Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu – 15.4 – 16.4

 

 

 

 

 

 


15 kwietnia 2019 r.


rano prezydent Reuven Rivlin rozpoczął konsultacje w sprawie wyboru premiera 35. rządu Izraela. W tym celu prezydent przeprowadzi spotkania z przedstawicielami 11 partii politycznych, które przekroczyły próg wyborczy w wyborach w zeszłym tygodniu. We wtorek prezydent spotka się z przedstawicielami pozostałych sześciu frakcji. Cztery z pięciu prawicowych i ultraortodoksyjnych partii – które mają wejść w koalicję z Likudem – już powiedziały, że poprą kandydaturę Netanjahu na premiera. Netanjahu powiedział, że zamierza zbudować koalicję z pięcioma prawicowymi i ultra-ortodoksyjnymi partiami, które dałyby rządowi 65 głosów w parlamencie, czyli o cztery więcej niż w kończącej się kadencji. Wszystkie spotkania prezydenta są transmitowane na żywo przez Internet. Każda z partii przedstawi swojego kandydata na premiera, co pozwoli prezydentowi ustalić lidera, który będzie zdolny zbudować koalicję parlamentarną i utworzyć rząd. Kandydat musi posiadać poparcie co najmniej 61 głosów w parlamencie, co stanowi większość i umożliwia utworzenie rządu. Prezydent ogłosi swoją decyzję w środę, po ogłoszeniu oficjalnych końcowych wyników wyborów i rozpatrzeniu skarg. Na utworzenie gabinetu kandydat będzie miał następnie 28 dni, z możliwością przedłużenia procesu o kolejnych 14 dni. Jeśli Netanjahu zawiedzie, następnym kandydatem będzie Benny Gantz.


rano szef sztabu głównego brytyjskich sił zbrojnych gen. Sir Nick Carter spotkał się z szefem wywiadu wojskowego gen. Tamirem Hajmanem i odwiedził Instytut Jad Vashem.


podczas badań na Uniwersytecie Tel Awiwu po raz pierwszy wydrukowano 3D i zaprezentowano żywe serce. Naukowcy twierdzą, że ta technologia będzie powszechnie dostępna w ciągu dziesięciu lat. Ta przełomowa technologia została opracowana przez dr Nadav Nur i dr Assaf Szapira pracujących w laboratorium nauk przyrodniczych prof. Dvira na Uniwersytecie Tel Awiw we współpracy z wydziałem inżynierii i centrum biotechnicznym Segol. Otwiera to okno na przyszłą medycynę, która prawdopodobnie będzie wolna od przeszczepów i odrzucenia narządów, a będzie posiadać swobodny dostęp do szerokiej gamy specjalnie drukowanych narządów wykorzystujących tkankę pobraną od samego pacjenta.


 wieczorem prezydent Reuven Rivlin powiedział: „Katedra Notre Dame to jeden z najpiękniejszych symboli Paryża, i w ogóle całej Francji, ale także jeden z najważniejszych symboli dla każdego cywilizowanego człowieka. W styczniu widziałem panoramę Paryża, którą wieżyczka katedry uczyniła jeszcze piękniejszych. Nasze serca są z obywatelami Francji i Notre Dame, w modlitwie, aby nadal trwała wiecznie.” Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: „W imieniu państwa Izrael chciałbym wyrazić moją najgłębszą solidarność z Francją i narodem francuskim w obliczu strasznego pożaru w Notre Dame, światowym symbolu cywilizacji.”


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa niewielkie pożary terenów położonych wokół strefy.


po południem Palestyńczycy obrzucili autobus z zagranicznymi dziennikarzami w rejonie Jerycha w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.


najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem jest sprzeczna z Koranem i wiarą islamską. „Niestety, władcy niektórych islamskich krajów nie stosują się do nauk koranicznych i zamiast być surowymi przeciwko niewierzącym, stali się sługami i naśladowcami Ameryki oraz syjonistów, zamiast będąc miłosiernymi dla siebie, utorowali drogę podziałom i wojnom, takim jak wojny w Jemenie i Syrii, oraz masakrę muzułmanów. Dziś wielu przywódców arabskich krajów jest właśnie tego rodzaju. Zmówili się z Izraelczykami i utoczyli krew Palestyńczyków.”


 państwowa komisja wyborcza ogłosiła, że nie znaleziono żadnych istotnych błędów w protokołach głosowania z krajowych lokali wyborczych. Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, sędzia Hanan Meltzer, przedstawi jutro prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów. Zgodnie z wynikami, partia Likud zebrała 35 miejsc, podobnie jak Blue And White zebrała 35 miejsc. Obie partie haredi, Szas i United Torah Judaism otrzymały po 8 mandatów, a następnie Hadash-Ta’al 6 mandatów i Partia Pracy która 6 mandatów. Israel Beytenu otrzymał 5 miejsc, United Right 5, Meretz 4 miejsca, Kulanu 4 miejsca i Ra’am-Balad 4 miejsca. Tymczasem prezydent Reuven Rivlin kontynuował rundę konsultacji z przedstawicielami frakcji parlamentarnych w sprawie kandydata na premiera. Netanjahu otrzymał 65 nominacji, a Benny Gantz 45, co oznacza powierzenie Netanjahu misji utworzenia nowego rządu. Lista Netanjahu posiada potencjalną 65-osobową koalicję w 120-osobowym parlamencie. Prezydent Reuven Rivlin zaprosił Netanjahu na jutro do siebie. Rivlin powiedział także: „Ważne jest, aby istniała koalicja i opozycja, oraz aby istniał rząd, który może mieć szerokie poparcie lub też rząd jedności narodowej. Wydaje mi się, że jak do tej pory żaden z premierów, od pierwszego do obecnego, nie chciał uchwalenia konstytucji. Wszyscy musimy się zjednoczyć w tej kwestii, ponieważ konstytucja jest tym, co stoi między obywatelem a rządem.”


16 kwietnia 2019 r.


biuro ds. zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem atakami terrorystycznymi na półwyspie Synaj i zaleciło Izraelczykom unikania wyjazdów do Egiptu. Wezwano także wszystkich Izraelczyków przebywających w Egipcie do natychmiastowego wyjazdu i powrotu do Izraela.


. palestyński minister informacji Nabil Abu Rudeina skrytykował amerykański plan pokojowy. „To, co do tej pory widzieliśmy odnośnie tej umowy, jest dla nas nie do przyjęcia. Jeśli nie zostaną omówione kwestie Jerozolimy i uchodźców – nie mamy o czym rozmawiać.” Podkreślił także, że Autonomia Palestyńska nie zaakceptuje Stanów Zjednoczonych jako jedynego mediatora.


wiceminister komunikacji Ekwadoru powiedział, że „Izrael pomaga nam odpierać ataki hakerów po decyzji o ekstradycji Juliana Assange’a do Wielkiej Brytanii”. Wiceminister powiedział również, że w minionym tygodniu podjęto 40 milionów prób włamania na strony rządowe Ekwadoru.


specjalny przedstawiciel USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt zaprezentował oficjalną mapę Izraela, która uwzględnia Wzgórza Golan jako część państwa żydowskiego. Mapa ta będzie oficjalnie obowiązywać w Stanach Zjednoczonych.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.