Polityka

Wiadomosci z Izraela

15 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman wypowiedział się przeciwko planom budowy sztucznej wyspy przy Strefie Gazy. „To, co dzieje się w Gazie, to wewnętrzna walka między Hamasem a Fatahem, między Mahmoudem Abbasem a Jihja Sinwarem. Hamas jest tą stroną, która jest odpowiedzialna za obecny kryzys … Jesteśmy gotowi dostarczyć energię elektryczną do Gazy, ale muszą za nią płacić. To przede wszystkim powinno być jasne, zwłaszcza dla społeczności międzynarodowej. Wybudowanie wyspy i portu w Strefie Gazy będzie oznaczało przyznanie nagrody za terroryzm i zachęcanie do niej. Hamas powie, że dzięki swojej walce uzyskał inwestycje warte miliardy oraz nowy port w Gazie. Kto z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie kontrolował ten port? Byłaby to najlepsza droga dla przemytu broni do Strefy Gazy. Mamy gorzkie doświadczenia z takimi sprawami, między innymi z międzynarodowymi siłami, które przyszły aby monitorować sytuację, a potem wszystkie uciekły w momencie próby prawdy. Niepokojące jest utrzymywanie bezpieczeństwa w Strefie Gazy poprzez międzynarodowych inspektorów. Jesteśmy gotowi współpracować z arabskimi państwami. Mamy doświadczenie w walce z terroryzmem i jesteśmy gotowi zostać sojusznikami. Traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią udowodniły to, i to jest dobry przykład dla innych. Nie widzę jednak prawdziwej gotowości ze strony Palestyńczyków, aby pójść naprzód i osiągnąć kompleksowe porozumienie. W tej chwili nie udało się. Oszołomiony propozycją Ehuda Olmerta w Annapolis, Abbas odmówił jej podpisania. Formuła ziemi za pokój była wielkim błędem.”

15 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Grecji z greckim premierem Alexis Tsiprasem i cypryjskim prezydentem Nicos Anastasiadesem. Głównym celem spotkania była promocja budowy podmorskiego gazociągu z Izraela przez Cypr do Grecji, i dalej do Europy.

16 czerwca 2017 r. trzech palestyńskich terrorystów wieczorem zaatakowało nożami i pistoletem automatycznym izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Zginęła 1 policjantka – płk. Hadas Malka z policji granicznej. Ranne zostały także 4 inne osoby. Policjanci odpowiedzieli ogniem zabijając wszystkich napastników. Hamas wydał oświadczenie, że atak przeprowadziły trzy osoby – dwóch z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny i jeden z Hamasu.

16 czerwca 2017 r. izraelska policja graniczna wieczorem zawórciła wszystkie autobusy z Palestyńczykami jadącymi do Jerozolimy na modlitwy. Autobusy zawrócono do Autonomii Palestyńskiej.

17 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wieczorem obrzucili kamieniami izraelską karetkę, która jechała z pomocą medyczną do odwodnionej kobiety w żydowskim osiedlu Yitzhar w Samarii. Ambulans został uszkodzony.

18 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu obarczył Autonomię Palestyńską odpowiedzialnością za piątkowy atak terrorystyczny przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie. Poinformował, że od razu siły bezpieczeństwa wkroczyły do rodzinnej wioski terrorystów Deir Abu Mash’al, gdzie prowadzą działania operacyjne i przygotowują się do wyburzenia rodzinnych domów terrorystów. Wstrzymano także mwszystkie zezwolenia jakie wcześniej wydano Palestyńczykom na miesiąc Ramadan. „Kierowany przez Mahmouda Abbasa Fatah, zamiast potępić atak, wydał oświadczenie, w którym potępia policjantów, którzy zabili terrorystów i przedstawia morderców jako bohaterów. Wydaje się, że ich kłamstwa i bezczelność nie mają granic. Autonomia Palestyńska odmawia potępienia ataku terrorystycznego, i będzie teraz wypłacać rekompensatę finansową rodzinom morderców. Wzywam wszystkie państwa świata do potępienia zarówno morderstwa, jak i tych, którzy go pochwalają. Wzywam do natychmiastowego wstrzymania przez władze Autonomii Palestyńskiej finansowania rodzin terrorystów, gdyż to tylko zachęca do terroryzmu.”

18 czerwca 2017 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała w południe dwóch izraelskich policjantów, którzy weszli na Wzgórze Świątynne w Jerozolimjie prowadząc swoje rutynowe działania patrolowe. Na Wzgórze wprowadzono duże siły policyjne, które przywróciły porządek. Policjanci zatrzymali 2 Arabów.

18 czerwca 2017 r. wieczorem rząd zamroził budowę ponad 6 tys. mieszkań w Jerozolimie. Wśród zablokowanych planów znajduje się 2,2 tys. mieszkań w dzielnicy Gilo, a pozostałe w dzielnicach Har Homa i Pisgat Ze’ev.

18 czerwca 2017 r. wysoki przywódca Hamasu, Khalil al-Hayya, powiedział, że jego organizacja nie jest zainteresowana eskalacją z Izraelem. „My nie inicjujemy wojen i nasza polityka nie dąży do tego. Ponieważ nie jesteśmy tym zainteresowani, a okupanci również mówią, że nie są tym zainteresowani, dlatego nie spodziewamy się wojny.”

18 czerwca 2017 r. amerykańska gazeta The Wall Street napisała, że Izrael regularnie kontaktuje się z syryjskimi rebeliantami, którzy działają w pobliżu jego granic. Pomoc obejmuje wypłacanie wynagrodzeń dowódcom rebelianckich oddziałów, a także dostawy broni, amunicji, żywności, paliwa i lekarstw. Izrael miał również powołać specjalną jednostkę wojskową, która nadzoruje udezielanie pomocy do Syrii. Izrael nie skomentował tych doniesień. Wiadomo jednak, że od 2013 r. około 3 tys. Syryjczyków otrzymało pomoc medyczną w Izraelu. Wszystkie powyższe informacje mają rzekomo pochodzić od Moatasem al-Golani, który jest rzecznikiem grupy rebeliantów o nazwie Fursan al-Joulan. Powiedział on: „Izrael w heroiczny sposób obok naszej sprawy. Bez pomocy Izraela nie przeżylibyśmy.” Celem Izraela ma być utrzymanie Irańczyków oraz Hezbollahu jak najdalej od granicy na Wzgórzach Golan. Dowódca grupy Fursan al-Joulan ma zarabiać w ten sposób około 5 tys. dolarów miesięcznie. Podobną współpracę utrzymywano z pięcioma dowódcami.

18 czerwca 2017 r. irańska Gwardia Rewolucyjnawystrzeliła 7 rakiet średniego zasięgu, z których jedna trafiła w cel ISIS w regionie Deir Ez-Zour w północno wschodniej Syrii. Zginęło 17 osób. Miał to być odwet za ostatni atak terrorystyczny w Teheranie. Trzy irańskie rakiety w ogóle nie doleciały do Syrii i spadły w Iraku. Jedna rakieta spadła w odległości kilkuset metrów od celu. Piąta rakieta spadła w regionie Deir Ezzor, w dużej odległości od celu. Los szóstej rakiety jest nieznany. W ten sposób Iran zaprezentował swoje zdolności rażenia celów także na terytorium Izraela.

19 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł Iran przed próbą zaatakowania Izraela. „Mam jedną wiadomość dla Iranu: nie zagrozicie Izraelowi. Nasza armia i nasze siły bezpieczeństwa pilnie monitorują działalność Iranu w regionie. Działalność ta obejmuje również próby usamodzielnienia się w Syrii i, oczywiście, próby przekazywania zaawansowanej broni dla Hezbollahu i inne działania.”

19 czerwca 2017 r. Izrael zaczął zmniejszać dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. Dotychczas Izrael dostarczał do Gazy 120 MW energii elektrycznej (stanowi to 80% dostępnej mocy elektrycznej w strefie), za którą otrzymywał opłatę w wysokości 12,6 mln dolarów. Obecne zmniejszenie dostaw jest w wielkości 8MW dziennie na wszystkich dziesięciu liniach przesyłowych.

19 czerwca 2017 r. do Izraela przyleciał specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt. Odwiedził on rodzinę zabitej w piątek izraelskiej policjantki. Modlił się także przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. „Dzisiaj przy Kotel modliłem się o zakończenie aktów terroru, i o doświadczenie błogosławieństw pokoju.” Celem misji Greenblatta jest przygotowanie rozmów pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

19 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu potępił wieczorem Autonomię Palestyńską za decyzję o nazwaniu placu miejskiego w Dżeninie imieniem terrorysty Khaleda Nazzala. „Prezydent Palestyny Abbas opowiada światu, że kształci palestyńskie dzieci w pokoju. To kłamstwo. W ubiegłym tygodniu władze Palestyny nazwały plac publiczny po Khaledzie Nazzalu, palestyńskim dowódcy terrorystycznym, który zaplanował masakrę w Ma’alot w 1974, podczas której palestyńscy terroryści zamordowali w szkole 22 dzieci i 4 dorosłych. Nazwanie jeszcze jednego publicznego placu imieniem masowego mordercy uczy palestyńskie dzieci mordowania Izraelczyków. Jest to zupełnie przeciwieństwo pokoju. Nic dziwnego, że ruch Fatah prezydenta Abbasa nie potępił piątkowego śmiertelnego ataku na izraelską policjantkę, i ozdobił dom jednego z morderców flagami. Prezydencie Abbas: Przestań zatruwać umysły palestyńskiej młodzieży. Edukacja dla pokoju, nie dla terroru.” Premier Netanjahu odrzucił doniesienia mediów o rzekomej pomocy Izraela dla grup rebeliantów walczących w Syrii. „Nie interweniujemy w ten straszny krwawy konflikt, ale udzielamy humanitarnej pomocy rannym dzieciom. W szpitalu w Safedzie widzę mężczyzn, kobiety i dzieci, które kiedyś spostrzegały nas jako wrogów, a teraz są tutaj. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rozumieją teraz, że państwo Izrael jest moralnym bastionem i promieniami światła w naszym regionie, reprezentując różne religie i całe wspólnoty, Żydów i nie-Żydów, Druzów, chrześcijan, muzułmanów i Beduinów. Wszystkie są tak samo traktowane, i jest to promień światła w naszym regionie.”

19 czerwca 2017 r. palestyński rząd zażądał, aby Hamas de facto przekazał kontrolę nad Strefą Gazy władzom Autonomii Palestyńskiej. Rzecznik rządu, Tariq Ramshawi, powiedział, że Hamas musi zlikwidować Komitet Wykonawczy Strefy Gazy i przekazać władzę wszystkich instytucji rządowych, aby Mahmoud Abbas mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec mieszkańców Gazy. Ramshawi podkreślił, że polityka Hamasu umacnia różnice pomiędzy palestyńskimi Arabami i intensyfikuje cierpienia mieszkańców Gazy. Jednocześnie Komitet Centralny al-Fatah zażądał też, aby Hamas zlikwidował rząd cieni, który ustanowił w Gazie, i pozwolił rządowi Autonomii Palestyńskiej na wypełnienie swojego mandatu w Strefie Gazy.

19 czerwca 2017 r. amerykański samolot myśliwski F-15 zestrzelił nad Syrią irański samolot bezzałogowy Shaheed-129, Dron zbliżał się do bazy syryjskich rebeliantów w pobliżu irackiej granicy i został uznany za zagrożenie dla interesów Stanów Zjednoczonych w regionie. Dzień wcześniej amerykańskie myśliwce F-18 zestrzeliły syryjski samolot SU-22, który bombardował pozycje rebeliantów popieranych przez Stany Zjednoczone.

19 czerwca 2017 r. Rosja zagroziła, że zawiesi wszelką łączność ze Stanami Zjednoczonymi odnośnie wymiany informacji o ruchach swoich sił wojskowych na terytorium Syrii. „Jakiekolwiek samoloty, w tym samoloty i drony koalicji międzynarodowej, wykryte na zachód od rzeki Eufrat, będą namierzane jako obiekty lotnicze.” Pod wpływem rosyjskiej groźby z nalotów na cele ISIS w Syrii wycofała się Australia.

19 czerwca 2017 r. Biały Dom oświadczył, że Stany Zjednoczone rezerwują sobie prawo do samoobrony swoich samolotów nad terytorium Syrii. Sekretarz prasowy, Sean Spicer powiedział: „Oczywiście, zrobimy wszystko, co możemy, aby chronić nasze interesy. Eskalacja działań wojennych pomiędzy wieloma frakcjami, które działają w tym regionie, nie pomoże nikomu. Dlatego Stany Zjednoczone opowiadają się za utrzymaniem komunikacji z Rosją, jednak zawsze będziemy zachowywać prawo do samoobrony.” Rzecznik prasowy Pentagonu, Jeff Davis,, powiedział: „Nie szukamy konfliktu z jakąkolwiek partią w Syrii, która nie jest ISIS, ale jeśli będziemy w stanie zagrożenia, to nie zawahamy się bronić sami siebie i naszych partnerów.” Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu gen. Joseph Dunford powiedział: „Jestem pewien, że nadal utrzymujemy komunikację między naszym centrum operacyjnym a centrum operacyjnym Federacji Rosyjskiej – i jestem też pewien, że nasze siły mają możliwość zadbania o siebie.”

20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielem premiera Netanjahu, prawnikiem Icchakiem Molcho. Netanjahu zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Palestyńczykami.

20 czerwca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że na północnej granicy istnieje poważne zagrożenie ze strony Hezbollahu, który „brutalnie złamał Rezolucję ONZ nr 1701 i odbudował swoje zdolności militarne. Gdy spojrzymy na południowy Liban to widzimy, że ta organizacja działa w 200 wsiach i miasteczkach, ukrywając w nich dziesiątki tysięcy rakiet. Jesteśmy wyraźnie zainteresowani uniemożliwieniem transferu zaawansowanych broni do Hezbollahu. Jak to opublikowano, podjęliśmy już działania mające na celu zapobieganie przewiezieniu zaawansowanych broni przeznaczonych do szkodzenia Izraelowi. Tak było w przeszłości i tak będzie w przyszłości.” Odnosząc się do irańskiego ostrzału rakietowego celów w Syrii, Eizenkot powiedział, że „osiągnięcia operacyjne były znacznie mniejsze niż to co zostało publicznie ogłoszone. Rakiety spadły daleko od celów.”

20 czerwca 2017 r. minister finansów Mosze Kahlon przekazał 10 mln szekli na pomoc dla rolników z północnych regionów, które cierpią z powodu braku deszczów i suszy. Środki mają pomóc w rozbudowie systemów nawadniania w szczególności w sadach.

20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z szefem palestyńśkiej delegacji Saebem Erekatem i dwoma przedstawicielami przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Abbas zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Izraelem.

20 czerwca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej Strefy Gazy, protestując przeciwko ograniczeniu dostaw energii elektrycznej. Krzyczeli: „Życie umiera. Żywność w lodówce psuje się następnego dnia.”

20 czerwca 2017 r. palestyński terrorysta po południem usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Adama w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

20 czerwca 2017 r. Egipt poinformował, że udzieli pomocy Strefie Gazy i postara się, aby w ciągu 24 godzin uruchomić elektrownię w Gazie. Przez przejście graniczne Rafah będą regularnie przesyłane dostawy oleju opałowego do elektrowni.

20 czerwca 2017 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley, wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas, a także krajom, które ją wspierają. „Kilka tygodni temu urzędnicy ONZ odkryli tunel pod dwoma szkołami prowadzonymi przez ONZ w Strefie Gazy. To był dokładnie taki sam rodzaj tunelu, który Hamas od lat wykorzystuje. Tych tuneli Hamas używa do przemycania materiałów, których potrzebują do rakiet, abo włamać się do Izraela, aby atakować cywili lub porywać ich w zmroku nocy. Wyobraźcie sobie dzieci bawiące się w ich szkole, podczas gdy Hamas przenosi materiały wybuchowe pod ich nogi. Wyobraźcie sobie, że dzieci starają się uczyć, a kilka stóp poniżej, terroryści mogą się czołgać do Izraela. Wszystko to dzieje się pod budynkiem szkolnym pod flagąNarodów Zjednoczonych. To oburzające. Gaza posiada ważne atuty na Morzu Śródziemnym i ma olbrzymi potencjał, ale ten potencjał jest niszczony przez terrorystów, którzy nią rządzą. Kryzys humanitarny w Strefie Gazy opiera się dokładnie na jednej grupie, która rzeczywiście kontroluje Gazę – Hamas. Hamas sprawuje kontrolę nad Gazą od 2007 roku. Po dziesięciu latach rządów Hamasu, życie mieszkańców Gazy jest gorsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zamiast rządzić, Hamas postanowił poświęcić swoje zasoby na rozbudowę arsenału terrorystycznego. Zamiast dążyć do pokoju, Hamas decyduje się wywoływać niszczycielskie wojny. Zamiast dopomagać, aby dotrzeć do Palestyny, Hamaszdecydował się odrzucić niezliczone oferty pomocy, aby utrzymać swoje siły militarne.Hamas pozostaje organizacją terrorystyczną skoncentrowaną na zniszczeniu Izraela. Jego celem jest siłowe pokonanie Izraela. Aby kontynuować tą walkę będzie wykorzystywać wszystkie zasoby. Rada Bezpieczeństwa musi się zjednoczyć, aby powiedzieć, że już wystarczy. Musimy wywrzeć nacisk na Hamas, aby zakończyć jego tyranię nad ludem Gazy. W naszych rezolucjach i oświadczeniach powinniśmy potępić Hamas. Powinniśmy wymienić Hamas jako grupę odpowiedzialną za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy lub budowę nowych tuneli. I powinniśmy w rezolucji uznać Hamas jako organizację terrorystyczną. A to będzie miało konsekwencje dla każdego, kto nadal ich popiera. Musimy zrobić o wiele więcej, aby pokazać Hamasowi, że nigdy nie będziemy tolerować terroryzmu. Musimy wykazać, że jeśli Hamas użyje domów i szkół do ukrycia swojej infrastruktury terrorystycznej, poniesie tego konsekwencje. Ci, którzy dają Hamasowibroń, pieniądze i polityczne wsparcie, muszą przestać. A jeśli tego nie zrobią, państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych muszą zebrać się, aby wywrzeć realną presję na zwolenników Hamasu, aby ich powstrzymać. Każda uncja tego, co robimy, powinna być przeciwko Hamasowi. Oni są niebezpiecznym aktorem, który nie troszczy się o Palestyńczyków, nie troszczy się o Izraelczyków, i są zdeterminowani zniszczyć wszystko na swojej drodze.”

20 czerwca 2017 r. Autonomia Palestyńska zwróciła się do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby uznać miasto Hebron i jaskinię patriarchów jako miejsce palestyńskiego dziedzictwa. Komitet ma zajać się tą sprawą w ciągu dwóch tygodni.

21 czerwca 2017 r. biuro premiera wyraziło zgodę na realizację planu budowy około 7 tys. nowych mieszkań w Jerozolimie. W osiedlu Gilo powstanie 3500 mieszkań, kolejne około 2200 w Har Homa, 900 w Pisgat Zeev, 500 w Ramat Shlomo i kolejne 100 w Ramot.

21 czerwca 2017 r. po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jasonem Greenblattem i doradcą prezydenta Trumpa, Jaredem Kushnerem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.

21 czerwca 2017 r. dowódca sił powietrznych gen. Amir Eshel powiedział, że każdym przyszłym konflikcie z Libanem, państwo żydowskie będzie posiadać niewyobrażalną siłę wojskową, której nie zawaha się użyć. „Od czasu drugiej wojny libańskiej w 2006 roku zdolności dowodzenia Sił Obronnych Izraela zostały znacznie poprawione. To co siły powietrzne mogły zrobić w 2006 roku w ciągu 34 dni, teraz możemy zrobić w ciągu 48-60 godzin. Jest to niewyobrażalny potencjał, znacznie różniący się od tego, co widzieliśmy w przeszłości i znacznie większy niż ludzie szacują. Jeśli na północy wybuchnie wojna, będziemy musieli od razu uderzyć z całą naszą siłą. Jest to konieczne ze względu bardzo prawdopodobnej międzynarodowej presji na Izrael, aby szybko ogłosić zawieszenie broni, zanim osiągniemy nasze wszystkie strategiczne cele. W wojnę domową w Syrii jest zaangażowanych wiele elementów, które są zajęte osiągnięciem swoich własnych celów. Są one zainteresowane zapobiegnięciem wybuchu nowej wojny w Libanie, gdzie Hezbollahzgromadził arsenał ponad 10 tys. rakiet. Od wojny sześciodniowej siły Hezbollahu koncentrowały się w Syrii na popieraniu prezydenta Baszara Assada. W sojuszu z Iranem i Rosją rzucili tysiące swoich bojowników do walki z syryjskimi rebeliantami. Ale ta szyicka organizacja nie zmieniła swojego stanowiska wobec Izraela, który jest dla niej największym wrogiem, a armia Izraela tak samo spostrzega Hezbollah. Pomimo, że Izrael utrzymuje się na marginesie wojny w Syrii, to izraelskie samoloty atakowały podejrzane transporty, które mogły transportować irańską broń dla Hezbollahu. Operacje te były skomplikowane ze względu na rosyjską i amerykańską działalność powietrzną w regionie. Niebo na Bliskim Wschodzie jest dużo bardziej zatłoczone niż przedtem, z obecnością wielu graczy. Siły powietrzne muszą tak prowadzić działania operacyjne, aby uniknąć popełnienia błędów. Z drugiej strony, takie ataki działają jako czynnik hamujący dla Hezbollahu, uzmysławiając mu, że izraelskie wojsko i siły powietrzne mogą zaangażować się w ewentualną wojnę w Libanie. Ostrzegam mieszkańców południowego Libanu, który jest twierdzą Hezbollahu. Jeśli wybuchnie nowy konflikt opuście swoje domy, które są wykorzystywane jako bazy dla rakiet. Żadne zagrożenia nie zatrzymają izraelskich sił powietrznych na libańskiej arenie. Mogą zakłócić prowadzenie operacji, ale nas nie powstrzymają.”

21 czerwca 2017 r. wieczorem specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt i doradca prezydenta Trumpa, Jared Kushner spotkali się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Izraelem.

21 czerwca 2017 r. rano Egipt rozpoczął dostawy paliwa do elektrowni w Gazie. Koszty dostaw paliwa zostały pokryte przez Katar. W sumie 22 ciężarówki mają dostarczyć do Gazy milion litrów oleju (220 tys. galonów).

22 czerwca 2017 r. szef wywiadu wojskowego gen. Hertzi Halevi powiedział: „Terror nadal tu jest. ISIS utraciło terytorium i skurczyło się, ale zamiast islamskiego kalifatu widzimy wirtualny kalifat. Istnieje wyraźne powiązanie między ofensywą na Mosul i al-Raka i falą terroryzmu w Europie. Ataki terrorystyczne w Europie będą kontynuowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Obecnie istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wszczęcia wojny przeciwko Izraelowi. Procesy budujące władzę, zwłaszcza w Strefie Gazy i Libanie, przenoszą siłę militarną w nieodpowiedzialne ręce. Nasi wrogowie, którzy starają się szkodzić Izraelowi, mogą doprowadzić do kolejnej wojny. Jednak dzisiejsze wojny inaczej się zaczynają i inaczej kończą. Są to wojny z organizacjami, które nie zaczynają się decyzją, ale pogorszeniem stosunków z organizacjami. I nie kończą się jednostronną decyzją spadochroniarzy przy Zachodnim Murze. Obecnie główne zagrożenie dla regionu stanowią Iran, reżim Assada i Hezbollah. Posiadają one globalne finansowanie i są poważnym zagrożeniem dla państwa Izrael. Iran jest problematyczny nie tylko z powodu kwestii nuklearnej. Jest to w Iraku, Syrii i Jemenie. Jasno widzimy, że Hezbollah buduje przemysł wojskowy z irańską technologią, wytwarza broń i przenosi ją do południowego Libanu. W minionym roku Iran pracował nad stworzeniem infrastruktury do produkcji precyzyjnych broni w Jemenie i Iraku. Porozumienie nuklearne zabrania Iranowi rozwijanie pewnych broni, ale produkują inne bronie. W wyniku rozmieszczenia irańskich rakiet Zelzal zagrożonych jest dwadzieścia państw. Ostatnio widzieliśmy pokaz pocisków rakietowych średniego zasięgu. Myślę, że ISIS został trafiony. Ale pytam sam siebie: Czy Iran będąc tak zaangażowany w Syrii, musiał w taki sposób uderzyć w te cele? To był pokaz siły. Nie jest jasne, na ile był udany, ale jest niepokojący. Przechodząc do kwestii Strefy Gazy, w ciągu trzech lat od operacji Obronny Brzeg, Izrael przekazał do Gazy ponad siedem milionów ton materiałów budowlanych. Jak wiele z tego przyniosło korzyści ludności cywilnej w Strefie Gazy? Czy dzieci w Strefie Gazy otrzymały lepszy dostęp do systemu edukacji? Zwykle odpowiedź brzmi: nie. Jest to dużym problemem, gdyż Izrael ma interes w tym, aby w Gazie nie było kryzysu. Problem z energią elektryczną odzwierciedla sytuację, gdyż z jednej strony do energii elektrycznej podłączone są maski tlenowe w szpitalach, ale maszyny kopiące w tunelach Hamasu są podłączone do tej samej energii elektrycznej. Musimy pozwolić Hamasowi wybrać, ale nie możemy pozwolić Hamasowi tak łatwo budować armii.”

22 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że decyzja Autonomii Palestyńskiej o wycofaniu się z opłacania dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, nie była koordynowana z Izraelem i była próbą wciągnięcia Hamasuw wojnę z Izraelem. „Sytuacja w Strefie Gazy nie może trwać wiecznie. Jest to wewnętrzny kryzys palestyński, który się nie skończy. Abbas podjął decyzję, aby nie płacić za prąd dostarczany do strefy, pozostawiając Izrael bez możliwości wyboru. Musieliśmy zredukować dostawy prądu do Gazy, a tym samym zaostrzyć kryzys. Abbas może zwiększyć cięcia i wkrótce zaprzestać wypłat wynagrodzeń w Gazie i przekazać paliwo do strefy jako dwutorową strategię – osłabić Hamas i przeciągnąć go na wojnę z Izraelem. Abbas robi to jednostronnie, bez koordynowania z Izraelem lub Egiptem. Niezależnie od tego, Izrael nie ma zamiaru wyruszać na wojnę, ani na północy, ani na południu.” Hezbollah wykorzystuje niestabilną sytuację w Syrii i nieustannie usiłuje utworzyć nowy front przeciwko Izraelowi na Wzgórzach Golan. Równocześnie podejmuje próby przerzucenia zaawansowanych broni do Libanu i umacnia swoje bazy przy granicach Izraela. Syria ponosi odpowiedzialność za przemyt broni dla Hezbollahu, dlatego przy kolejnych próbach nie zawahamy się podjąć stosowne działania. Jedynym sposobem osiągnięcia pokoju jest zawarcie regionalnego prozumienia pokojowego ze wszystkimi umiarkowanymi państwami sunickimi, w tym z Kuwejtem i Arabią Saudyjską, przy czym porozumienie z Palestyńczykami będzie wynikiem tej umowy. Takie porozumienie dałoby 45 mld dolarów państwu Izrael. Obecnie nie ma możliwości osiągnięcia bezpośredniego porozumienia, ponieważ Izrael nigdy nie zaproponuje tego co oferował Olmert, a co Palestyńczycy wtedy odrzucili.”

22 czerwca 2017 r. dyrektor departamentu badań Banku Izraela, prof. Nathan Sussman powiedział, że produktywność Izraelczyków należy do jednej z najniższych w krajach OECD. „Izrael ma poważny problem z wydajnością i musi rozwiązać problem nierówności w ramach kształcenia technologicznego i zawodowego. Nierówności społeczne prowadzą do słabego wykształcenia, co prowadzi do niskich kwalifikacji, co prowadzi do niskiej wydajności, co prowadzi do niskiego PKB, co prowadzi do niskiej jakości życia. Problemy te są coraz większe w miarę wzrostu populacji. Robimy zbyt mało, na przykład w inwestycjach w kształcenie zawodowe osób starszych. Jesteśmy w złym cyklu, który trwa i nie wypuści nas. Ludzie muszą rozwijać unikalne umiejętności, ponieważ w przeciwnym razie będą mieć niskie zarobki i będą musieli konkurować z pracownikami krajów rozwijających się. Dla osób o wyjątkowych umiejętnościach będą liczne premie. Absolwent elektrotechniki z Technion po dwóch latach zarabia około 25 000 szekli miesięcznie, a rynek nagradza ludzi ze specjalnymi umiejętnościami. Ci, którzy nie posiadają specjalnych umiejętności, będą zmagać się z Chinami, Filipinami i Tajlandią.”

22 czerwca 2017 r. rano palestyński kierowca ciężarówki usiłował celowo wjechać w grupę osób wysiadających z autobusu przy żydowskim osiedlu Efrat w Judei. Nikt nie został ranny, a kierowcę aresztowano.

22 czerwca 2017 r. w Gazie wznowiła działalność elektrownia. Było to możliwe dzięki dostawom egipskiego paliwa. Obecny zapas paliwa umożliwia na działanie elektrowni przez 3,5 dnia.

22 czerwca 2017 r. saudyjskie media poinformowały o rzekomym podpisaniu porozumieniu przez Stany Zjednoczone, Jordanię i Rosję w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa w południowej Syrii. Strefa będzie się rozciągać 30 km od granicy Jordanii. W ramach porozumienia, do strefy buforowej nie będą miały wstępu siły Hezbollahu i milicje wspierane przez Iran. Będzie obowiązywać w niej zawieszenie broni, aby umożliwić prowadzenie działań humanitarnych.

22 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wystosował list do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwrócił on uwagę, że finansowana przez Hezbollah organizacja Green Without Borders odmówiła żołnierzom sił międzynarodowych UNIFIL dostępu do punktu obserwacyjnego na granicy z Izraelem. Oficjalnie Green Without Borders ma na celu podnoszenie świadomości w zakresie ochrony środowiska, promowanie rolnictwa i gromadzenie danych ekologicznych. Organizacja ta między innymi prowadzi akcję zalesiania przygranicznych obszarów w południowym Libanie. Zgodnie z danymi wywiadu, pod przykrywką działalności tej organizacji, Hezbollah buduje sieć posterunków obserwacyjnych wzdłuż granicy z Izraelem. Danon przekazał do Rady Bezpieczeństwa ONZ zdjęcia pięciu wybudowanych już stanowisk obserwacyjnych z mapą dokładnych ich lokalizacji. Danon zaapelował do społeczności międzynarodowej o zażądanie likwidacji tych stanowisk w Libanie.

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.