Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.10 – 16.10


15 października 2019 r


. w wielu miejscach kraju wystąpiły burze i opady deszczu. Na plaży Zikim, na północ od Strefy Gazy, piorun poraził 5 surferów. Wszystkich przewieziono do szpitala z rozległymi poparzeniami. Jeden z nich jest w stanie krytycznym. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia powodzi na pustynnych obszarach południa i wschodu kraju. Wieczorem doszło do lokalnych podtopień w mieście Sakhnin.


 izraelska policja zwolniła z aresztu palestyńskiego gubernatora Jerozolimy Adnana Ghaitha i sekretarza generalnego al-Fatah okręgu Jerozolimy Szadi Mutoura. Zostali oni przesłuchani w sprawie w sprawie domniemanej nielegalnej działalności Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie.


lider Israel Bejteinu Avigdor Liberman powiedział, że nie zamierza popierać utworzenia lewicowego rządu, który będzie opierał się na arabskich ugrupowaniach spoza koalicji. Podkreślił, że Likud musi oddzielić się od religijnych i innych prawicowych partii, zanim będzie mógł negocjować z jego partią. “Nadal czekamy na odpowiedź zespołu negocjacyjnego Likudu w sprawie naszej propozycji o rozpoczęciu spotkań i sformułowania wspólnej płaszczyzny, która będzie akceptowalna dla większości Izraela. Niestety odpowiedź jeszcze nie nadeszła, więc mamy czas i cierpliwość. Poczekam.” Premier Benjamin Netanjahu nie zwraca jeszcze prezydentowi Rivlinowi mandatu na utworzenie rządu, ponieważ oczekiwał na publiczne oświadczenie Avigdora Libermana sprzeciwiające się ustanowieniu lewicowego rządu opartego na arabskich partiach. Po wydaniu takiego oświadczenia Netanjahu może zwrócić mandat prezydentowi. Naftali Bennett wezwał lidera partii Niebieski i Biały Benny’ego Gantza do powrotu do stołu negocjacyjnego i utworzenia rządu jedności z Likudem, i premierem Netanjahu pierwszym w kolejności. “W powstałych okolicznościach należy jak najszybciej ustanowić szeroki i sprawiedliwy rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Netanjahu i Gantza. Każda strona będzie musiała pójść na kompromis … Netanjahu powinien być pierwszym z rotacji, ponieważ Gantz musi się jeszcze wiele nauczyć. Bycie premierem Izraela jest najtrudniejszą rolą na ziemi. Nie jesteśmy Belgią ani Finlandią, które mają miejsce na popełnianie błędów. Poważny błąd premiera Izraela może doprowadzić do prawdziwej katastrofy państwa żydowskiego. Gantz to rozumie.”


 wieczorem duchowy przywódca ruchu Szas, Rabin Szalom Cohen wysłał list do liderów partii Niebieski i Biały Jaira Lapida oraz Israel Bejtenu Avigdora Libermana, wzywając ich do zmiany stanowiska i rezygnacji ze sprzeciwu wobec ustanowienia rządu jedności obejmującego partie religijne. “Liberman i Lapid – powinniście wiedzieć, że nikogo nie nienawidzę. Pozdrawiam was z miłością. Jestem pewien, że nie chcieliście denerwować Boga, a jedynie chcieliście zdenerwować polityków, a dowodem na to jest to, że Bóg nie pozwolił wam stworzyć złego rządu.”

 członek Komitetu Centralnego al-Fatah Hussein al-Szeik powiedział, że jedynym kandydatem ruchu Fatah w wyborach będzie 84-letni Mahmoud Abbas. Dodał, że Centralna Komisja Wyborcza Autonomii Palestyńskiej nadal prowadzi dyskusje, a po zakończeniu tego procesu Mahmoud Abbas wyznaczy datę wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Aby przeprowadzić wybory powszechne, Abbas potrzebuje zgody Hamasu na wznowienie kontroli nad Strefą Gazy. Hamas sprzeciwia się jednak przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych, jeśli nie będą one częścią kompleksowej reformy instytucji Autonomii Palestyńskiej, w tym Palestyńskiej Rady Narodowej, i domaga się również ustanowienia nowego rządu, w którym znajdą się przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Nacisk Hamasu na przystąpienie do OWP jest interpretowany jako próba przejęcia kontroli nad OWP od wewnątrz poprzez proces wyborczy.


 Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz drugi z rzędu obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Izraela do 3,1% w 2019 r., po obniżeniu go z 3,5% do 3,3% w kwietniu b.r. Prognoza globalnego wzrostu gospodarczego spadła do najniższego poziomu od kryzysu gospodarczego w 2008 r., wynoszącego 3%.


    16 października 2019 r.


przedstawiciel partii Niebieski i Biały, Ofer Szelah powiedział, że jego partia nie wyklucza utworzenia rządu mniejszościowego z arabską Wspólną Listą. “Benjamin Netanjahu nie ma i nigdy nie miał zamiaru utworzenia rządu. W ciągu dwudziestu dni, od kiedy otrzymał mandat, nie podjął żadnego realnego wysiłku. W chwili, gdy otrzymamy mandat, dołożymy wszelkich starań, aby utworzyć rząd. Społeczeństwo wie, że Netanjahu jest w drodze do sądu, nawet jeśli nie zostało to jeszcze publicznie ogłoszone. Nie mam pojęcia dlaczego Netanjahu nic nie robi w celu utworzenia rządu. Być może wie, że nie może tego zrobić. Nie wiem, dlaczego Netanjahu nic nie robi. Wiem jedno: Wszystko wskazuje na to, że w taki czy inny sposób w dniu w którym stanie przed sądem będzie nadal premierem. Być może zdecyduje, że trzecia tura wyborów odsunie ten proces o kilka miesięcy i doprowadzi cały kraj do chaosu Może to zapewni, że kiedy rozpocznie się jego proces sądowy, nadal będzie premierem. Jest to jedyne logiczne wytłumaczenie, jakie widzę. Musimy zrobić jedną rzecz i spróbujemy to zrobić po momencie otrzymania mandatu. Niebieski i Biały oraz Likud mogą utworzyć stabilny rząd, nawet bez innych partii. Możemy usiąść i zbudować rząd jedności i iść dalej do przodu. Jednak przez obecne warunki wstępne Likudu jest to niemożliwe. Nie będziemy zasiadać w rządzie, którego przywódca jest postawiony w stan oskarżenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć rząd i uratować nas przed trzecią turą wyborów.” Premier Benjamin Netanjahu może podjąć decyzję o nie zwracaniu mandatu prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi aż do następnego czwartku, kiedy skończy mu się czas na sformowanie rządu.


lider Israel Bejtenu Avigdor Liberman powiedział, że jego partia pięć dni temu wystosowała apel do partii Likud z prośbą o rozpoczęcie negocjacji w sprawie ustanowienia rządu jedności, ale do tej pory nie otrzymała żadnej odpowiedzi. “Likudu nie interesują żadne uzgodnienia lub nawet kwestia ustanowienia rządu jedności, a jedynie urząd premiera i inne stanowiska ministerialne.”


. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Jordania opóźni przejęcie enklawy Tzofar o kolejny rolniczy sezon (od 5 do 7 miesięcy). W ubiegłym roku jordański król Abdullah ogłosił, że nie zamierza przedłużać ważności załącznika do traktatu pokojowego z Izraelem z 1994 r., zgodnie z którym terytorium Tzofar miało przez okres przejściowy podlegać Izraelowi. Terytorium to miało powrócić pod kontrolę Jordanii 25 października b.r.


izraelska policja poinformowała, że przygotowuje nowe zasady działania w sektorze arabskim, które będą miały umożliwić skuteczną walkę z przestępczością w tym sektorze. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan wyjaśnił, dlaczego w sektorze arabskim doszło do tak poważnego wzrostu przestępczości. “W sektorze żydowskim, kiedy otrzymujemy telefoniczną informację o przestępstwie, natychmiast udajemy się tam i zabezpieczamy miejsce. Jednak w sektorze arabskim policja czeka na wsparcie i siły specjalne. Zanim docieramy na miejsce zdarzenia, większość dowodów jest już sfałszowana. Nie wszystko jest winą tylko policji.” Wskazano, że największym problemem jest duża ilość nielegalnej broni wśród izraelskich Arabów. “Większość incydentów ze strzelaniną jest wynikiem walk między arabskimi lub beduińskimi klanami i rodzinami, bardzo często są to stare waśnie i spory, które kończą się strzelaniną z ostrą amunicją. Wiele ofiar jest wynikiem samej tylko przynależności do któreś z rodzin. Wiele broni jest domowej roboty lub przemycanych z Zachodniego Brzegu. Będzie to wymagać innego podejścia z naszej strony.” Zapowiedziano, że policja nie będzie już wdawać się żadne rokowania z przywódcami arabskich społeczności, a sprawy przestępstw z użyciem broni będą prowadzone do końca, aby zapewnić maksymalne wyroki dla przestępców.


wieczorem przywódcy obozu narodowego podpisali przysięgę, że nie dołączą do mniejszościowego rządu kierowanego przez Benny’ego Gantza, który miałby poparcie arabskiej Wspólnej Listy. “My, niżej podpisani, przywódcy SzasuZjednoczonego Judaizmu Tory i Żydowskiego Domu, zobowiązujemy się, że jeśli zostanie zaprzysiężony mniejszościowy rząd przy wsparciu Wspólnej Listy lub jakiejkolwiek jej części, nie dołączymy do tego rządu w jakimkolwiek momencie, będziemy głosować przeciwko niemu przy każdym głosowaniu i będziemy na wszelkie możliwe sposoby działać, aby go obalić. Dołączymy tylko do rządu kierowanego przez Benjamina Netanjahu, który obejmuje wszystkich niżej podpisanych sygnatariuszy, zarówno w rządzie prawicowym, jak i szerszym.” Likud z zadowoleniem przyjął tą deklarację. “Ta obietnica stwarza sytuację, w której Gantz może utworzyć lewicowy mniejszościowy rząd przy wsparciu arabskich partii i wstrzymaniu się od głosu Libermana, ale nie będzie mógł się rozwijać i wkrótce upadnie. Jedynym możliwym rządem był i pozostaje szeroki rząd jedności narodowej, zgodny z konspektem prezydenta. Premier wzywa Benny’ego Gantza do osiągnięcia natychmiastowego porozumienia w sprawie utworzenia takiego rządu.” Nowi prawicowi liderzy Naftali Bennett i Ajelet Shaked odmówili podpisania dokumentu, twierdząc, że ich zaangażowanie w blok Netanjahu jest zdecydowane i nie trzeba go przekładać na papier.


Efraim

 

 

 

aktywne wakacje 2020

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.