Uncategorized

Jak bedziesz w Warszawie na obchodach „marca” to nie przepusc recitalu Romana Markowicza


Recital fortepianowy

Wykonawca

Roman Markowicz 


Sala: Kameralna Filharmonii Narodowej 

Program


Franz Schubert/Ferenc Liszt

 – Litanei

Johann Sebastian Bach/Ferruccio Busoni

 – Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564

Wolfgang Amadeus Mozart

 – Sonata fortepianowa F-dur K.332

Przerwa [20′]

Fryderyk Chopin

 – Polonez-Fantazja As-dur op. 61

Fryderyk Chopin

 – Mazurek cis-moll op. 30 nr 4

Fryderyk Chopin

 – Nokturn Des-dur op.27 nr 2

Fryderyk Chopin

 – Mazurek cis-moll op. 50 nr 3

Jan Radzyński

 – Mazurek nr 1

Fryderyk Chopin

 – Ballada g-moll op. 23

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Współorganizator: Filharmonia Narodowa

Roman  Markowicz

​Roman Markowicz kształcił sie jako pianista w Warszawie będąc uczniem Jana Wobożila. ​Wyjazd z Polski w 1968 roku przerwał mu ​naukę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina ​w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej.

​O​siadł na stałe w Nowym Jorku, gdzie kontynuował studia muzyczne w Manhattan School of Music w klasie wybitnego polskiego pianisty Artura Balsama, który przez wiele lat pozostał jego muzycznym mentorem. Pod opieką tego samego pedagoga kształcił się w zakresie kameralistyki, która do dzisiejszego dnia pozostaje w centrum  jego zainteresowań. Manhattan School of Music ukończył otrzymując prestiżową nagrodę im. Harolda Bauera przyznawaną wyróżniającym się pianistom. Jest także absolwentem The Juilliard School (z dyplomem Master of Music Degree), gdzie studiował  u Ani Dorfmann. Z tą uczelnią związany był przez kolejne kilkanaście lat, współpracując jako pianista z wieloma znanymi pedagogami klas instrumentalnych.

Jako kameralista występował wielokrotnie z muzykami Filharmonii Nowojorskiej w koncertach organizowanych przez tę instytucję. Jego występy z cenionymi grupami kameralnymi takimi jak Cassatt Quartet transmitowane były przez nowojorską stację radiową WQXR. Wśród wielu instrumentalistów, z którymi współpracę sobie cenił, należy wymienić znakomitego, nieżyjącego już skrzypka Piotra Janowskiego.

Od 1989 roku Roman Markowicz jest krytykiem muzycznym nowojorskiej prasy polonijnej, a przez wiele lat był także nowojorskim korespondentem Ruchu Muzycznego. Od 2016 roku jego angielskojęzyczne recenzje z nowojorskich wydarzeń muzycznych, a także i inne artykuły, ukazują się na stronie internetowej Concertonet.com.

Od roku 2013 współpracuje z Programem II Polskiego Radia, gdzie ​podczas letnich pobytów w Polsce wraz z red​aktorem Przemkiem Psikutą przygotowuje audycje w​ cyklu​ Duża Czarna. W tych sobotnich programach tradycyjnie już dzieli się ze słuchaczami  rzadko znanymi i dostępnymi nagraniami pochodzącymi z własnej zasobnej płytoteki.

​Jako pianista pojawił się po raz ostatni w Polsce z recitalem w Filharmonii Narodowej ​ ​w listopadzie 1996 r.

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.