Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji

Im bardziej prezydent Recep Tayyip Erdoğan wykorzystuje swoje policyjne państwo do indoktrynowania tureckiej młodzieży do pobożnego politycznego islamu, tym bardziej młode pokolenie dystansuje się od jego kampanii na rzecz 'pobożnego pokolenia’.

Calosc TUTAJ


Barbara Kirshenblatt-Gimblett i Muzeum POLIN, Lonnie G. Bunch III Smithsona, mianowali Laureatów międzynarodowej nagrody im. Dana Davida za wybitne zasługi w dziedzinie ochrony kultury

Barbara Kirshenblatt-Gimblett i Lonnie G. Bunch III zostali laureatami nagrody Dan David 2020 w dziedzinie ochrony i odrodzenia kultury. Ich niezwykłe kariery jako uczonych i kuratorów odzwierciedlają głębokie zaangażowanie w misję zachowania kultury. Każde z nich odegrało kluczową rolę w tworzeniu wpływowego muzeum, które bada historię i oświetla przeszłość: w sprawie Kirshenblatt-Gimblett – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w Warszawie, a w Bunch’s – Muzeum Narodowe Afroamerykanów Historia i kultura w Waszyngtonie.

Wiecej TUTAJ


Bitwa o Stalingrad na zdjęciach. Mordercze walki z lat 1942-1943 pochłonęły półtora miliona ofiar

Bitwa stalingradzka była jednym z najważniejszych starć II wojny światowej. W trwających od 23 sierpnia 1942 roku do 2 lutego 1943 roku zmaganiach zginęło lub zostało wziętych do niewoli ponad pół miliona niemieckich żołnierzy oraz ich sojuszników. Radzieckie straty były jeszcze bardziej przerażające.

Wiecej TUTAJ


J. Gowin: Dzień Nauki Polskiej to nie tylko celebrowanie przeszłości

Nowe święto to nie tylko celebrowanie przeszłości – powiedział podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności dla całego środowiska naukowego w kraju.

Calosc TUTAJBył głosem wolności – obchody 81. rocznicy urodzin Czesława Niemena w Wasiliszkach

„Czesław Niemen był dla nas głosem wolności” – mówił w niedzielę w Wasiliszkach Wiaczasłau Rakicki, który w latach 70. przeprowadził wywiad ze słynnym muzykiem. W rodzinnej wsi artysty odbyły się uroczystości z okazji 81. rocznicy jego urodzin.

Calosc TUTAJ


DRZAZGA. KŁAMSTWA SILNIEJSZE NIŻ ŚMIERĆ

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Calosc TUTAJ


Współcześni polscy naukowcy, wynalazcy i ich badania

Nie tylko Kopernik, Skłodowska-Curie, Łukasiewicz czy Czochralski – także dziś polscy naukowcy prowadzą ważne i ciekawe badania. Z okazji Dnia Nauki Polskiej przypominamy wybrane osiągnięcia z ostatnich lat.

Calosc TUTAJ


Szmul Zygielbojm

Szmul Mordechaj Zygielbojm urodził się 21 lutego 1895 r. w podlubelskiej Borowicy. Jego ojciec, Józef (Joske) był nauczycielem, matka Hena (Henie) – krawcową.

Calosc TUTAJ


Syryjski dziennikarz Thaer Al-Nashef: Izrael nie uwodzi arabskich dyktatorów; Społeczeństwa arabskie są odpowiedzialne za swój los

11 lutego 2020, sieć Al-Dżazira Network (Katar) nadała debtaę o Izraelu i krajach arabskich. Syryjski dziennikarz, Thaer Al-Naszef, powiedział, że twierdzenie, iż Izrael blokuje demokrację w krajach arabskich jest całkowicie bezpodstawne i argumentował, że wszyscy dyktatorscy i autorytarni władcy arabscy są produktem społeczeństw arabskich.

Calosc TUTAJ


„The Nightingales” – а WW2-time military song

Nightingales, nightingales,

do not disturb soldiers,

Let the soldiers sleep a little,

Let them sleep a little.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.