Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Mogą żyć, byle nie u nas… Propaganda NSZ wobec Żydów

Wojna nie zmieniła stosunku obozu narodowego do Żydów. Choć nie nawoływano bezpośrednio do ich zabijania, propaganda NSZ tworzyła sprzyjający temu klimat.

  „U Żydów straszliwie i nieuleczalnie chora dusza musiała i ciało zarazić. Poprzez krew idą zatrute właściwości rasy żydowskiej z pokolenia w pokolenie. Krew to tak silna, że w mieszanych małżeństwach nieraz w trzecim czy czwartym pokoleniu wyłazi z mieszańca Żyd, równie groźny jak ten czystej krwi” [15].

 

Calosc TUTAJ


Mija 75 lat od rozpoczęcia likwidacji żydowskiego getta w Częstochowie

22 września mija 75 lat od rozpoczęcia likwidacji żydowskiego getta w Częstochowie. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni Niemcy wywieźli pociągami towarowymi do obozu zagłady w Treblince ok. 40 tys. Żydów.

 Calosc TUTAJ

 


 

75. rocznica likwidacji przez Niemców getta w Szydłowcu

23 września mija 75. rocznica likwidacji przez Niemców getta w Szydłowcu – miasta w woj. mazowieckim, w którym przed wybuchem drugiej wojny światowej Żydzi stanowili przeszło 65 proc. ogółu mieszkańców.

Calosc TUTAJ

Szwajcaria: Muzułmanie niemile widziani

Rośnie wrogość i coraz częstsze są przypadki dyskryminowania muzułmanów w Szwajcarii – alarmuje Federalna Komisja ds. walki z Rasizmem (FCR).

Calosc TUTAJ


Naczelny Rabin Barcelony: Europa jest stracona

„Europa jest stracona” – oświadczył rabin Meir Bar Hen, naczelny rabin Barcelony. „Nie jesteśmy tu na zawsze, kupujcie mieszkania w Izraelu” – powiedział do członków swojej synagogi.​

  Calosc TUTAJ

 
Marsz Pamięci i Życia. Bp Ryś przypomniał wkład Jana Pawła II w pojednanie

„Mam przywilej znać nieco osób, które ocalały z Holocaustu. Najbardziej boli ich nie brak zaufania, ale wykluczenie. Są bardzo wyczuleni na sytuację, w której ktoś ponownie ich stawia (może nawet w niezamierzony sposób) poza polskim społeczeństwem” – mówił bp Grzegorz Ryś w Krakowie po Marszu Pamięci i Życia.

Moją uwagę przykuło wystąpienie Edwarda Ćwierza, dyrektora Fundacji „Pojednanie” z Kielc. Mówił o zdradzie. „Niektórzy Żydzi doświadczyli polskiego antysemityzmu tak boleśnie, że łatwiej jest im przebaczyć Niemcom, niż sąsiadom. Bo im ufali, spodziewali się współczucia, solidarności. Naziści zabijali na rozkaz”.

Calosc TUTAJ

“Jestem żołnierzem niewyklętym”. Stanisław Aronson – akowiec, powstaniec, Żyd pisze list do Andrzeja Dudy

Jako żołnierz Kedywu Armii Krajowej i organizacji NIE mam prawo i obowiązek wypowiedzieć się stanowczo przeciwko kultowi “żołnierzy wyklętych”. Tworzy się alternatywną historię, która jest zwyczajnym kłamstwem.

Stanisław Aronson, ocalały z Holocaustu, żołnierz AK, ps. „Rysiek”, ranny w Powstaniu Warszawskim, członek organizacji NIE, dwukrotny kawaler Krzyża Walecznych, w 2007 r. odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta

Calosc TUTAJ


 Israeli aid delegation assists rescue efforts in Mexico

Today, the Israeli aid delegation, made up of 70 IDF soldiers and officers, arrived in Mexico following the disastrous earthquake. The delegation began assisting rescue efforts of 2 sites that collapsed in Mexico City.

Calosc TUTAJ

Piękny kraj, nie dla Żydów.

GDY WYKŁAD MIETKA GROCHERA W GIMNAZJUM W VARBERG NA ZACHODNIM WYBRZEŻU SZWECJI ZOSTAŁ PRZERWANY PRZEZ NEONAZISTÓW Z NORDYCKIEGO RUCHU OPORU, OCALAŁY Z ZAGŁADY 90-LATEK SKOMENTOWAŁ TO KRÓTKO: „NIE BAŁEM SIĘ”. POTEM JEDNAK PRZYZNAŁ, ŻE OD KIEDY W 1945 ROKU ZAMIESZKAŁ W SZWECJI, NIE PRZYPUSZCZAŁ, ŻE JESZCZE PRZYJDZIE MU CZEGOŚ TAKIEGO DOŚWIADCZYĆ.

Calosc TUTAJ

 


Fikcja okazała się prawdą – rozmowa z Mikołajem Grynbergiem

DZIADEK I BABCIA NA PRZEDRAMIONACH MIELI WYTATUOWANE NUMERY TELEFONU. OJCIEC LICZYŁ KROKI DO PIWNICZKI NA MARYMONCIE, W KTÓREJ UKRYWAŁ SIĘ PODCZAS WOJNY. CHŁOPIEC DOSTAWAŁ LANIE W SZKOLE ZA TO, ŻE ZABIŁ JEZUSA. PO LATACH, ABY NIE UDUSIĆ SIĘ ZE SMUTKU, JUŻ JAKO DOROSŁY SKATALOGOWAŁ SWÓJ STRACH. „REJWACH” MIKOŁAJA GRYNBERGA TO 31 BOLESNYCH HISTORII OSÓB, KTÓRE MIAŁY POMÓC MU WYRAZIĆ SWÓJ BÓL. NIGDY GO JEDNAK NIE ZABRAŁY.

Mikołaj Grynberg  fotograf, pisarz, autor książek: „Dużo kobiet”, „AUSCHWITZ – co ja tu robię?”, „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”.

Calosc TUTAJ

 


 Dwadzieścia dwa noworoczne życzenia

Święta Rosz ha-Szana i Jom Kipur łączą ze sobą dwa pojęcia, pozornie niemające ze sobą żadnego związku: stwarzanie i przebaczenie. Jeżeli w momentach, kiedy przebaczenie nas przerasta, moglibyśmy zastąpić je mocą stwarzania, być może wtedy tak bardzo umocniony świat nie potrzebowałby już przebaczenia.

Barbara Lerner Spectre
Założycielka PAIDEI – Europejskiego Instytutu Studiów Żydowskich w Szwecji
Calosc TUTAJ

 


Abp Gądecki przekazał wspólnocie Żydów polskich życzenia noworoczne

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki z okazji obchodów żydowskiego Nowego Roku przekazał na ręce naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha życzenia noworoczne dla całej wspólnoty Żydów polskich.

Calosc TUTAJ


Sacha Batthyany – „A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny” – recenzja

W marcu 1945 r. w austriackim mieście Rechnitz doszło do masakry 180 Żydów. Poprzedziła ją huczna zabawa z tańcami i dużą ilością alkoholu, wyprawiona przez hrabinę Margit Thyssen-Batthyány. Gospodyni miała czynnie uczestniczyć w egzekucji wraz ze swoimi gośćmi.

Upieramy się, że obozy są niemieckie, że nie naziści, ale Niemcy, a o Austriakach jakoś nie pamiętamy, choć byli oni bardzo aktywni w każdym aspekcie działalności narodowego socjalizmu.

Calosc TUTAJ


 

Watch: Israeli aid delegation assists rescue efforts in Mexico

Today, the Israeli aid delegation, made up of 70 IDF soldiers and officers, arrived in Mexico following the disastrous earthquake. The delegation began assisting rescue efforts of 2 sites that collapsed in Mexico City.

Calosc TUTAJ


Goń z pomnika… wszystkich naraz. Jak świat opanowała wojna na pomniki
Wczoraj wspominaliśmy przykrą rocznicę – 17 września 1939 roku Związek Radziecki dokonał agresji na II RP, biorąc udział w tzw. IV rozbiorze Polski . Kilka lat później Sowieci wkraczali – teoretycznie – jako sojusznicy, a pokłosiem ich marszu na Berlin były później pochwalne pomniki. Przydałoby się je usunąć, ale widzicie, jest pewien problem…
Bo czy zrównaliśmy z ziemią obóz Auschwitz, czy może zrobiliśmy z niego smutne i bolesne, ale też ważne miejsce pamięci o strasznych czasach? To samo powinno się robić z pomnikami – niezłym rozwiązaniem jest dodawanie tablic wyjaśniających kontekst historyczny, w którym monumenty postawiono.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.