Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.3 – 6.3


5 marca 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały obiekty w rejonie Hims, a krótko później w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan. Liban poinformował, że izraelskie samoloty naruszyły jego przestrzeń powietrzną. Izraelskie samoloty miały rzekomo wystrzeliwać rakiety znad Libanu i Wzgórz Golan. Aktywowana została syryjska obrona przeciwlotnicza. W nalotach zginął 1 syryjski żołnierz, a 4 zostało rannych. Naloty w Homs miały na celu zniszczenie obiektów należących do libańskiego Hezbollahu i lotniska wojskowego Dabaa. W trakcie nalotu nad Libanem znajdowały się dwa samoloty cywilne z Kataru, które leciały do Syrii. Oba zawróciły. Izrael nie skomentował tych doniesień.

Rano Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan dla lotów cywilnych powyżej 5000 metrów. Zamknięcie będzie obowiązywać przez trzy dni, a decyzję podjęto w świetle doniesień z Syrii.


w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Bir Zeit w południowej części Samarii. Wyburzono domy palestyńskich terrorystów Walida Hanatsheha i Jasana Majamas, którzy zamordowali Renę Sznerb. Dom Hanatsheha znajdował się w dzielnicy Ramallah, a dom Majamas w Bir Zeit, niedaleko Ramallah. W dniu 23 sierpnia 2019 r. ci terroryści przeprowadzili atak niedaleko żydowskiego osiedla Dolev, mordując Renę Sznerb i raniąc jej ojca i brata. Rozbiórka domów została przeprowadzona po odrzuceniu przez Sąd Najwyższy petycji złożonych przez rodzin terrorystów, przeciwko realizacji nakazu konfiskaty i rozbiórki, a także ich wniosku o kolejną rozprawę. Podczas działań rozbiórkowych wybuchły gwałtowne zamieszki z udziałem dziesiątek Palestyńczyków, którzy palili opony oraz rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami rozproszenia zamieszek.

Minister obrony Naftali Bennett powiedział rano: „Dziś zemściliśmy się na ohydnych terrorystach, którzy zamordowali Renę Sznerb. Musimy wziąć wysoką cenę od każdego, kto podniesie rękę przeciwko obywatelowi Izraela, i nie przestaniemy ścigać nikogo, kto zechce wyrządzać nam zło. Ktokolwiek nas skrzywdzi, w zamian sprawimy mu ból. Żydowska krew nie jest porzucona.”


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,61 metra p.p.m. Wciąż jeszcze brakuje 81 cm do stanu napełnienia jeziora.


władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że u czterech osób przebywających w hotelu w Beit Jala, niedaleko Betlejem w Judei, została potwierdzona obecność koronawirusa. Wszyscy pracownicy hotelu zostali objęci kwarantanną. Palestyńskie ministerstwo zdrowia ogłosiło stan wyjątkowy w Betlejem, Jerycho i Dolinie Jordanu. Postanowiono zamknąć na 14 dni instytucje edukacyjne, meczety i kościoły na terenie Betlejem, oraz odwołać masowe imprezy w okolicy. Odwołano wszystkie międzynarodowe konferencje zaplanowane na obszarze Autonomii Palestyńskiej. Urzędnicy państwowi zostali pouczeni, aby nie podróżować za granicę, a mieszkańcom zalecono rezygnację z zagranicznych wyjazdów. Ponadto zawieszono wszystkie szkolenia policyjne i wojskowe zaplanowane za granicą. Zakazano organizacji imprez masowych powyżej 1 tys. osób i zgromadzeń w zamkniętej przestrzeni powyżej 50 osób. Zalecono również osobom w wieku 60 lat i starszym oraz mieszkańcom cierpiącym na choroby serca, ciśnienie krwi, cukrzycę i problemy immunologiczne, aby unikały zatłoczonych miejsc publicznych lub w pobliżu osób przybywających z zagranicy.


Dyrektor ministerstwa zdrowia Mosze Bar Simantov ostrzegł: „Jest tylko kwestią czasu, zanim nastąpi powszechna epidemia w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.” Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: „Rozmawiamy z przywódcami Autonomii Palestyńskiej i wyjaśniamy im izraelską perspektywę. Jesteśmy na krawędzi wybuchu epidemii, której nie będziemy w stanie kontrolować, a wtedy całe życie w państwie Izrael ulegnie zmianie. Obecnie nie ma powodu, aby obywatelom Stanów Zjednoczonych zakazywać wjazdu do Izraela, ponieważ nie jest to kraj, w którym rozprzestrzenił się wirus. Nie będziemy jednak ryzykować życia Izraelczyków ze względów politycznych.”


ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem, że u 17. Izraelczyka zdiagnozowano koronawirusa. Pacjent jest emerytem z centrum kraju, który 29 lutego wrócił z Włoch. Leciał samolotem EasyJet numer lotu EJ3342 z Wenecji do Tel Awiwu.

Każdy, kto leciał tym lotem, jest proszony o wejście w domową kwarantannę i skontaktowanie się z ministerstwem zdrowia.


6 marca 2020 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która w wyniku jakiegoś błędu technicznego spadła wewnątrz strefy.


ministerstwo zdrowia opublikowało rano dokument zalecający, aby każda firma działająca w gospodarce Izraela, a zwłaszcza przedsiębiorstwa o znaczeniu strategicznym, rozważyły ​​kwestię utrzymania ciągłości funkcjonowania w sytuacji wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia dużej ilości lekarskich zwolnień chorobowych i nieobecności wielu pracowników w pracy z powodu koronawirusa. Dokument stwierdza, że ​​ministerstwo przygotowuje się na scenariusz, w którym wirus masowo rozprzestrzenia się w Izraelu. Dlatego każda firma i organizacja powinna rozważyć zakazanie pracownikom podróżowania za granicę, nakazać zachowanie zasad higieny i unikania bliskiego kontaktu między pracownikami. U 17 Izraelczyków zdiagnozowano koronawirusa, a około 70 tys. jest w izolacji domowej, ale liczby te wzrosną. Izraelska policja poinformowała, że ​​wiele osób celowo łamie przepisy kwarantanny. W rezultacie policja wszczęła osiem oddzielnych dochodzeń kryminalnych przeciwko osobom, które złamały zasady kwarantanny. „Policja będzie powiadamiana o tych, którzy naruszają wytyczne ministerstwa zdrowia i odpowiednio zareaguje.” Ze względu na powszechny strach przed izolacją, Izraelczycy gromadzą zapasy makaronu, płatków zbożowych, wody butelkowanej i innych suchych towarów. Branża zakupów spożywczych online gwałtownie rośnie, gdyż ludzie boją się robić zakupy w zatłoczonych sklepach spożywczych. Ograniczenia kwarantanny zaczynają mieć poważny wpływ gospodarczy na Izrael. Eksperci ekonomiczni ostrzegli przed możliwością krachu na rynku globalnym.

Dyrektor generalny ds. ludności i imigracji Szlomo Mor-Josef powiedział na spotkaniu z zagranicznymi dyplomatami: „Wprowadzamy tak wiele ograniczeń, ponieważ my możemy je wprowadzić. Mówimy o zarządzaniu w warunkach ryzyka wybuchu światowej pandemii. Każdy kraj ma swoje własne środki, swoje ograniczenia i możliwości. To zależy od tego, jakie ryzyko jesteś gotowy przyjąć. Wszystkie środki, które podejmujemy, nie są skierowane przeciwko nikomu. Granice Izraela posiadają ograniczoną ilość portów i są ściśle monitorowane, podczas gdy granice europejskich krajów są zbyt porowate i oni nie mogą monitorować wjazdu i wyjazdu w ten sam sposób. Wybuch choroby w Izraelu był dotychczas powiązany z powracającymi z zagranicy Izraelczykami i przybywającymi tu turystami. Mówimy o 17 zgłoszonych przypadkach koronawirusa w kraju. Epidemia nie osiągnęła jeszcze stadium infekcji społeczności. Możemy każdy przypadek wymienić z nazwiska. Wiemy dokładnie, skąd przyjechali i jak zachorowali na chorobę. Obecnie izolacja domowa jest najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby. W chwili, gdy będziemy mieli przypadki, które pojawią się niespodziewanie, będzie to oznaczać, że ​​już nie wiemy, jak zachorowali na tę chorobę, i wtedy myślę, że izolacja domowa nie będzie już odpowiednim lekiem. Ponieważ turyści nie mogą zastosować się do planu samo-kwarantanny w domu, najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie ich wjazdu do kraju, chyba że udowodnią, że mają miejsce na pobyt w Izraelu. Jednak izolacja w pokoju hotelowego nie jest izolacją domową, stąd decyzja o zakazie wjazdu turystów z 12 krajów. Ci, którzy nie są obywatelami Izraela, ale są stałymi lub tymczasowymi rezydentami, będą wpuszczani do Izraela, ale muszą przestrzegać instrukcji dotyczących izolacji, dotyczy to dyplomatów i ludzi biznesu.”


ministerstwo zdrowia poinformowało popołudniem, że u dwóch kolejnych Izraelczyków zdiagnozowano koronawirusa, co zwiększyło całkowitą liczbę przypadków w kraju do 19. Nowe przypadki potwierdzono u osób powracających z Madrytu i Zurychu. Pacjent nr 18 ma około 50 lat i pochodzi z środkowego Izraela, a 27 lutego powrócił z Madrytu. Pacjent nr 19 wrócił z Zurychu 4 marca.


izraelskie linie lotnicze EL AL ogłosiły, że ​​anulują loty do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii (Barcelona), Niemiec (Berlin) i Szwajcarii (Zurych). Decyzja wynika z komercyjnej korekty planów lotów, gdyż z powodu strachu przed koronawirusem wielu Izraelczyków rezygnuje z zagranicznych wyjazdów.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała rządy by podjęły „wszelkie kroki” w celu spowolnienia epidemii koronawirusa. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w Genewie: „To nie są ćwiczenia. To nie jest czas na poddawanie się. To nie jest czas na wymówki. To jest czas na rezygnację ze wszystkich ulg w procedurach bezpieczeństwa. Kraje planują takie scenariusze od dziesięcioleci. Teraz nadszedł czas, aby zastosować się do tych planów.”

Z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego, organizacja OPEC wezwała do mocnego ograniczenia produkcji ropy naftowej, aby powstrzymać dalszy spadek cen ropy, który jest wynikiem zakłócenia w światowym biznesie i ograniczenia popytu na podróże lotnicze. Produkcja ropy naftowej ma być zmniejszona o 1,5 miliona baryłek dziennie, czyli o około 1,5% całkowitej podaży na świecie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego powiedziało, że epidemia koronawirusa może kosztować linie lotnicze nawet 113 mld dolarów utraconych dochodów.


hiszpańskie linie lotnicze Iberia poinformowały wieczorem, że zawieszają loty do Izraela do 31 marca. „Ze względu na dyrektywę izraelskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zakazującą wjazdu obywatelom wielu krajów europejskich, w tym Hiszpanii, jesteśmy zmuszeni tymczasowo zawiesić loty do Tel Awiwu.” Iberia obsługuje 13 lotów tygodniowo z Madrytu i 12 lotów tygodniowo z Barcelony.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.