Polityka

Wiadomosci z Izreala dzien po dniu 11.4 – 12.4


11 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 10 743. W stanie ciężkim jest 175 osób (129 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 154, a 1341 wyzdrowiały. Zmarło 101 osób.

Z powodu braku odczynników w ostatnim tygodniu liczba średnio wykonywanych testów koronawirusowych spadła do 4000 dziennie. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov powiedział: “Tak jak wszystkie kraje mamy do czynienia z problemami związanymi z brakiem odczynników i wymazów. Izrael ma takie same trudności, ale radzi sobie z nimi lepiej niż inne kraje. Za kilka dni osiągniemy 10 000, a nawet 20 000 testów dziennie.”


premier Benjamin Netanjahu popołudniem nakazał zatrzymanie wszystkich lotów przychodzących do Izraela po tym, jak wyszły na jaw nieprawidłowości z system kwarantanny pasażerów przylatujących ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj rano przyleciał samolot United Airlines z Newark w stanie New Jersey. Pasażerowie podczas lotu musieli podpisać dokumenty z oświadczeniem, że po wylądowaniu w Izraelu poddadzą się kwarantannie, ale dokumenty nie zostały zebrane na lotnisku. Pasażerom powiedziano, aby udali się do domowej izolacji, zamiast do wymaganych przez przepisy izolowanych miejsc kwarantanny. Netanjahu nakazał, aby wszystkie loty do Izraela zostały wstrzymane do czasu usunięcia nieprawidłowości w procedurach. Samoloty, które już wystartowały do Izraela, będą mogły wylądować, ale wszystkie inne loty do Izraela zostaną wstrzymane.


ministerstwo finansów przedstawiło wieczorem projekt strategii wyjścia Izraela z blokady nałożonej w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się kotonawirusa. Izraelczycy powracaliby do pracy stopniowo, poczynając od razu po święcie Paschy, aby uniknąć załamania gospodarki. Jednymi z pierwszych, którzy powrócą do pracy byliby pracownicy zajmujący się technologiami, przemysłem i finansami. Projekt został przedłożony Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, która rozważa wstrzymanie otwarcia szkół do początku lata. Mogłoby to oznaczać anulowanie przerwy wakacyjnej, a dzieci powróciłyby do szkół i zostałyby podzielone na znacznie mniejsze klasy, aby zmniejszyć ryzyko wtórnego zakażenia. Projekt podzielił firmy na kategorie “zieloną”, “żółtą” i “czerwoną”. Firmy kategorii “zielonej” to te, które pomimo kryzysu gospodarczego muszą dostarczać niezbędne produkty, a firmy kategorii “czerwonej” to te, które nawet jeśli powrócą do pracy, to ich usługi nie są obecnie poszukiwane (np. turystyka). W raporcie stwierdzono również, że ministerstwo finansów ocenia możliwość umożliwienia otwierania firm i restauracji w zróżnicowany sposób. Według szacunków raportu ponad 400 tys. spośród ponad miliona obecnie bezrobotnych Izraelczyków nie wróci do pracy po zakończeniu blokady. Szacunki te są dwukrotnie wyższe niż wcześniejsze szacunki urzędu zatrudnienia.


późnym wieczorem przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz poprosił prezydenta Reuven Rivlina o przedłużenie mandatu do utworzenia rządu. “Kryzysy polityczne, medyczne i społeczne skłoniły mnie do podjęcia decyzji, że nawet przy wysokich kosztach politycznych i osobistych zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby utworzyć rząd jedności z Likudem. W świetle obecnego kryzysu słuszne jest odrzucenie osobistych sukcesów i aspiracji, aby zrobić to, co jest obecnie wymagane. Ta decyzja wymagała podjęcia trudnych decyzji politycznych o znaczeniu krajowym. Prowadziliśmy intensywne negocjacje na temat ustanowienia rządu i uważam, że rzeczywiście jesteśmy bliscy podpisania umowy, która będzie wymagała dodatkowego czasu. Możemy sprostać wyzwaniu, jakie postawiła ta sytuacja … i w ramach czasowych przedstawionych przez prezydenta utworzyć rząd jedności narodowej dla wszystkich obywateli, który będzie wspierać wszystkie instytucje, sprosta wyzwaniom stawianym przez koronawirusa i rozpocznie proces odbudowy gospodarczej.”

Rozmowy koalicyjne utknęły w martwym punkcie z powodu nieporozumień między stronami w dwóch głównych kwestiach : (1) sposobu mianowania sędziów Sądu Najwyższego oraz (2) zastosowania suwerenności Izraela wobec obszaru C w Judei i Samarii w nadchodzących miesiącach.


12 kwietnia 2020 r.


ministerialna komisja ds. koronawirusa zatwierdziła w nocy blokadę czterech dzielnic Jerozolimy, w których wskaźnik zachorowalności jest wyższy niż średnia w kraju. Zamknięcie wchodzi w życie w niedzielę w południe i będzie obowiązywać do środy rano.

Jerozolima zostało podzielone na siedem kwartałów, a 15 dzielnic z ludnością głównie ortodoksyjną zidentyfikowano jako wykazujące wyższy wskaźnik infekcji w porównaniu z resztą kraju. Urzędnicy ministerstwa zdrowia chcieli, aby wszystkie 15 dzielnic podlegało ograniczeniom, ale ostateczna decyzja została zmieniona. Komisja określiła cztery zamknięte dystrykty, które obejmują głównie społeczności haredi. Wśród dzielnic, na które zostaną nałożone ograniczenia: Neve Ja’akov, Romema, Ramat Szlomo, Ramat Alon, Har Nof, Givat Szaul, Bukharim, Mekor Baruch, Givat Mordechai, Geula i Mea Shearim.

Każda ze stref będzie podlegać ograniczeniom określonym w przepisach dotyczących sytuacji kryzysowych (strefa zastrzeżona), a ze strefy będzie wolno wyjść do pracy, po niezbędną opiekę medyczną, na pogrzeb członka rodziny, w celu przewiezienia małoletniego dziecka między rozwiedzionymi rodzicami, na proces sądowy i w innych niezbędnych potrzebach podlegających zatwierdzeniu przez krajowy organ ds. nagłych wypadków.

Od godz. 7:00 rano w niedzielę, Izraelczycy muszą nosić maski ochronne w miejscach publicznych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zgodnie z rozporządzeniem, można nosić maski domowej roboty. Wytyczne nie dotyczą małoletnich w wieku poniżej 6 lat, osób niepełnosprawnych umysłowo, intelektualnie lub medycznie, która mają znaczne trudności z używaniem maski, osób przebywających w pojeździe, w budynku lub w pokoju bez innej osoby lub osób przebywających w miejscach z osobami mieszkającymi z nimi w tym samym miejscu.


tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie przy Zachodnim Murze w Jerozolimie odbyło się rano z bardzo ograniczoną liczbą uczestników. Jednym z uczestników modlitwy jest ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman.

Fundacja Edmunda de Rothschilda przekazała 15 mln szekli na Uniwersytet Hebrajski, aby wesprzeć badania dotyczące koronawirusa. Rektor Uniwersytetu Hebrajskiego prof. Aszer Cohen powiedział: “Wiele pomysłów opracowanych na Uniwersytecie Hebrajskim jest już wdrażanych w dziedzinie badań nad znalezieniem lekarstwa na tę chorobę.” Wiceprzewodniczący rady Fundacji Edmunda de Rothschilda Mickey Kliger zauważył: “Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc państwu Izrael i jego mieszkańcom przetrwać kryzys i wyjść z niego silniejszym.”

Firma Baya Technologies z Petah Tikwa poinformowała, że produkuje około 60 respiratorów tygodniowo. Późnym wieczorem wylądował samolot Boeing 747, przewożący 60 ton sprzętu ochronnego z Chin. Jest to pierwsza z pięciu dostaw, które w najbliższych dniach dotrą do Izraela. W ten sposób do izraelskich szpitali dotrze około 12 milionów masek chirurgicznych, 1,3 miliona masek N95 i 1,2 miliona kombinezonów ochronnych dla personelu medycznego z fabryki izraelskiej firmy Sion Medical w Chinach.


dyrektor Anti-Defamation League Carole Nuriel powiedziała: “Podstawą obecnego antysemickiego ataku jest twierdzenie, że Żydzi są odpowiedzialni za rozprzestrzenianie chorób i epidemii na całym świecie, co już znamy od czasów wczesnego chrześcijaństwa. W czasach SARS i świńskiej grypy pojawiły się oskarżenia nie tylko o spowodowanie zarazy, ale o wykorzystywanie tej choroby w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, o przejęcie kontroli nad dotkniętą populacją i o zwiększenie globalnej kontroli. Teraz te dawne oskarżenia stosuje się przy okazji koronawirusa. Rozprzestrzenianie się antysemickich teorii spiskowych jest zjawiskiem transgranicznym, podobnie jak rozprzestrzenianie się samego koronawirusa. W dobie Internetu dość trudne byłoby określenie jakiś granic pod względem geograficznym. Dzisiaj jest dużo łatwiej szerzyć antysemityzm, jest duży dostęp do Internetu zarówno dla dystrybutorów antysemityzmu, jak i konsumentów, którzy są zmuszeni do przebywania w domu z powodu koronawirusa. Widzimy to w Stanach Zjednoczonych i ważne jest, aby powiedzieć, że jest to również widoczne wśród europejskich przywódców. Niepokojące jest to, że są to ludzie z bardzo dużą bazą wsparcia. Wielokrotnie teorie spiskowe były tworzone przez ludzi, którzy szukali kogoś odpowiedzialnego za jakieś zjawisko. W przypadku antysemitów potrzebą tą jest nienawiścią do ludności żydowskiej i teraz wykorzystują zbiorowy niepokój z powodu koronawirusa, aby dalej promować antysemityzm. Dlatego są odbiorcy tych wiadomości. Przez 365 dni w roku walczymy z antysemityzmem i poruszamy ten problem, aby wyjaśnić, że są to całkowicie bezpodstawne zarzuty. Teraz, gdy wszyscy siedzimy w domach, bardzo ważne jest zwalczanie tego zjawiska, ale dzień po kryzysie będziemy mieli przed sobą nowe zagrożenie, gdyż ludzie przesiąknięci tymi ideami wrócą z przestrzeni online na ulicę i będą stanowić zagrożenie dla Żydów na całym świecie.”


wieczorem szef zespołu negocjacyjnego koalicji Likudu Jariv Levin skrytykował decyzję prezydenta Reuven Rivlin o zwrocie mandatu do utworzenia rządu do Knesetu, bez powierzania tego zadania Benjaminowi Netanjahu. “Nie rozumiem decyzji Rivlina, gdyż Netanjahu jest osobą, która najprawdopodobniej będzie w stanie utworzyć rząd. Jest to niezgodne z prawem. To partia Niebiesko-Biały odstąpiła od umów osiągniętych już podczas negocjacji koalicyjnych. Teka ministra sprawiedliwości będzie w ich rękach. Postanowiliśmy także, że Hili Tropper będzie ministrem obrony, ale Niebiesko-Biali wycofali się z umowy. Netanjahu popiera ideę rządu jedności i nie widzi innego sposobu na utworzenie stabilnego rządu.” Po tym oświadczeniu, partie Likud i Niebiesko-Biały ogłosiły, że zamierzają kontynuować negocjacje w celu utworzenia rządu jedności narodowej i nie będą już udzielać wywiadów prasie w tej sprawie.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch dni poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 6 cm, osiągając poziom 209,01 metrów p.p.m.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 10 878. W stanie ciężkim jest 174 osób (123 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 154, a 1388 wyzdrowiały. Zmarły 103 osoby.


prezydent Reuven Rivlin ogłosił popołudniem, że nie przedłuży mandatu Benny Gantza o kolejne dwa tygodnie i jeśli jutro do północy nie zostanie osiągnięte porozumienie rządowe, mandat do sformowania rządu nie zostanie przekazany Benjaminowi Netanjahu, ale wróci do Knesetu. Rozpocznie się wtedy 21-dniowy okres, podczas którego członkowie Knesetu będą mogli utworzyć parlamentarną większość, aby wystawić uzgodnionego kandydata, który otrzyma 14 dni na utworzenie rządu. Jednak jeśli w ciągu tych 21 dni żadna z frakcji nie uzyska większości liczącej co najmniej 61 głosów, w ciągu półtora roku Izrael rozpocznie czwartą kampanię wyborczą.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.