Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly mininego tygodnia zebral Adam Mer


 

80 lat temu zmarł Franciszek Fiszer

Franciszek Fiszer był jedną z legend dwudziestolecia międzywojennego. Filozof, erudyta i oryginał, autor setek bon motów i anegdot, sam nie napisał żadnej książki, za to o nim powstało ich już kilka. 9 kwietnia mija 80 lat od śmierci Fiszera.
Calosc  TUTAJ

​Nabici w butelkę
Kolejne śledztwa dziennikarskie ujawniają ile natury jest w „naturalnym” norweskim tranie. Przeczytaj czym trują nas w reklamach i jak możemy się bronić.
Calosc TUTAJ

 

Sejm uczcił pamięć twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa

W 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina jego postać i wyraża uznanie dla jego zasług i osiągnięć – napisano w uchwale, przyjętej w piątek przez Sejm przez aklamację. Zamenhof był twórcą międzynarodowego języka esperanto.
                             Zmarł 14 kwietnia 1917 r.
Calosc TUTAJ

Wkrótce nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
W piątek ruszyła rozbiórka starej siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Wkrótce powstanie tam nowa siedziba Towarzystwa, w której mieścić się będzie m.in. Teatr Żydowski i Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Calosc TUTAJ

Tereska. Rozwiązujemy zagadkę słynnego zdjęcia

Wiadomo było tylko, jak ma na imię i że w 1948 r. zastygła na kliszy Davida Seymoura, fotografa wysłanego przez UNICEF, by dokumentować życie europejskich dzieci po wojnie. Losy dziewczynki ze zdjęcia, uznawanego za jedno z najważniejszych w historii fotografii, pozostawały zagadką. Po prawie 70 latach udało nam się ją wreszcie rozwiązać.​

Calosc TUTAJ


10 generałów drugiej wojny światowej, których warto znać

Dowodzili na froncie wschodnim i zachodnim, Afryce i dalekiej Azji. Do dziś ich operacjami interesują się miłośnicy historii wojskowości. Prezentujemy sylwetki dziesięciu generałów różnych armii z okresu drugiej wojny światowej, których warto znać. A które postacie Wy byście tu umieścili?

 Calosc TUTAJ

 

Katedra w Kwidzynie

W 1330 r. zamordowany został Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego, Werner von Orseln. Dlaczego pochowano go w Kwidzynie, a nie w Malborku? Czy mistrz w oczach reszty zakonników zasłużył na niepamięć?

 Calosc TUTAJ

Biała siła Skandynawii chce wydalenia imigrantów i utworzenia jednolitego państwa nordyckich narodów, z własnym wojskiem i walutą. Podczas obozów w lasach uczą się walki wręcz i survivalu.
– Główna siedziba organizacji znajduje się w Szwecji, a lokalne oddziały – w Norwegii i Finlandii – mówi Jonathan Leman z antyrasistowskiej grupy badawczej Expo. – Korzenie szwedzkiego odłamu sięgają lat 90., ale dopiero w ostatnich latach ruch okrzepł i osiągnął ogólnoskandynawski wymiar. W listopadzie zorganizował w Sztokholmie największą jak dotąd manifestację – zjawiło się na niej 600 osób.
Calosc TUTAJ

Program Muzeum POLIN z Nagrodą UE dla Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017
Program edukacyjny “Żydowskie dziedzictwo kulturowe” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otrzymał Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017. Laureaci zostaną uhonorowani 15 maja w Turku w Finlandii.
Calosc TUTAJ

“Nic wspólnego z islamem”?

Po raz pierwszy człowiek z europejskiego establishmentu, z Kościoła anglikańskiego, wypowiedział się przeciwko oddzielaniu ISIS od islamu, co systematycznie robią przedstawiciele zachodnich elit politycznych i kulturalnych. Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, przemawiając17 listopada we Francji, powiedział, że przeciwdziałanie religijnie motywowanej przemocy w Europie:

“wymaga odejścia od argumentu, który stał się bardzo popularny, a którym jest twierdzenie, że ISIS nie ma ‘nic wspólnego z islamem’… Dopóki przywódcy religijni nie przemówią i nie przyjmą odpowiedzialności za czyny tych, którzy dokonują ich w imię ich religii, nie zobaczymy rozwiązania”.

Calosc TUTAJ


Podpalacz kukły Żyda straszy sąd. A jego towarzysze skandują: Tu jest Polska, nie Palestyna!

 – Sąd musi zdawać sobie sprawę, że skazując mnie wyda wyrok nie tylko dla mnie, ale całego narodu polskiego – odgrażał się podczas rozprawy apelacyjnej Piotr Rybak, który w listopadzie 2015 r. spalił we Wrocławiu kukłę Żyda. Z wydaniem orzeczenia sąd postanowił poczekać do 13 kwietnia.

Calosc TUTAJ


SZNAJDERMAN: MÓJ DZIADEK NARODOWIEC, MÓJ ŻYDOWSKI OJCIEC

 Nie mam innego sposobu identyfikacji z moim żydostwem niż przez stratę, przez żydowski los i żydowską śmierć. Rozmowa z Moniką Sznajderman.

Calosc TUTAJ


„Majdanek w dokumentach”

Ponad 300 dokumentów dotyczących powstania i funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie zawiera książka „Majdanek w dokumentach” – najnowsze wydawnictwo Państwowego Muzeum na Majdanku. To pierwsza tego typu edycja źródłowa dotycząca niemieckich obozów koncentracyjnych – informuje Muzeum na Majdanku.

Calosc TUTAJ

 


Tortury za murami Jerycha

Podczas gdy prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoud Abbas i jego liczni kumple zajmowali się przez ostatnie dwa tygodnie wygłaszaniem ostrzeżeń dla prezydenta Trumpa, żeby nie przenosił ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, pojawiły się kolejne informacje o brutalnych warunkach i łamaniu praw człowieka w więzieniu palestyńskim na Zachodnim Brzegu.

Calosc TUTAJ


Lekarze na antydepresantach i psychotropach. Co dziesiąty ma problemy psychiczne

Najczęstszym powodem przyjęć lekarzy do szpitali psychiatrycznych są epizody depresji, choroba afektywna i uporczywe zaburzenia nastroju. Ale w tym zawodzie nikt nie mówi, że ma doła. To wstyd.
Calosc TUTAJ

Heinrich Himmler’s descendant who married a Jew and defied her family Nazi legacy

Dealing with the past has never been an easy task for post-WWII generations in Germany. Many have been growing up with the ambiguous feelings of disgust and denial about their ancestors. The most radical solutions have been, in one way or another, offered or forced upon those related to the most prominent Nazi leaders.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.