Polityka

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Polska nie była macochą, tylko matką

Należę do ostatniego pokolenia ludzi, którzy o tym zawsze wiedzieli. Dlatego tak strasznie boli mnie to, co się teraz dzieje w Polsce. Nie chcę wybierać jednej strony – żydowskiej albo polskiej. Jestem po obu stronach. Równocześnie. I dlatego też, kiedy mówi się o stosunkach polsko-żydowskich, dostaję szału. Bo co to dla mnie znaczy? Że przez pół godziny mówię do siebie jak Polak do Żyda, a przez następne jak Żyd do Polaka? – mówi Włodek Goldkorn w rozmowie z Emilią Padoł.
Calosc TUTAJ

Amerykański raport o polskim antysemityzmie w 1946 r.
W 1946 r. w Departamencie Stanu USA powstał dokument, opisujący traktowanie Żydów przez Polaków przed, w czasie i po II wojnie światowej. Raport zrównywał polskie i niemieckie działania wobec mniejszości żydowskiej, zwracając uwagę na to, że wielu Żydów po wojnie wolało uciec nawet do Niemiec, niż zostać w Polsce.

Wiecej TUTAJ


Prof. J. Tokarska-Bakir: hipoteza o prowokacji zablokowała proces gojenia się ran po pogromie kieleckim

Powtarzana w nieskończoność hipoteza o prowokacji zablokowała proces gojenia się ran po pogromie – mówi prof. Joanna Tokarska-Bakir, autorka najnowszej publikacji nt. wydarzeń z 4 lipca 1946 roku „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”.

Calosc TUTAJ

​50. rocznica Marca – nowy “Chidusz” już w sprzedaży
Kliknij   TUTAJ

 Prezydent Autonomii Palestyńskiej ‚Abbas spotyka się ze zwolnionym więźniem, który był wspólnikiem w zamordowaniu Izraelczyka
14 marca 2018 r. w biurze prezydenckim w Ramallah prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud ‚Abbas spotkał się z Radżjaeiem Haddadem, terrorystą z wschodniej Jerozolimy…  ​
Calosc TUTAJ

 


Liberalny kuwejcki działacz Nasser Daszti: Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna

Daszti, członek Centrum Kultury Tanweer Center, powiedział, że w celu czynienia postępu naród musi krytykować swoją historię i przeciwstawić się starym koncepcjom i ideom, ale naród islamski “do dnia dzisiejszego stosuje retorykę czci i gloryfikacji wobec tego, co zdarzyło się 1400 lat temu”. Następnie powiedział, że nie dziwi go przemoc ISIS, Al-Kaidy ani Sił Mobilizacji Ludowej (PMU). „Jedyne, co ISIS zrobiło, to wzięcie kamery i skierowanie jej na nasze dziedzictwo” – powiedział Daszti i dodał, że “ISIS jest produktem naszej kultury”, nie zaś Zachodu. Wywiad nadano 12 stycznia.
„Problem z muzułmanami polega na tym, że są jedynym narodem, który nie chce zastosować krytyki, kiedy chodzi w własną historię…” 

Calosc TUTAJ 

 


​Elżebieta Penderecka: na Zimermana czekałam 22 lata

Krystian Zimerman nie tylko zainauguruje nasz festiwal, ale też zgodził się zagrać dwa razy – mówi Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który rozpocznie się w piątek 16 marca.

 PAP: Można powiedzieć, że 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena skrzy się od gwiazd…

Podczas całego festiwalu gośćmi naszymi będą wielkie osobowości twórcze, utalentowani soliści i doskonałe orkiestry, wśród nich, po raz pierwszy w Warszawie, Buffalo Philharmonic iIsrael Camerata Jerusalem, Junge Deutsche Philharmonie z Davidem Afkhamem.

Cały program Festiwalu, trwającego od 16 do 30 marca, podany jest na stronie organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

  Calosc TUTAJ


Polscy weterani II wojny światowej uczcili Menachema Begina

Polscy weterani II wojny światowej wraz z delegacją państwową uczcili w środę w Jerozolimie Menachema Begina – premiera Izraela, ale także żołnierza Armii Andersa. Był moim przyjacielem, uratował mi życie – wspominał przy grobie Begina major Otton Hulacki.

Calosc TUTAJ

Stephen Hawking nie żyje. 
Ostatnim naukowcem, któremu media poświęcały tyle uwagi, był Albert Einstein.
Calosc TUTAJ

Stephen Hawking zapewnia, że Bóg nie stworzył świata
Bóg nie był potrzebny do stworzenia świata a Wielki Wybuch był nieuniknioną konsekwencją praw fizyki – pisze w swojej najnowszej książce znany brytyjski fizyk Stephen Hawking.
Calosc TUTAJ

WE WŁADZY SZCZUROŁAPA
Byłam pogrążona w jakimś niesamowitym złudzeniu, czym jest Polska i kim są Polacy. A teraz dostaję lekcję, czym są. I czym ona jest. To bardzo gorzka lekcja.
Calosc TUTAJ

 


Zapomina się o heroizmie dnia codziennego mieszkańców getta krakowskiego

Zapomina się o heroizmie dnia codziennego getta krakowskiego, o heroizmie ludzi, którzy zostali pozbawieni dobytku, miejsca zamieszkania, którzy przez całą okupację, dopóki mogli organizowali akcje pomocy dla biedniejszych, słabszych – mówi Katarzyna Zimmerer, autorka „Kroniki zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej”.

Calosc TUTAJ

 


Marzec, który na zawsze zmienił życie wielu osób.

 – Jest dużo osób, z których 1968 rok zrobił Żydów. To byli ludzie, którzy żyli tutaj, mieli swoje sprawy, chodzili na prywatki, pili alkohol, uczyli się. I nagle to wszystko wybuchło – stali się tymi osobami, które się wytyka palcami, więc musieli się spotkać z tym Żydem w sobie – mówi Mikołaj Grynberg, autor książki ‘Księga Wyjścia’, w której rozmawia z ludźmi, których życie uległo zmianie po antysemickich wydarzeniach 1968 roku. Wśród rozmówców znajduje się także jego ojciec.

 Calosc TUTAJ

 Prof. Jan Grabowski o tym, co historycy wiedzą o Zagładzie w Polsce Ukryte w niepamięci
Rozmowa z prof. Janem Grabowskim o faktach dotyczących Zagłady na terenach Polski. O tym, jakie są i czym właściwie są. 
​ W końcu marca ukaże się dwutomowa książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” w redakcji mojej i prof. Barbary Engelking, będąca owocem pięciu lat pracy całego zespołu badaczy, poświęcona właśnie tej tematyce.
Calosc TUTAJ

Polacy jako naród nie zdali egzaminu
W pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 milionów Żydów – obywateli II RP – mówi historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego Alina Cała
Calosc TUTAJ

Kazanie imama w Huston – zabijemy wszystkich Żydów

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak i w Europie, duchowni muzułmańscy nie ukrywają swojej nienawiści do Żydów. Kolejny imam, tym razem w Huston, przekłamuje historie i obiecuje masakrę.

Kategorie: Polityka, Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. „Problem z muzułmanami polega na tym, że są jedynym narodem, który nie chce zastosować krytyki, kiedy chodzi w własną historię.

    Czy naprawdę jedynie z muzułmanami?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.