REUNION 69

MICHAEL ,,MISIU” EDELMAN LAUREATEM SZWEDZKIEJ NAGRODY AARONA ISAACA ZA ROK 2019. 

.

 


Michael Edelman otrzymał nagrodę i medal za ,,wieloletni (50 letni) wkład w różnorodną działalność która łączy i angażuje szwedzkich Żydow polskiego pochodzenia.” 

Uroczystość odbyła się w sobotę, 22 lutego (27 Szewat), w sali posiedzeń Gminy Żydowskiej, przy Wielkiej Synagodze w Sztokholmie. Laudację wygłosił przewodniczący gminy Aron Verständig. Po wręczeniu nagrody przybyli goście, wśród których było wiele osób z emigracji pomarcowej 1968, wzięli udział w modlitwie Kidusz i tradycyjnym szabatowym posiłku.   

 

Foto: Daniel Kraus, KOV. Aron Värständig, Judiska Församlingen i Stockholm, wręcza Michaelowi Edelmanowi nagrodę i medal Aarona Isaaca,. 

 

Kim był Aaron Isaac (1730-1817). Był kupcen i grawerem pieczęci. Przybył do Szwecji  w  1774 r. z Meklemburgii. Był pierwszym Żydem który uzyskał prawo osiedlenia się w Szwecji bez nakazu konwertowania na wiarę luterańską.

 

 

 

Aaron Isaac był założycielem pierwszej gminy wyznania mojżeszowego w Szwecji a zarazem cmentarza żydowskiego.  

       

Foto: Daniel Kraus, KOV. Michael Edelman przy portrecie Aarona Isaaca.

 

 

 

 

 

 

Kim jest Michael Edelman. Jeżeli powiem że Misiu jest niezwykle silnym człowiekiem,  który podniósł na dłoni autora tego resumé o ówczesnej wadze 75 kg, to świadczy to o dużej sile i sprawności fizycznej laureata. Kiedyś wspomniał że on jest od kultury, ale od tej fizycznej. To zapewne jest prawdą, a właściwie półprawdą. Na przestrzeni 50 lat Misiu organizuje życie społeczno-kulturalne dla szerokiego grona dzieci, młodzieży i dorosłych,  ze środowiska żydowsko-polskiej emigracji pomarcowej w Szwecji i z wielu innych krajów,  ale też dla innych osób zainteresowanych tą szeroką i bezgraniczną działalnością.       

 

Cztery pory roku z Misiem to nie jest przesada. Dowodem tego jest ogromna dokumentacja  na blogu Reunion 69:  https://dzismis.com/z-hitorii-reunion-69/ Ten blog ma już ponad 2,5 miljona wpisów, opublikowano prawie 9000 artykułów a ilość gości przekroczyła 750 tysięcy osób. Ale nie chodzi tu tylko o ilość.

Różnorodność tematów i forum które zbliża osoby z wielu krajów pomarcowej diaszpory to duży atut tego blogu. A do tego aktywne wakacje- z Misiem, wedrówki- z Misiem, narty-z Misiem, turnieje brydżowe- z Misiem, podróże po Świecie  i wycieczki- z Misiem, zabawy sylwestrowe, wiosenne i jesienne- z Misiem, spływy,  koncerty, prelekcje, warsztaty, zawody sportowe, pokazy filmów, spotkania, itd. A wszystko  to z uśmiechem na ustach i współpracy z żoną Teresą, co jest ich obopólnym sukcesem. 

Niech żyje bal, niech żyje Misiu, niech żyją poeci i ludzie dobrej woli, dziś i do końca Świata. 

Tekst i foto: © Daniel Kraus, Kultur Och Vision, 2020; kulturochvision@gmail.com

 

 

 


Ponizej list od uczestnikow spotkan

Ponizej link do albumu z uroczystosci. Zdjecia zrobil Mirek i Stasiu

ALBUM

Kategorie: REUNION 69

37 odpowiedzi »

 1. Dołączam się do gratulacji i życzeń.
  Wszystkiego najlepszego dla WAS wielka Rodzino od nas bytomiakow. Maja z Siostrami

 2. Misiu,

  Juz ci wczesniej gratulowalismy, ale nie zaszkodzi jeszcze raz. Mazel Tov, zasluzyles za wspaniale, nieustajace zaangazowanie, za pomysly i za dobry humor.

  Pozdrawiamy,

  Danka Stocki i Jurek Gold

 3. Misiu,
  Nasze serdeczne gratulacje. Bardzo na to zasłużyłeś wraz z małżonką. Ponieważ to jest Skandynawia, to następna nagroda – to Nobel!
  Uściski; Basia i Piotr

 4. Serdeczne gratulacje i zyczenia wielu dalszych udanych imprez.
  Lena i Leszek

 5. Drogi Misiu: Dzieki Ci za Twoje niezwykle skuteczne starania trzymania nas w kupie (co jest tak latwe jak trzymanie kotow w stadzie…). Gratulacje i najlepsze zyczenia!

 6. Drogi Misiu,
  Zawsze twierdzilam, ze nalezy Ci sie medal (ten jest piewrsy a moze beda nastepne?). Za utrzymanie nas w ciaglym ruchu, za nowe spotkania, za nieustanne plotki, za wspaniale zabawy przypominajace studenckie czasy, za to ze kiedy patrzymy sobie w oczy, to nie widzimy zmarszczek (bo starzejemy sie mniej wiecej w podobnym tempie), za optymistyczne podejscie do zycia (narty i wedrowki dla 70+), no i zato ze potrafisz nie tylko nas zainspirowac ale rowniez okielznac, bo jestesmy szczegolnie niesforna grupa.

 7. Misiu,
  Zawsze mowilam, ze nalezy Ci sie medal (moze ten jest pierwszy a potem beda nastepne?) Za: utrzymanie nas w ciaglym ruchu, za nowe znajomosci, za nieustajace plotki, za wspaniale zabawy kiedy wydaje sie nam,ze mamy 50 lat mniej, za to ze przy Twojej pomocy patrzymy sobie w oczy i nie widzimy zmarszczek! No i za to, ze potrafisz zainspirowac i poskromic nas, tak niesforna grupe indiwidualistow!

 8. Gratulacje, zasluzyles pod kazdym wzgledem na ta nagrode. Trzeba podziwiac twoj zapal i zaangazowanie. Zycze dalszym sukcesow.

 9. Gratulacje Misiu!
  Zasluzona nagroda!
  Serdecznie pozdrawiam a gdzie tort?
  Lena
  🥂🍾❤️🧡💛💚💙💜

 10. Życzę sobie długich lat komentowania na Twoim Blogu. Jestem pełen szacunku i uznania dla tych, którzy przyczynili się do przyznania Tobie tego wspaniałego wyróżnienia.
  Gratulacje i Wszystkiego Dobrego!

 11. W 1968 roku w Przegladzie Sportowym , po zwyciestwie Misia w podnoszeniu ciezarow napisano „….Edelman chluba Polski ….”
  Czas pokazal ze nie jedynie Polski !
  Gratulacje
  Gabrys

 12. Gratulacje i zyczenia Zdrowia.!
  Cierpliwosci i trwania z nami wszystkimi ktorzy Ciebie kochaja !

 13. Amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA – Thomas Jefferson (1743-1826), powiedział kiedyś, że ”Jeden człowiek, który ma odwagę, to większość.” Taki jest Misiu, ma odwagę i nie boi się działać. To pociąga innych ludzi, którzy za nim idą. Szczere gratulacje, w pełni zasłużona nagroda!

 14. Gratulacje!
  Zycze wiele energii oraz zdrowia na kontynuowanie dzialanosci!
  Powodzenia !

 15. Najserdeczniej gratuluję! Oby jak najwięcej i najdłużej jeszcze! I zawsze takiej energii, poczucia humoru i życzliwości dla ludzi! Niech nam żyje Wielki Misio!

 16. Gratulacje. Zasluzona nagroda.
  Fania i Alek

 17. Moje wielkie gratulacje. To dla mnie honor być Pana współpracownikiem. Długich lat w zdrowiu – Zenek Rogala

 18. Nie wiem na czym polega to wyroznienie, ale napewno jest bardzo wazne i co wazniejsze – zasluzone. Gratulacje Ci sle, Misiu,
  Teresa P.

 19. Z radością i duma dołączam się do grona gratulujących i podziwiających Naszego Misia Wspaniałego.
  Wszelakiego dobra Misiu Tobie i Twoim Najbliższym.

 20. Drogi Misiu,

  Od teraz jesteś… Niedźwiedziem! Ale… dla mnie zawsze Misiem i Przyjacielem.
  Gratulacje.
  Uściski dla Całej Rodziny.

  Mattias bornholmski

 21. Brawo Misiu! Wielki sukces i w pelni zasluzony.

 22. Bardzo zasluzony dyplom, serdeczne gratulacje dla Obojga !

 23. Gratulacje. Nie to złoto, co się swieci ale to, które rozgrzewa serca 🙂

 24. Misiu kochany.

  Gratuluje Ci tego wyroznienia. Napewno zasluzonego.
  Wprawdzie osobiscie nie uczestniczylam w imprezach jakie organizowales i nadal organizujesz, niniejszym sledze wszystkie (no prawie) .
  Zycze Ci dalszych sukcesow w tym co robisz, bo najwyrazniej robisz to dobrze.

  Serdecznie pozdrawiam |Ciebie i Twoja Rodzine.

  Elza

 25. Kochany nasz Misio,
  nastepny krok to pomnik (ale tylko w Stockholm ) 🙂
  rosnij duzy a reszta sama przyjdzie 🙂
  calusy, usciski
  Michal, Maria

 26. MISIU WSPANIAŁY I NIEUGIĘTY W TYM CO ROBISZ, GRATULUJĘ I PO PRZYJACIELSKU ŚCISKAM!
  Jerzy Klechta

 27. Jestem bardzo dumna z Misia. Gratuluję obojgu. Miło być docenionym jeszcze za życia.
  Umilaj nam nadal życie. Spędziłam dużo miłych chwil czytając interesujące artykuły i dużo się z nich dowiedziałam.
  Życzę sił do dalszej tak cennej działalności i dużo satysfakcji.

 28. Gratuluje i życzę sukcesów w przyszłości.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.