Recital fortepianowy
Wykonawca
Roman Markowicz
Sala: Kameralna Filharmonii Narodowej
Program
Franz Schubert/Ferenc Liszt
– Litanei
– Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564
– Sonata fortepianowa F-dur K.332
Przerwa [20′]
– Polonez-Fantazja As-dur op. 61
– Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
– Nokturn Des-dur op.27 nr 2
– Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
– Mazurek nr 1
– Ballada g-moll op. 23
Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Współorganizator: Filharmonia Narodowa
Roman Markowicz
Roman Markowicz kształcił sie jako pianista w Warszawie będąc uczniem Jana Wobożila. Wyjazd z Polski w 1968 roku przerwał mu naukę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej.
Osiadł na stałe w Nowym Jorku, gdzie kontynuował studia muzyczne w Manhattan School of Music w klasie wybitnego polskiego pianisty Artura Balsama, który przez wiele lat pozostał jego muzycznym mentorem. Pod opieką tego samego pedagoga kształcił się w zakresie kameralistyki, która do dzisiejszego dnia pozostaje w centrum jego zainteresowań. Manhattan School of Music ukończył otrzymując prestiżową nagrodę im. Harolda Bauera przyznawaną wyróżniającym się pianistom. Jest także absolwentem The Juilliard School (z dyplomem Master of Music Degree), gdzie studiował u Ani Dorfmann. Z tą uczelnią związany był przez kolejne kilkanaście lat, współpracując jako pianista z wieloma znanymi pedagogami klas instrumentalnych.
Jako kameralista występował wielokrotnie z muzykami Filharmonii Nowojorskiej w koncertach organizowanych przez tę instytucję. Jego występy z cenionymi grupami kameralnymi takimi jak Cassatt Quartet transmitowane były przez nowojorską stację radiową WQXR. Wśród wielu instrumentalistów, z którymi współpracę sobie cenił, należy wymienić znakomitego, nieżyjącego już skrzypka Piotra Janowskiego.
Od 1989 roku Roman Markowicz jest krytykiem muzycznym nowojorskiej prasy polonijnej, a przez wiele lat był także nowojorskim korespondentem Ruchu Muzycznego. Od 2016 roku jego angielskojęzyczne recenzje z nowojorskich wydarzeń muzycznych, a także i inne artykuły, ukazują się na stronie internetowej Concertonet.com.
Od roku 2013 współpracuje z Programem II Polskiego Radia, gdzie podczas letnich pobytów w Polsce wraz z redaktorem Przemkiem Psikutą przygotowuje audycje w cyklu Duża Czarna. W tych sobotnich programach tradycyjnie już dzieli się ze słuchaczami rzadko znanymi i dostępnymi nagraniami pochodzącymi z własnej zasobnej płytoteki.
Jako pianista pojawił się po raz ostatni w Polsce z recitalem w Filharmonii Narodowej w listopadzie 1996 r.
Kategorie: Uncategorized