Polska nie była macochą, tylko matką
Amerykański raport o polskim antysemityzmie w 1946 r.
W 1946 r. w Departamencie Stanu USA powstał dokument, opisujący traktowanie Żydów przez Polaków przed, w czasie i po II wojnie światowej. Raport zrównywał polskie i niemieckie działania wobec mniejszości żydowskiej, zwracając uwagę na to, że wielu Żydów po wojnie wolało uciec nawet do Niemiec, niż zostać w Polsce.
Prof. J. Tokarska-Bakir: hipoteza o prowokacji zablokowała proces gojenia się ran po pogromie kieleckim
Powtarzana w nieskończoność hipoteza o prowokacji zablokowała proces gojenia się ran po pogromie – mówi prof. Joanna Tokarska-Bakir, autorka najnowszej publikacji nt. wydarzeń z 4 lipca 1946 roku „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”.
Liberalny kuwejcki działacz Nasser Daszti: Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna
Calosc TUTAJ
Elżebieta Penderecka: na Zimermana czekałam 22 lata
Krystian Zimerman nie tylko zainauguruje nasz festiwal, ale też zgodził się zagrać dwa razy – mówi Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który rozpocznie się w piątek 16 marca.
Podczas całego festiwalu gośćmi naszymi będą wielkie osobowości twórcze, utalentowani soliści i doskonałe orkiestry, wśród nich, po raz pierwszy w Warszawie, Buffalo Philharmonic iIsrael Camerata Jerusalem, Junge Deutsche Philharmonie z Davidem Afkhamem.
Calosc TUTAJ
Polscy weterani II wojny światowej uczcili Menachema Begina
Polscy weterani II wojny światowej wraz z delegacją państwową uczcili w środę w Jerozolimie Menachema Begina – premiera Izraela, ale także żołnierza Armii Andersa. Był moim przyjacielem, uratował mi życie – wspominał przy grobie Begina major Otton Hulacki.
Zapomina się o heroizmie dnia codziennego mieszkańców getta krakowskiego
Zapomina się o heroizmie dnia codziennego getta krakowskiego, o heroizmie ludzi, którzy zostali pozbawieni dobytku, miejsca zamieszkania, którzy przez całą okupację, dopóki mogli organizowali akcje pomocy dla biedniejszych, słabszych – mówi Katarzyna Zimmerer, autorka „Kroniki zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej”.
Marzec, który na zawsze zmienił życie wielu osób.
– Jest dużo osób, z których 1968 rok zrobił Żydów. To byli ludzie, którzy żyli tutaj, mieli swoje sprawy, chodzili na prywatki, pili alkohol, uczyli się. I nagle to wszystko wybuchło – stali się tymi osobami, które się wytyka palcami, więc musieli się spotkać z tym Żydem w sobie – mówi Mikołaj Grynberg, autor książki ‘Księga Wyjścia’, w której rozmawia z ludźmi, których życie uległo zmianie po antysemickich wydarzeniach 1968 roku. Wśród rozmówców znajduje się także jego ojciec.
Kazanie imama w Huston – zabijemy wszystkich Żydów
W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak i w Europie, duchowni muzułmańscy nie ukrywają swojej nienawiści do Żydów. Kolejny imam, tym razem w Huston, przekłamuje historie i obiecuje masakrę.
Kategorie: Polityka, Uncategorized
„Problem z muzułmanami polega na tym, że są jedynym narodem, który nie chce zastosować krytyki, kiedy chodzi w własną historię.
Czy naprawdę jedynie z muzułmanami?