80 lat temu zmarł Franciszek Fiszer
Sejm uczcił pamięć twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa
Tereska. Rozwiązujemy zagadkę słynnego zdjęcia
Calosc TUTAJ
10 generałów drugiej wojny światowej, których warto znać
Dowodzili na froncie wschodnim i zachodnim, Afryce i dalekiej Azji. Do dziś ich operacjami interesują się miłośnicy historii wojskowości. Prezentujemy sylwetki dziesięciu generałów różnych armii z okresu drugiej wojny światowej, których warto znać. A które postacie Wy byście tu umieścili?
Katedra w Kwidzynie
W 1330 r. zamordowany został Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego, Werner von Orseln. Dlaczego pochowano go w Kwidzynie, a nie w Malborku? Czy mistrz w oczach reszty zakonników zasłużył na niepamięć?
“Nic wspólnego z islamem”?
Po raz pierwszy człowiek z europejskiego establishmentu, z Kościoła anglikańskiego, wypowiedział się przeciwko oddzielaniu ISIS od islamu, co systematycznie robią przedstawiciele zachodnich elit politycznych i kulturalnych. Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, przemawiając17 listopada we Francji, powiedział, że przeciwdziałanie religijnie motywowanej przemocy w Europie:
“wymaga odejścia od argumentu, który stał się bardzo popularny, a którym jest twierdzenie, że ISIS nie ma ‘nic wspólnego z islamem’… Dopóki przywódcy religijni nie przemówią i nie przyjmą odpowiedzialności za czyny tych, którzy dokonują ich w imię ich religii, nie zobaczymy rozwiązania”.
Calosc TUTAJ
Podpalacz kukły Żyda straszy sąd. A jego towarzysze skandują: Tu jest Polska, nie Palestyna!
– Sąd musi zdawać sobie sprawę, że skazując mnie wyda wyrok nie tylko dla mnie, ale całego narodu polskiego – odgrażał się podczas rozprawy apelacyjnej Piotr Rybak, który w listopadzie 2015 r. spalił we Wrocławiu kukłę Żyda. Z wydaniem orzeczenia sąd postanowił poczekać do 13 kwietnia.
Calosc TUTAJ
SZNAJDERMAN: MÓJ DZIADEK NARODOWIEC, MÓJ ŻYDOWSKI OJCIEC
Nie mam innego sposobu identyfikacji z moim żydostwem niż przez stratę, przez żydowski los i żydowską śmierć. Rozmowa z Moniką Sznajderman.
Calosc TUTAJ
„Majdanek w dokumentach”
Ponad 300 dokumentów dotyczących powstania i funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie zawiera książka „Majdanek w dokumentach” – najnowsze wydawnictwo Państwowego Muzeum na Majdanku. To pierwsza tego typu edycja źródłowa dotycząca niemieckich obozów koncentracyjnych – informuje Muzeum na Majdanku.
Tortury za murami Jerycha
Podczas gdy prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoud Abbas i jego liczni kumple zajmowali się przez ostatnie dwa tygodnie wygłaszaniem ostrzeżeń dla prezydenta Trumpa, żeby nie przenosił ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, pojawiły się kolejne informacje o brutalnych warunkach i łamaniu praw człowieka w więzieniu palestyńskim na Zachodnim Brzegu.
Calosc TUTAJ
Lekarze na antydepresantach i psychotropach. Co dziesiąty ma problemy psychiczne
Heinrich Himmler’s descendant who married a Jew and defied her family Nazi legacy
Dealing with the past has never been an easy task for post-WWII generations in Germany. Many have been growing up with the ambiguous feelings of disgust and denial about their ancestors. The most radical solutions have been, in one way or another, offered or forced upon those related to the most prominent Nazi leaders.
Calosc TUTAJ
Kategorie: Ciekawe artykuly