Uncategorized

Polskie wynalazki, które mogą odmienić przyszłość

Przyslala Ewa Korulska

 

Nasza cywilizacja nieustannie mierzy się z nowymi wyzwaniami i poszukuje rozwiązań, które pomogą im sprostać. Kryzys klimatyczny, kończące się surowce naturalne czy choroby można przezwyciężyć przez odkrycia nauki i techniki, których polskim naukowcom nie brakuje. Przedstawiamy najciekawsze wynalazki ostatnich lat opracowane w naszym kraju.


Jadalne opakowania

Scoby to ekologiczna alternatywa dla plastiku stworzona przez Różę Rutkowską z firmy MakeGrowLab, która ma swoją siedzibę w Puławach. Materiał to symbioza kultur bakterii i grzybów znanych ze sfermentowanej herbaty, czyli kombuchy. Może służyć do pakowania czy przechowywania jedzenia, chemii, tekstyliów. Jest nawet jadalny, a rozkłada się jak papier. Projekt doczekał się już licznych nagród i grantów, czeka go także udział w międzynarodowym konkursie Chivas Venture, gdzie twórcy powalczą o blisko 1 mln dol. nagrody.

Talerze z otrąb, sztućce z ziemniaków

 Foto: Janek Skarzyński / AFP

Kolejny wynalazek rozwijany przez Jerzego Wysockiego i firmę Biotrem ma już większe zastosowanie. Naczynia z otrąb pszennych są sprzedawane na całym świecie. Z jednej tony tego produktu ubocznego przy użyciu niewielkiej ilości wody może powstać 10 tys. sztuk, które rozłożą sie w ciągu 30 dni. Jeśli dodamy do tego wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej w postaci jednorazowych widelców, noży i łyżek z kukurydzy oraz mąki ziemniaczanej to Polska może stać się liderem w globalnej walce z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem.

Asfalt z plastiku

Jeśli nie chcemy korzystać z plastikowych jednorazówek to czy ten materiał może posłużyć nam do budowy dróg? Za takim rozwiązaniem optuje Arkadiusz Brzeski. Wynalazca z Łodzi w rozmowie z Onetem opisywał eko-asfalt jako mieszankę plastiku z butelek czy opakowań oraz gruzu, ziemi, żwiru lub piasku. Nawierzchnia, o której opowiadał nam w 2016 r., miała wytrzymywać temperaturę ponad 800 st. C. i być trzykrotnie tańsza od tradycyjnego asfaltu. Podobne rozwiązania zaczynają być stosowane w wielu miejscach na świecie.

Polskie perowskity

 Foto: Maciej Kulczyński, Saule Technologies / PAP/materiały prasowe

To jeden z głośniejszych polskich wynalazków ostatnich lat. Ogniwa perowskitowe są wynalazkiem opracowanym przez Olgę Malinkiewicz, współzałożycielkę spółki Saule Technologies. Polska fizyk stoi za ich wykorzystaniem w fotowoltaice. Perowskity jako minerały o krystalicznej strukturze służą do wykonania paneli o wysokiej wydajności w produkcji energii, nawet jeśli słońce nie pada na nie pod optymalnym kątem. Dlatego, że są przeźroczyste świetnie nadają się do zastosowania w formie elewacji budynków. Ich sprzedaż ma rozpocząć się w 2021 r.

Trzustka 3D

 Foto: Shutterstock

Szereg polskich osiągnięć mamy też w medycynie. Jedno z najnowszych to pierwsza na świecie bioniczna trzustka 3D o wymiarach 3 x 3 x 5 cm opracowana przez zespół Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. Michała Wszoły. W przyszłości może ona przywrócić wytwarzanie insuliny w organizmie chorego na cukrzycę, co będzie stanowić przełom w walce z tą przypadłością. Obecnie jest to możliwe wyłącznie poprzez wstrzykiwanie tego hormonu. Wydrukowany organ przetestowano już na zwierzętach.

Tkanina, która tworzy prąd

 Foto: Jacek Szabela / Politechnika Łódzka

Wkrótce możemy ładować swój telefon biegając lub spacerując. Projekt „tekstylnej ładowarki” opracowała Politechnika Łódzka pod kierunkiem prof. Katarzyny Grabowskiej. Jak to działa? Wystarczą magnesy w opaskach na rękach, które wytworzą pole elektromagnetyczne a stalowe i miedziane nitki wplecione w ubranie zmienią je w prąd. Ten przez końcówkę dotrze do naszego urządzenia i pomoże podtrzymać poziom naładowania baterii. Na rynku nie ma obecnie produktów, które byłyby bezpośrednią konkurencją dla polskiego wynalazku.

Polska misja w kosmosie

 Foto: Materiały prasowe

Polscy wynalazcy przodują też w odkryciach przyczyniających się do eksploracji kosmosu. Wystarczy wspomnieć o „Krecie” – penetratorze geologicznym zastosowanym w lądowniku InSight wysłanym przez NASA na Marsa. Nasi studenci wygrywają też zawody na budowę marsjańskich łazików. W tym miejscu chcemy jednak przypomnieć o projekcie firmy SatRevolution z Wrocławia, która planuje wynieść na orbitę Ziemi 1024 nanosatelity służące do obserwacji planety. Potencjał przedsięwzięcia dostrzegła spółka miliardera Richarda Bransona.

Polski grafen to już historia

 Foto: Leszek Szymański / PAP

Na końcu trzeba wspomnieć o głośnym odkryciu, jakim była opracowana na Politechnice Łódzkiej metoda masowej i taniej produkcji grafenu – bardzo cienkiej, ale wytrzymałej struktury z węgla. Wydarzenie było tak przełomowe, że zapoczątkowanie „grafenowej rewolucji” ogłaszał sam premier Donald Tusk. Niestety, Polakom nie udało się wygrać wyścigu o jego wykorzystanie w przemyśle. Zabrakło rządowych pieniędzy, badania nie były kontynuowane, a instytut zajmujący się projektem pochłonęły konflikty personalne. W 2019 r. spółka odpowiedzialna za produkcję wystawiła maszyny na sprzedaż.


https://wiadomosci.onet.pl/nauka/polskie-wynalazki-ktore-moga-odmienic-przyszlosc/d7j448e?utm_source=feedly.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.