Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.4 – 18.4

 

 


17 kwietnia 2019 r.


przewodniczący Centralnego Komitetu Wyborczego Hanna Melcer wręczył prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów do 21. Knessetu.


 koordynator działań rządowych na terytoriach ppłk. Khatiba Mansoura ostrzegł, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy jest „w punkcie przełomowym” i może doprowadzić do nowej fali ataków na Izrael. Mansour podkreślił, że pomoc humanitarna Egiptu i Izraela wydaje się nie przynosić większych rezultatów. Obecnie wskaźnik śmiertelności niemowląt w Gazie wynosi 4900 zgonów na 56 tys. przyjętych porodów. 97% źródeł wody w strefie jest zanieczyszczona, a energia elektryczna jest dostępna tylko przez osiem godzin dziennie. Skrajne ubóstwo zmusza wiele kobiet do prostytucji. Młodzi ludzie nie mają żadnych perspektyw, a nauczyciele i przywódcy religijni nauczają, że winę za całą sytuację ponosi Izrael.

 


wywiad wojskowy ujawnił, że najnowsze zdjęcia satelitarne zrobione nad Syrią ukazały, że rosyjska armia rozmieszcza systemy rakiet balistycznych Iskander (zasięg 500 km i celność około 5-7 metrów). Rosjanie używali tych systemów w wielu przypadkach, głównie jako polityczny środek odstraszający. Na przykład, gdy rozmieszczono te rakiety w enklawie Kaliningradu nad Morzem Bałtyckim, zagrażając Europie. Często takie działania prowadziły do kryzysu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Równocześnie Siły Obronne Izraelapoinformowały o ukończeniu ćwiczeń systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome i Patriot. Ćwiczenie odbyło się w centralnej części kraju, a żołnierze musieli wykryć i zneutralizować cele poruszające się na różnych wysokościach i z różnymi prędkościami. Przebieg ćwiczeń był obserwowany przez dwie zagraniczne delegacje wojskowe.


wieczorem prezydent Reuven Rivlin powierzył Benjaminowi Netanjahu misję utworzenia nowego rządu. Netanjahu powiedział: „To już piąty raz, jak zaakceptowałem zadanie ustanowienia rządu izraelskiego. Nie ma większego przywileju w demokratycznym życiu i jestem podekscytowany jak za pierwszym razem, a w pewien sposób, dużo bardziej niż za pierwszym razem. Doskonale zdaję sobie sprawę z ogromu odpowiedzialności spoczywającej na moich ramionach. Będę działał jako wysłannik wszystkich części narodu – tych, którzy mnie wybrali i tych, którzy mnie nie wybrali.”


w nocy izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Salaha Barghoutiego, który w grudniu przeprowadził atak terrorystyczny przy mieście Ofra, zabijając 1 osobę i raniąc siedem innych. Dom znajdował się w miejscowości Kobar na północ od Ramallah w Samarii. Barghouti został zabity kilka dni po ataku. Rozkaz wyburzenia domu został wydany w marcu, jednak Sąd Najwyższy opóźniał jego wykonanie z powodu konieczności rozpatrzenia odwołania złożonego przez rodzinę terrorysty. Tymczasem brat terrorysty, Azem Berghouti przeprowadził inny atak terrorystyczny przy miejscowości Ofra, w którym zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 2 osoby zostały ranne. Sąd Najwyższy podtrzymał więc decyzję o wyburzeniu domu.

. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojemumieścił Izrael na ósmym miejscu światowych eksporterów broni w 2017 r. Wartość izraelskiego eksportu spadła jednak z 9,2 mld USD w 2017 r. do 7,5 mld USD w 2018 r. (spadek o 18%). Największymi klientami Izraela były Indie, Azerbejdżan i Wietnam. Systemy rakietowe oraz systemy obrony powietrznej stanowiły 24% sprzedaży w 2018 r., drony 15%, radary i systemy wczesnego ostrzegania 14%, a samoloty i awionika 14%. Inne obszary sprzedaży to systemy lądowe, amunicja, systemy wywiadowcze i cybernetyczne oraz systemy morskie. Sprzedaż do Azji i regionu Pacyfiku stanowiła 46% całości, do Europy 26%, do Ameryki Północnej 20%, do Ameryki Południowej 6% i do Afryki 2%.


 Liban ostrzegł przywództwoHamasu w Strefie Gazy przed możliwością wystąpienia izraelskich prób zamordowania niektórych wysokich dowódców Hamasu. Ostrzeżenie zostało poparte raportem libańskiego wywiadu, który zaobserwował wzmożoną aktywność izraelskich służb w Gazie i obozach uchodźców w strefie.


Bank Światowy ostrzegł przed pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w Autonomii Palestyńskiej, wskazując na spór z Izraelem o podatki, jako przyczynę pogłębiającą istniejące problemy. Izrael pobiera około 190 mln USD miesięcznie w opłatach celnych nakładanych na towary przeznaczone na palestyńskie rynki, które przechodzą przez izraelskie porty. Środki te są następnie przekazywane do Autonomii Palestyńskiej. W lutym Izrael zdecydował o potrącaniu z tych dochodów około 10 mln USD miesięcznie, co było równowartością kwoty przekazywanej co miesiąc przez Autonomię Palestyńską rodzinom terrorystów i więźniom w izraelskich więzieniach. Skłoniło to palestyński rząd do odmówienia przyjmowania jakichkolwiek transferów pieniędzy z Izraela. Ten kryzys fiskalny może spowodować wzrost dziury budżetowej Autonomii Palestyńskiej z 400 mln USD w 2018 r. do ponad 1 mld USD w 2019 r. W konsekwencji może to doprowadzić do całkowitego załamania się gospodarki palestyńskiej. Bank Światowy wezwał także do zniesienia ograniczeń importu tak zwanych towarów podwójnego zastosowania – produktów i technologii wykorzystywanych zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Utrudnia to dostęp do najnowocześniejszych technologii.


18 kwietnia 2019 r.


prezes Narodowego Funduszu Żydowskiego Danny Atar powiedział: „Zbliżamy się do sytuacji, w której 70% żydowskiej populacji żyjącej w diasporze jest w trakcie asymilacji … Mamy dobrze rozwinięte państwo, które służy jako latarnia morska dla świata, a dla nas strata choćby części światowego żydostwa jest katastrofą. Zdecydowaliśmy, że będziemy działać wszelkimi sposobami, aby zatrzymać ten trend. Narodowy Fundusz Żydowski jest atutem całego narodu żydowskiego i dlatego musimy wzmocnić Żydów w diasporze, aby zaprzestali asymilacji i zaczęli wzmacniać więzy z państwem Izrael i żyjącym tutaj narodem żydowskim.” Atar podkreślił, że obecnie rozwijane są dwa szczególne projekty, które zachęcają do imigracji do Izraela oraz promują osadnictwo na Negewie i w Galilei. „Naszym celem jest sprowadzenie pół miliona nowych mieszkańców do Galilei i kolejny milion na Negew. Chcemy przywieźć tysiące młodych Żydów do Izraela, aby uczyli się zaawansowanych technologii.”


ministerstwo ochrony środowiska wezwało lokalne samorządy do zwalczania zagrożenia ze strony komarów na swoim terytorium. Podkreślono, że kontynuowanie akcji odkomarzania w ciągu kilku najbliższych miesięcy, może zapobiec niebezpieczeństwu rozwinięcia się takich chorób jak gorączka zachodniego Nilu.


. biuro premiera Netanjahu zaprzeczyło doniesieniom medialnym o rzekomym odnalezieniu ciała izraelskiego szpiega Eli Cohena, które Rosjanie mieli wywieźć z Syrii do Moskwy. Odnalezione ciało nie było szczątkami Cohena. W zeszłym roku do Izraela został przywieziony zegarek, który rzeczywiście należał do Cohena. Miejsce jego pochówku nadal jest poszukiwane.


 w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących rutynowe działania w rejonie arabskiej miejscowości Azoun w zachodniej części Samarii. Nikt nie został ranny.


saudyjska gazeta Elaph napisała, że w Moskwie doszło do spotkania wysokich urzędników Libanu i Izraela. Liban reprezentować miał minister spraw zagranicznych Gebran Bassil. Omówiono temat sporu wokół granic morskich i lądowych, oraz kwestie sytuacji wewnętrznej w Syrii. Przedstawiciel Izraela poinformował, że jego kraj nie będzie tolerował działalności w Libanie fabryki produkującej precyzyjną broń dla Hezbollahu, oraz nie zawaha się zaatakować irańskie cele w Libanie. W odpowiedzi Bassil miał zażądać, by Izrael zaprzestał wysuwania gróźb wobec libańskiego rządu i Hezbollahu.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.