Ciekawe artykuly

Jak z tym antysemityzmem w Europie i Polsce

Jerzy Klechta

 


W 2007 r. została założona Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej, jako filia Unii Europejskiej. Nie tak dawno przeprowadziła ankietę nt antysemityzmu w naszych czasach. Zapytano 16,5 tys.członków wspólnot żydowskich w 12 krajach Unii Europejskiej. Jest to – stwierdza dyrektor Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Michael O’flaherty – największy w historii sondaż dotyczący  skali antysemityzmu na Starym Kontynencie i choćby dlatego zasługuje na baczną uwagę .

Jednym z konsultantów przeprowadzonej ankiety był  prof. Michał Bilewicz Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Jego zdaniem Polska wypada fatalnie. Poziom uprzedzeń i mowy nienawiści w Polsce jest najwyższy w Europie.

Generalne wyniki badań są zastraszające.  Najkrócej mówiąc Żydzi doświadczają powszechnie antysemityzmu. Efekt jest taki, że jedna trzecia planuje emigrację.

1 odpowiedź »

  1. Gwoli ostrożności i dokładności, ta ankieta obejmowała przywódców organizacji i gmin żydowskich w Europie. Przywódcy niekoniecznie reprezentują wiernie opinię swoich wyborców. Dochodzi do tego element poprawności politycznej i konformizmu tych przywódców ( bo wielu z nich dostaje pobory ze źródeł rządowych i z różnych organizacji, których interesy nie całkiem pokrywają się z interesami członków gmin.)
    Innymi słowy, wnioski tej ankiety, statystyki, wykresy i plany reprezentują opinie przywódców organizacji i gmin żydowskich i wyłącznie ich. Opinie „szeregowych” członków gmin warto zasięgnąć bezpośrednio.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.