiądą przy stole. Musimy zobaczyć ich prawdziwą chęć przyjścia do stołu. Nie chcemy widzieć żadnych kolejnych kroków podejmowanych w ONZ, które mogłyby zaszkodzić Izraelowi lub pomóc Autonomii Palestyńskiej, dopóki nie uda się nam doprowadzić do tych negocjacji. Myślę, że dotychczasowe dyskusje, jakie miały miejsce w ONZ, były bardziej utrudnieniem, niż pomocą w procesie pokojowym.”

4 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.

4 kwietnia 2017 r. w południe w rejonie Hajfy wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów o sile 3 stopni w skali Richtera, znajdowało się w Zatoce Hajfy.

4 kwietnia 2017 r. kilkuset Żydów pod eskortą wojska udało się w nocy na modlitwy przy grobowcu Józefa, na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przywódca żydowskich społeczności w Judei i Samarii, Jossi Dagan powiedział: “W przeddzień Paschy, święta wolności, zasłużyliśmy na urzeczywistnienie naszej wolności w naszym kraju i posiadania prawa do modlenia się w naszych świętych miejscach. Dlatego odwiedzamy miejsca, które były kolebką żydowskiej historii. Niestety, jeszcze nie posiadamy tej pełnej wolności. Kiedy wchodzimy do grobowca Józefa, musimy to robić w nocy, a nie w świetle dnia.”

5 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz poinformował na konferencji prasowej, że istnieją plany stworzenia sieci linii kolejowych łączących Izrael przez Jordanię z państwami Zatoki Perskiej. W ten sposób powstałaby regionalna sieć izraelsko-arabskich linii kolejowych.

5 kwietnia 2017 r. Kneset przyjął poprawkę do ustawy o budownictwie, która przewiduje zreformowanie działań przeciwko szeroko rozpowszechnionemu problemowi nielegalnego budownictwa. Premier Netanjahu powiedział: “Rząd, którym kieruję, zainwestował i nadal inwestuje w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny poprzedni rząd, aby w ten sposób zmniejszyć istniejące różnice w edukacji, płacach, kulturze i zdrowiu. Izraelscy Arabowie chcą być częścią państwa Izrael, chcą być częścią dobrobytu gospodarki Izraela, chcą stać się obywatelami Izraela. Dlatego tak dużo inwestujemy. Chcemy, aby arabscy obywatele integrowali się w państwie Izrael, ale oznacza to również integrację z prawem państwa Izrael. Dzisiaj przyjęliśmy historyczną ustawę, która umożliwi równe egzekwowanie prawa budowlanego. Obejmuje ona nie tylko sektor arabski, ale dotyczy egzekwowania prawa we wszystkich częściach państwa i obejmuje wszystkich obywateli tego kraju. Jedno państwo, jedno prawo, jedno egzekwowanie. Właśnie dzisiaj to zrobiliśmy.”

5 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali rano izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dehaishe koło Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.

5 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Jordanią, wojny domowej w Syrii, oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abdullah powiedział, że inicjatywa pokojowa Ligii Arabskiej może pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego.

6 kwietnia 2017 r. rano Izrael przekazał do Jordanii szczątki trzech jordańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Ich ciała odnaleziono podczas prac budowlanych w Sur Baher, gdzie mieściła się baza jordańskiej armii. Zostali oni przekazani do Jordanii, aby można ich było z godnością pochować w swojej ojczyźnie.

6 kwietnia 2017 r. milicja Hamasu powiesiła rano w Gazie 3 Palestyńczyków, których oskarżono o współpracę z Izraelem.

6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał rano rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących obok przystanku autobusowego przy osiedlu żydowskim Ofra w Samarii. Zginął 1 żołnierz, a drugi został ranny. Samochód napastnika wylądował w rowie, a rannego terrorystę aresztowano. Pochodzi on z sąsiedniej arabskiej wioski Silwad, a jego rodzina jest powiązana z Hamasem. Ochronne słupy uniemożliwiły napastnikowi wjechanie w przystanek autobusowy, na którym stały cywilne osoby. Zginął 21-letni żołnierz z Brygady Golani, sierżant Elhai Taharlev. Pochodził z osiedla Talmon w Samarii. Jego ojcem jest rabin Ohad Teharlev.

6 kwietnia 2017 r. przed południem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Przeszukano dom terrorysty, który dzisiaj rano przeprowadził atak przy osiedlu Ofra. Aresztowano jego brata.

6 kwietnia 2017 r. Israeli Aircraft Industries podpisał kontrakt o sprzedaży do Indii zaawansowanego technologicznie systemu obrony przeciwlotniczej Barak-8.

6 kwietnia 2017 r. po południem pocisk wystrzelony z terytorium Syrii trafił w mieszkalny dom w moszawie Alonei Habashan na Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny.

6 kwietnia 2017 r. wieczorem izraelscy żołnierze podczas rutynowej kontroli przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii, zatrzymali Palestyńczyka, w którego samochodzie znaleziono pistolet. Przekazano go na przesłuchanie.

6 kwietnia 2017 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem nieoczekiwane oświadczenie, zgodnie z którym Rosja uznała Zachodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael. “Potwierdzamy nasze zobowiązania wobec rezolucji ONZ i zasad dotyczących porozumienia palestyńsko-izraelskiego, które obejmują status Wschodniej Jerozolimy jako stolicy przyszłego państwa palestyńskiego. Jednocześnie musimy stwierdzić, że w tym kontekście uznajemy Zachodnią Jerozolimę jako stolicę Izraela.”

7 kwietnia 2017 r. w nocy doszło do kolejnego ostrzelania przygranicznego moszawu Aloni Habashan na Wzgórzach Golan. Ranna została 1 Izraelka. Specjaliści wojskowi twierdzą, że była to przypadkowa kula, którą wystrzelono podczas walk miedzy zwalczającymi się syryjskimi ugrupowaniami. Wykluczono celowy ostrzał moszawu.

7 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył rano, że Izrael w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o uderzeniu w cele położone na terytorium Syrii. “Podejmując te działania, prezydent Trump wysłał silną i jasną wiadomość, że nie będzie tolerowane stosowanie i rozprzestrzenianie broni chemicznej. Izrael w pełni popiera decyzję prezydenta Trumpa, i ma nadzieję, że przyczyni się to do ukrócenia koszmarnych działań reżimu Assada, i będzie także usłyszane nie tylko w Damaszku, ale także w Teheranie, Korei Północnej i gdzie indziej.”

7 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Podczas przeszukań znaleziono we wsi sześć skradzionych samochodów. Ponadto skonfiskowano 40 tys. szekli pochodzących z terrorystycznych funduszy. Dom wczorajszego terrorysty został przeznaczony do rozbiórki, o czym powiadomiono jego rodzinę.

7 kwietnia 2017 r. w nocy dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS “Ross” i USS “Porter” (należące do 6 Floty Stanów Zjednoczonych) wystrzeliły 59 pocisków rakietowych Tomahawk. Celem była baza lotnicza Al-Shajrat w Syrii, która według informacji wywiadu była użyta podczas ostatniego ataku chemicznego na przedmieściach Idlib. Rakiety zniszczyły samoloty na lotnisku, a także schrony lotnicze, zbiorniki z paliwem, magazyny, a także systemy radarowe, logistyczne i obronne. Zginęło 7 syryjskich żołnierzy, a 9 zostało rannych. Stany Zjednoczone przed atakiem poinformowały o tym swoich sojuszników w regionie, a także Rosję.

 Efraim

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. Józef Gelbard: Akurat Amir Perec całkiem nieszkodliwy. Nie zapominajmy nawet na chwilę ze cała żydowska komuna antysyjonistyczna, cytowana powyżej, nie ma przedstawicieli w Knesset. Rozsądny wyborca izraelski nie daje im dosyć na mandat poselski. Nawet żydowski przedstawiciel w arabskiej partii komunistycznej w Knesset jest syjonistą.

 2. Istotne jest to, że ten osobnik zwraca się do obcych, by załatwiali nasze sprawy wewnętrzne. Rego rodzaju działania (ogólnie) gowlim ze zdradą państwa. Nawet jeśli chodzi tu o naszego przyjaciela Trumpa, na którego wylewaliście jeszcze niedawno pomyje. Wtedy on był śmierdzielem, bo chcieliście Klintonową.
  Taka praktyka charakteryzuje właśnie izraelską lewicę. Haarec, Szowrim sztika, Becelem itp. Paranoja władzy przyciemnia im rozum i honor narodowy.
  A tak przy okazji: Czhag Sameach

 3. Coto znaczy smoluch panie Jozefie? Czy smoluch to smolani (In Hebrew “smol” to znaczy lewa strona) ? Nie tylko lewicowy ale lewicowy ktory smierdzi? Jak Zyd i Zydek albo jak Polak i Polaczek, a moze jak syn i skorwysyn?
  Kto to jest smoluch panie Jozefie?

 4. 31.03. ”Wielka Brytania, Francja i Niemcy potępiły zgodę wydaną przez rząd Izraela na budowę..” Psy szczekają…

 5. Z wypowiedzi Amira Pereca:
  „Mam nadzieję, że administracja Trumpa uniemożliwi Netanjhu…”
  Oto prawdziwe oblicze smoluchów. To rodzaj Targowicy. Zwracać się do obcych, by pomogli w realizacji politycznych dążeń. Dalszego bełkotu nie mam zamiaru cytować.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.