Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

8 lutego 2019 r.


w nocy lesie przy Jerozolimie znaleziono ciało 19-letniej Izraelki (Ori Ansbacher), która służyła w programie cywilnej służby jako alternatywa dla służby wojskowej. Ciało było nagie, z objawami skrajnej przemocy. Znaleziono ją w dzielnicy Ein Jael w pobliżu biblijnego zoo w Jerozolimie. W pobliżu miejsca morderstwa zatrzymano kilkoro Palestyńczyków, ale po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Policja nie wyklucza motywów przestępczych i terrorystycznych. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w osiedlu żydowskim Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że mordercy zostaną znalezieni.


sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat powiedział, że przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej nie wezmą udziału w przyszłotygodniowej konferencji w Warszawie. „Warszawska konferencja to próba ominięcia arabskiej inicjatywy pokojowej i zniszczenia projektu narodowego Palestyny. Jeśli chodzi o wypowiedzi, w których by nas zapraszano, to możemy powiedzieć, że tylko dzisiaj był jakiś kontakt ze strony polskiej. Nasze stanowisko pozostaje jasne: Nie będziemy uczestniczyć w tej konferencji i powtarzamy, że nie upoważniliśmy nikogo do prowadzenia rozmów w imieniu Palestyny.”


około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie oraz różne urządzenia wybuchowe, a także podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Palestyńskie źródła poinformowały, że w starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 17 osób zostało rannych.


rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Vershinin wezwał Izrael do zaprzestania przeprowadzania ataków lotniczych na suwerenne terytorium Syrii. „W odniesieniu do ostatnich izraelskich ataków powiedzieliśmy, że takie arbitralne ataki na suwerenne terytorium Syrii powinny zostać powstrzymane i wykluczone, gdyż wszelkie takie naloty jeszcze bardziej destabilizują sytuację Nikt nie powinien prowadzić działań w Syrii wykraczających poza cele antyterrorystyczne.” Rosyjski wiceminister pochwalił także funkcjonowanie rosyjsko-izraelskiego mechanizmu informowania się, dzięki czemu unika się niepotrzebnych konfliktów między siłami zbrojnymi obu krajów.


9 lutego 2019 r.


wieczorem agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że na podstawie zebranych informacji wywiadowczych, brutalne zabójstwo 19-letniej Izraelki w lesie w Jerozolimie w minionym tygodniu, było atakiem terrorystycznym. W związku z tym morderstwem aresztowano 29-letniego Palestyńczyka, Arafata Afariah. Podczas przesłuchania przyznał się i opowiedział policji wszystkie szczegóły morderstwa – zamordowana nastolatka opuściła ośrodek w którym pracowała, po kłótni z młodzieżą, szukając chwili w samotności. Wtedy została zaatakowana i wielokrotnie ugodzona nożem. Motywy zabójstwa były nacjonalistyczne.


rosyjski ambasador w Libanie, Aleksander Zasypkin ostrzegł, że polityka Stanów Zjednoczonych w regionie może doprowadzić do wybuchu nowego konfliktu zbrojnego między Libanem a Izraelem. „Jeśli chodzi o konflikt między Izraelem a Libanem, nic nie da się przewidzieć z pewnością, ponieważ region znajduje się na rozdrożu, a ludność domaga się rozwiązania istniejących kryzysów, powrotu do spokojnego życia i rozwoju współpracy. Amerykanie są negatywną alternatywną do tego, która podburza do nowych konfliktów mogących objąć wiele krajów, a także różne siły etniczne i religijne.” Jako największą trudność, Zasypkin wskazał amerykańską kampanię przeciwko Iranowi i Hezbollahowi, która powoduje, że region staje się coraz mniej stabilny. „Kiedy w Syrii zaczęły rozwijać się negatywne wydarzenia, Hezbollah stanął po stronie legalnych władz, spostrzegając walkę z terrorystami w regionie jako swój obowiązek. Hezbollah bezpośrednio zaangażował się w operacje wojskowe na prośbę Syrii, stając obok Rosji i Iranu. To co działo się w Syrii i regionie jako całości, znacząco przyczyniło się do porażki terrorystów.” Zasypkin nazwał Hezbollah silną partią polityczną, która jest aktywnie zaangażowaną w działalność libańskiego parlamentu i rządu na rzecz stabilności, bezpieczeństwa, pokoju międzywyznaniowego i dialogu narodowego.


irańska agencja informacyjna Tasnim oraz rosyjska agencja informacyjna Sputnik napisały, że izraelskie siły działały w amerykańskiej bazie Shindand Air Force w zachodnim Afganistanie, w odległości około 120 km od irańskiej granicy. Ta rzekoma działalność miała być prowadzona bez wiedzy i aprobaty afgańskiego rządu, w ramach działalności sił amerykańskich.


10 lutego 2019 r.


rano doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym na północny zachód od Jerozolimy doszło do zderzenia się autobusu z samochodem autobusowym. Autobus linii 304 przewrócił się i uderzył w balustradę drogową. Zginęły 2 osoby, a 41 zostało rannych.


 po południem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Kilka arabskich łodzi rybackich usiłowała przełamać blokadę morską, zostały jednak zmuszone do zawrócenia do Strefy Gazy.


 brytyjskie media poinformowały, że agencje wywiadowcze Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Izraela umożliwiły ucieczkę z Iranu ważnego naukowca posiadającego wiedzę o irańskim programie nuklearnym. Droga jego ucieczki wiodła przez Turcję, Grecję, Albanię, Serbię, Chorwację, Słowenię, Austrię, Niemcy i Francję, by następnie łodzią przedostać się do Wielkiej Brytanii. Na początku bieżącego roku, razem z 12 innymi imigrantami przepłynął łodzią przez kanał La Manche. W całą operację były zaangażowane wywiady MI6CIA oraz Mossad. Nie podano żadnych innych szczegółów operacji, oraz powodów tłumaczących, dlaczego została ona przeprowadzona właśnie w taki sposób. Prawdopodobnie w pościg za naukowcem zostali wysłani irańscy agenci specjalni, którzy mieli zadanie zabicia uciekiniera lub sprowadzenie go z powrotem do Iranu.


11 lutego 2019 r.


w nocy palestyńscy terroryści usiłowali ostrzelać z moździerza przygraniczne tereny przy Strefie Gazy. Pociski jednak spadły na terytorium strefy. Do incydentu doszło w pobliżu przejścia granicznego Kissufim.


Hamas poinformował, że w nocy zginęło 2 Palestyńczyków w tunelu przemytniczym pomiędzy Strefą Gazy a egipskim półwyspem Synaj. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że egipska armia w nocy wtłoczyła toksyczny gaz do podziemnych tuneli, w wyniku czego zginęło tych 2 Arabów.


przed południem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali go.


premier Benjamin Netanjahu odpowiedział na groźby Iranu: „Nie ignoruję gróźb irańskiego reżimu, ale też się ich nie boję. Jeśli ten reżim popełni okropny błąd, i spróbuje zniszczyć Tel Awiw i Hajfę, to im się nie uda. Ale byłaby to ostatnia rocznica rewolucji, którą świętują. I powinni wziąć to pod uwagę.”


syryjskie media poinformowały, że izraelskie czołgi ostrzelały szpital w mieście Quneitra oraz punkt obserwacyjny w pobliskim rejonie Jubata Al-Khashab na Wzgórzach Golan.


12 lutego 2019 r.


przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter powiedział, że istnieje potrzeba przeprowadzenia w Strefie Gazy nowej dużej operacji militarnej. „Nie widzę innego wyjścia, jak tylko uruchomienie nowej operacji wojskowej w Gazie, i wierzę, że operacja zakończy się z zatrzymaniem 20 tys. terrorystów, zabiciem 10 tys. terrorystów i kolejnymi 10 tys., którzy uciekną do Egiptu i innych krajów arabskich.”

Tymczasem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


przewodniczący Najwyższej Rady Islamskiej w Jerozolimie, Szejk Ikrima Sabri, wydał fatwę stwierdzając, że Zachodni Mur jest nieodłączną częścią meczetu Al-Aksa i jest uważany za islamskie sanktuarium. W fatwie Sabri napisał, że Zachodni Mur jest częścią struktury meczetu Al-Aksa, do której prorok Mahomet przywiązał swojego wspaniałego konia Buraq, zanim wyruszył w niebiańską podróż. Dodał także, że Zachodni Mur należy wyłącznie do muzułmanów, którzy nigdy nie uznają prawa własności Żydów do tego miejsca. Podkreślił także, że w Zachodnim Murze nie ma nawet najmniejszego kamyka, który byłby związany z żydowską historią.


rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie z przedstawicielami palestyńskich organizacji. Ławrow powiedział, że długo oczekiwany amerykański plan pokojowy może zniszczyć wszystko, co zostało do tej pory zrobione dla pokoju w regionie. Ławrow poruszył także kwestię rozłamu między palestyńskimi frakcjami: „Ta, prawdopodobnie trudna decyzja o zjednoczeniu się, jest wyjątkowa, ponieważ zależy tylko od was i nie zależy od zewnętrznych stron. Te zewnętrzne strony, które posiadają swoje różne agendy, będą próbowały załamać wasz proces, aby zapobiec brzemiennej decyzji o zjednoczeniu się, co, jak sądzę, musicie zrobić. Zakończenie podziału wzmocni pozycję Rosji i społeczności międzynarodowej, wspierając rozwiązanie dyplomatyczne oparte na decyzjach społeczności międzynarodowej. Są kraje, które nie widzą końca podziału, a zatem dochodzą do wniosku, że bez niego rozwiązanie dwupaństwowe stało się niemożliwą do zrealizowania misją.” Przedstawiciele palestyńskich organizacji wydali po rozmowach wspólne oświadczenie podkreślające pragnienie pracy na rzecz jedności w obozie palestyńskim i zakończenia podziału. Podkreślono przy tym, że Palestyńczycy mają prawo walczyć z „okupacją”, używając wszystkich legalnych środków i metod, a także mają prawo przeciwstawiać się próbom nazywania ich ruchu oporu jako terroryzmu. Zwrócono uwagę, że nie będzie trwałego pokoju, jeśli nie zostaną zaspokojone naturalne prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia i ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego na terytoriach sprzed 1967 r. ze stolicą we wschodniej Jerozolimie, z zachowaniem prawa do powrotu uchodźców palestyńskich. Islamski Dżihad odmówił podpisania wspólnego oświadczenia.

Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Rijadzie (Arabia Saudyjska) z saudyjskim królem Salmanem. Król podkreślił poparcie dla niepodległości narodu palestyńskiego i utworzenia niepodległego państwa ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.


13 lutego 2019 r.


w nocy premier Benjamin Netanjahu wylądował w Warszawie (Polska). Przed wylotem odrzucił saudyjską inicjatywę pokojową przedstawioną mu na tajnym spotkaniu w 2014 r. Inicjatywa dyplomatyczna Arabii Saudyjskiej dotyczyła wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich, odbudowy Strefy Gazy oraz konfrontacji z Iranem. Netanjahu dodał, że udaje się na konferencję w Warszawie, która skupi się na sposobach przeciwstawienia się irańskiej agresji na Bliskim Wschodzie. „W Europie dzieje się coś dziwnego. Iran wysyła swoje terrorystyczne oddziały, które już zabiły ludzi w Europie, wysyła tam swoich terrorystów, a jednocześnie niektóre europejskie rządy są za Iranem, próbując przekupić oraz zapewnić sobie korzystne sposoby obchodzenia amerykańskich sankcji. Fakt, że dzisiaj na europejskiej ziemi ma miejsce spotkanie z udziałem wielu europejskich państw, jest bardzo ważny. Działania, które podejmujemy, blokują Iran. Działamy codziennie przeciwko Iranowi i przeciwko jego próbom osiedlenia się w regionie. Ta ekonomiczna presja jest odczuwana w Iranie, i jest widoczna w ich próbach zaszkodzenia nam. Iran ma trudności z rozmieszczeniem nowych zaawansowanych systemów uzbrojenia w regionie, po części z powodu ograniczeń budżetowych, ale także w wyniku ogólnych działań, jakie podejmujemy.”


 po południem w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa Konferencja bliskowschodnia poświęcona głównie problematyce irańskiej. W konferencji biorą udział przedstawiciele 60 państw, w większości na poziomie ministerialnym. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Omanu, Jusuf ibn Alawi ibn Abdullahem. „To rewolucja w stosunkach zagranicznych Izraela.”


szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi zapoznał się z rocznym raportem wywiadu, który ocenił sytuację na granicy Strefy Gazy jako najbardziej palącą kwestię bezpieczeństwa po Iranie. W ocenie wywiadu, potencjał ofensywny Hamasu i Islamskiego Dżihadu jest bardzo wysoki i może stanowić realne zagrożenie jeszcze przed kwietniowymi wyborami. W każdym momencie można spodziewać się podjęcia ze Strefy Gazy działań ofensywnych, które mogą przybrać postać ataków z tuneli terrorystycznych lub ostrzału terenów przygranicznych. Hamas usilnie stara się znieść blokadę Strefy Gazy, i jest gotów podjąć działania przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu. Mniejszy potencjał strategiczny posiada region Judei i Samarii, gdzie sytuację może rozpalić odejście przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa lub odsłonięcie amerykańskiego planu pokojowego. Na północnej arenie nieustannie rosną wyzwania. Potencjał ofensywny Hezbollahu został znacznie ograniczony poprzez zniszczenie tuneli ofensywnych na granicy z Libanem. Hezbollah nie dysponuje jeszcze precyzyjnymi rakietami, ale dąży do zmienienia tego stanu rzeczy. Najpoważnieszym zagrożeniem na całej północnej arenie jest Iran. Sankcje gospodarcze doprowadziły do poważnego kryzysu w Iranie, jednak zachował on zdolności wzbogacania uranu i w ciągu dwóch lat może zbudować bombę atomową. Iran może również poczekać na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, usiłując wpłynąć na ich wynik, aby usunąć prezydenta Donalda Trumpa. Kolejnym regionalnym zagrożeniem jest Turcja, która jest definiowana jako „rosnąca wrogość”. Aby sprostać zagrożeniom, gen Kochavi polecił przyspieszenie produkcji systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, aby do końca roku dysponować ośmioma w pełni sprawnymi bateriami rakiet. W ocenie wywiadu, przyszłe wojny będą charakteryzować się wysokim stopniem manewrowalności sił lądowych, oraz będą obejmować bardziej rozległe obszary. Postanowiono więc rozszerzyć zakres szkoleń wojskowych żołnierzy. Siły pancerne i inżynieryjne będą co dwa lata przeprowadzać 17-tygodniowe szkolenia, a siły piechoty co roku będą odbywać 17-tygodniowe szkolenia. Będzie to oznaczać konieczność utrzymania 15 rezerwowych batalionów. Zdecydowano się także na utworzenie zaawansowanej sieci informatycznej przeznaczonej do gromadzenia danych wojskowych. W celu wzmocnienia zdolności operacyjnych armii w terenie postanowiono zakupić dodatkowy sprzęt optyczny oraz broń przeciwpancerną.


14 lutego 2019 r.


zakończyły się 10-dniowe wspólne izraelsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe Juniper Falcon 2019, w których wzięło udział 300 amerykańskich i 400 izraelskich żołnierzy. Celem ćwiczeń była poprawa koordynacji między armiami, oraz przećwiczenie procedur w sytuacjach nagłego zagrożenia atakiem rakietowym. Przećwiczono różne scenariusze, w ramach których wojska amerykańskie zostały rozlokowane w Izraelu, aby wesprzeć działania izraelskiej obrony przeciwrakietowej. Ciężkimi samolotami transportowymi przerzucono do Izraela potrzebną infrastrukturę i baterie rakiet Patriot, oraz sprawdzono skuteczność współpracy wspólnych środków komunikacji. W porcie w Hajfie zacumował amerykański okręt desantowy USS „Iwo Jima„. Jego załoga liczy ponad 1 tys. marynarzy oraz 1,9 tys. żołnierzy desantu. Na pokładzie znajduje się 20 samolotów pionowego startu i lądowania Harrier oraz 48 helikopterów. Jest on okrętem flagowym 24 Grupy Ekspedycyjnej Marines, która wspiera operacje w obszarach odpowiedzialności 5 Flotę (Zatoka Perska, Morze Czerwone, Zatoka Arabska i część Oceanu Indyjskiego) i 6 Flotę (Morze Śródziemne) US Navy.


. wysoki doradca palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Shaath skrytykował konferencję warszawska jako próbę normalizacji izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich. „Amerykanie w pełni popierając rząd izraelski próbowali znormalizować izraelską okupację poprzez systematyczne zaprzeczanie palestyńskiemu prawu do samostanowienia. Konferencja warszawska jest częścią tego kontekstu. Procesu pokojowego nie można przekształcić w próbę uzyskania amnestii za zbrodnie wojenne, ani w zmuszeniu jednej ze stron do zrzeczenia się podstawowych praw wynikających z karty ONZ.”


 palestyńskie organizacje wydały w Gazie wspólne oświadczenie stwierdzające, że wszystkie znaki wskazują na możliwość zbliżającej się eksplozji w Strefie Gazy, wskazując na blokadę strefy jako przyczynę postępującej eskalacji. Wezwano arabskich i międzynarodowych mediatorów do zwiększenia presji na Izrael. Podkreślono, że blokada Strefy Gazy wyrządza wielkie szkody w ochronie zdrowia i edukacji, powodując, że region jest coraz bardziej podatny na wybuch.


 w Warszawie odbyły się regularne obrady konferencji poświęconej sprawom Bliskiego Wschodu. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odniósł się do irańskiego zagrożenia na Bliskim Wschodzie, twierdząc: „Nie można osiągnąć pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem. To po prostu niemożliwe. To złośliwy wpływ w Libanie, Jemenie, Syrii, Iraku, i w trzech organizacjach – HoutiHamasHezbollah – to jest prawdziwe zagrożenie. Są też inne, i z ich powodu nie można uzyskać pokoju na Bliskim Wschodzie. Dlatego musimy przeciwstawić się Iranowi.” Wysoki doradca Białego Domu, Jared Kushner, powiedział, że amerykański plan pokojowy na Bliski Wschód zostanie przedstawiony po kwietniowych wyborach w Izraelu. Kushner powstrzymał się od szczegółowego omówienia planu, ale powiedział, że obie strony będą musiały „pójść na kompromisy”. „Jeśli spojrzeć na zasadę jednoczącą wiele arabskich państw w przeszłości, to myślę, że nienawiść do Izraela była taką jednoczącą zasadą, a teraz widzimy w wielu arabskich krajach pragnienie ich obywateli, aby zapewnić im jak najlepszą szansę rozwoju i zapobiec szkodom, i myślę, że doprowadzi to wiele z tych krajów do podjęcia różnych decyzji i wybrania różnych dróg. Rozmawialiśmy o arabskiej inicjatywie pokojowej, o której często słyszę, i myślę, że była to świetna inicjatywa w 2002 r., kiedy ona się pojawiła, ale nie przyniosła pokoju. Chciałabym tylko zachęcić wszystkich, aby w ciągu najbliższych miesięcy zachować otwarty umysł … Mamy nadzieję, że znajdziemy twórcze rozwiązania, w których obie strony będą mogły zyskać o wiele więcej, i będziemy pracować razem z niektórymi tradycyjnymi stronami, aby spróbuj znaleźć sposób, w jaki ludzie mogą lepiej żyć.” Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir powiedział, że „wszyscy obecni zgodzili się, że głównym wyzwaniem jest rola Iranu w destabilizacji i bezpieczeństwie w regionie. W całym regionie Iranu odgrywa destrukcyjną rolę, spogląda na Palestyńczyków – popiera Hamas i Islamski Dżihad, które szkodzą Autonomii Palestyńskiej – czynią bałagan w Syrii, próbują przemycić broń chemiczną do Kuwejtu i Bahrajnu, budują fabryki broni w Sudanie i usiłują zrobić bałagan w Afryce, Indonezji oraz Tajlandii. Iran można znaleźć wszędzie. Nie da się ustabilizować regionu bez pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, ale także nie da się ustabilizować regionu bez pokoju w Libanie i Syrii. A za każdym razem, gdy jedziemy do tego regionu, widzimy złe postępowanie Iranu … Jeśli chcemy pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, musimy wyjaśnić Irańczykom, że jeśli chcą być traktowani jak normalny kraj, muszą zachowywać się jak normalny kraj.” Dodał, że „Arabia Saudyjska jasno wyraziła swoje stanowisko w kwestii palestyńskiej, która opiera się na arabskiej inicjatywie pokojowej.” Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Khalid bin Ahmed Al Khalifa również ostro skrytykował Iran. „Dorastaliśmy, rozmawiając o sporze o Palestynę z Izraelem jako o najważniejszym problemie, który musimy rozwiązać w taki czy inny sposób, ale potem, na późniejszym etapie, zobaczyliśmy większe wyzwanie stojące przed nami. Zobaczyliśmy bardziej toksyczną rzeczywistość w naszej nowoczesnej historii, pochodzącą z Islamskiej Republiki Iranu.” Dodał, że pomimo trwającego konfliktu izraelsko-arabskiego, granice Egiptu i Jordanii z państwem żydowskim są jasne, jednak nie ma granic konfliktu z Iranem. „Gdyby nie toksyczne pieniądze, broń i żołnierze z Republiki Islamskiej, myślę, że bylibyśmy dzisiaj znacznie bliżej rozwiązania tej kwestii z Izraelem. Iran zagraża nie tylko swojemu krajowi, ale również wielu innym narodom na Bliskim Wschodzie.” Khalid bin Ahmed Al Khalifa powiedział, że Bahrajn „w pewnym punkcie” ustanowi więzy z Izraelem.


po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie z amerykańskim wiceprezydentem Mike’em Pencem. Pence powiedział, że Izrael jest „cenionym sprzymierzeńcem Stanów Zjednoczonych” i prezydent Donald Trump jest wdzięczny za przywództwo premiera i zaangażowanie w sojusz Stany Zjednoczone-Izrael. Pence potwierdził nierozerwalne więzi między oboma narodami. Netanjahu powiedział, że spotkanie na terenie dawnego getta warszawskiego ma dla niego głębokie symboliczne znaczenie. „To było zaledwie jakieś 75 lat temu, gdy naród żydowski był absolutnie bezbronny. Byliśmy tutaj milionami zabijani przez nazistów i ich współpracowników. I nie mogli nic zrobić. Myślę, że to znaczące, że w tej godzinie rozpaczy, właśnie tutaj na tej ziemi, młodzi żydowscy bohaterowie stanęli przeciwko tysiącom nazistowskich żołnierzy. Powiedzieli, że jeśli umrzemy, umrzemy jako wolni mężczyźni i kobiety, ocalimy honor narodu żydowskiego. Niewiele wiedzieli o tym, że pod wieloma względami faktycznie symbolizowali odrodzenie narodu żydowskiego, odrodzenie państwa żydowskiego, które wkrótce miało nadejść, oraz odrodzenie żydowskiej armii, która teraz broni żydowską przyszłość. Nikt nie przyszedł, aby im pomóc. Dzisiaj zbudowaliśmy własną zdolność do obrony, ale mamy także wspaniałego przyjaciela. A naszym największym przyjacielem są Stany Zjednoczone Ameryki. Nie ma takiego sojuszu jak nasz.” Dodał, że oczekuje na publikację planu pokojowego prezydenta Trumpa, która ma nastąpić po wyborach parlamentarnych w Izraelu.


 polski prezydent Andrzej Duda wezwał do odwołania planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu w przyszłym tygodniu. Była to reakcja na słowa premiera Benjamina Netanjahu o współpracy Polaków z nazistami podczas Holokaustu. Duda powiedział: „Jeśli wypowiedź Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić rezydencję Prezydenta RP w Zameczku w Wiśle na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać.” Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przekazała dementi słów premiera Izraela: „Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przekazanie Kancelarii Premiera Morawieckiego, że informacje podane przez Jerusalem Post na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali. Przede wszystkim Premier Netanjahu chce podziękować za ciepłe przyjęcie podczas swojej wizyty. Jeśli chodzi o briefing dla prasy izraelskiej – odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów [z 27 czerwca 2018 r.], Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami. W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o ťpolskim narodzieŤ. Premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu. To jest osobista wiadomość od mojego premiera. Jerusalem Post już zmienił swój artykuł, odnotowując, że wcześniejsza wersja była nieprawdziwa – stało się tak na prośbę Premiera Netanjahu.” Rzekomo Netanjahu miał powiedzieć następujące słowa: „Polacy kolaborowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie.”


 w Soczi (Rosja) odbyła się konferencja przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził zadowolenie z decyzji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu swoich wojsk z Syrii, uznając to za „pozytywny krok, który pomoże ustabilizować sytuację w tym regionie, gdzie prawowity rząd powinien ostatecznie odzyskać całą kontrolę”. Recep Tayyip Erdogan i Hassan Rouhani zgodzili się z Putinem na wzmocnienie współpracy regionalnej i utworzenie komitetu konstytucyjnego na rzecz znalezienia trwałego rozwiązania politycznej przyszłości Syrii. Erdogan wezwał do usunięcia kurdyjskich sił z północno-wschodniej części Syrii.


wieczorem na lotnisku w Warszawie pojazd holujący uderzył w goleń samolotu El Al, uszkadzając w ten sposób koło samolotu, którym premier Netanjahu miał powrócić do Izraela. Lot został odwołany, a El Al poinformował, że do Polski poleci nowy samolot, aby izraelską delegację przywieźć do Izraela. Premier Izraela nie posiada własnego samolotu, korzysta więc z lotów krajowej sieci El-Al Israel Airlines.


15 lutego 2019 r.


biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie wyjaśniające uwagi premiera uczynione dzień wcześniej podczas briefingu z izraelskimi dziennikarzami w Warszawie. „Podczas briefingu premier Netanjahu mówił o Polakach, a nie o polskim narodzie lub państwie Polska. Zostało to błędnie zinterpretowane i błędnie przedstawione w doniesieniach prasowych, a następnie poprawione przez dziennikarza, od którego pochodziło zniekształcenie.” Netanjahu podczas wizyty w Warszawie powiedział następujące słowa: „Polacy współpracowali z nazistami. Widzisz, mówię to. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek zostałaby pozwana z tego powodu.” Słowa te zostały zniekształcone i przekazane jako: „Polska współpracowała z nazistami.”


 po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Nablusu w Samarii. Rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.


 około 11 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W wybuchu rzuconego improwizowanego ładunku wybuchowego ranny został 1 izraelski żołnierz. W północnej części strefy zatrzymano uzbrojonego Palestyńczyka, który sforsował płot graniczny. W kilku miejscach wypuszczono balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach rannych zostało 20 Palestyńczyków.


 wieczorem funkcjonariusze policji granicznej zatrzymali podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka, którzy przyszedł na punkt kontrolny przy arabskiej wiosce al-Jib, na północ od Jerozolimy. Przy zatrzymanym znaleziono ukryty duży nóż.


Światowy Kongres Żydowski wyraził zaniepokojenie wzrostem działalności skrajnie prawicowych organizacji w Europie, które próbują promować antysemityzm, nienawiść, ksenofobię oraz gloryfikują nazistowskie symbole głównie wśród młodzieży. Robert Singer, powiedział w oświadczeniu, że „jest absolutnie obrzydliwe, że w 2019 roku w Europie, w tym samym miejscu, w którym naziści usiłowali wymazać całą populację żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, skrajni prawicowcy nadal mogą w nieskrępowany sposób paradować ulicami ze swastykami, symbolami SS i przesłaniami nienawiści do Żydów i innych mniejszości.”


 amerykański wiceprezydent Mike Pence wspólnie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pence powiedział: „Mamy w Teheranie reżim, który wypowiada mordercze groźby, z tą samą nikczemną antysemicką nienawiścią, która ożywiała nazistów w Europie.” Obecny był także doradca prezydenta Donalda Trumpa, Jared Kushner. W obozie zagłady Birkenau, Pence ukląkł i umieścił różę na desce wagonu stojącego na torach, którymi naziści przywozili więźniów do obozu z całej Europy.


 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.