Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.7 – 5.7

.


4 lipca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 28 055. W stanie ciężkim jest 77 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 329 osób. Obecnie aktywnych jest 10 060 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 391 nowych infekcji.


Doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa ostrzegł w sobotę, że istnieje możliwość trzeciego powstania palestyńskiego, jeśli rząd Izraela zrealizuje swój plan aneksji części…


Setki osób wzięło udział w proteście przeciwko aneksji ziem Zachodniego Brzegu przez Izrael – poinformował w sobotę Times of Israel. Aktywiści wzywają do zniesienia policji, Izraela i amerykańskiego…


Autonomia Palestyńska poinformowała o wykryciu 274 nowych przypadków infekcji koronawirusa. Władze palestyńskie ponownie zamknęły swoje terytorium i zakazały robotnikom udawania się do miejsc pracy w Izraelu lub osiedlach żydowskich. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 12 Palestyńczyków.


 kąpiących się na plaży w Ejlacie zaskoczyło pojawienie się rekina wielorybiego. Część osób wpadło w panikę.

Rekin wielorybi jest największą znaną rybą. Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem.


5 lipca 2020 r.


zastępca sekretarza generalnego OECD Ulrik Vestergaard Knudsen powiedział: “Izrael jest pod wieloma względami liderem, zwłaszcza jeśli chodzi o cyfryzację, cybertnetykę i technologię medyczną. Izraelski poziom rozwoju i cyfryzacji jest dwa razy wyższy niż w innych krajach OECD. Izrael ma jeden z najwyższych poziomów dostępności Internetu dla dzieci w wieku do 6 lat. Izrael ma najwyższy poziom bezpieczeństwa sieci internetowej i wnosi duży wkład w naszą wiedzę oraz doświadczenie. Wielu ludzi na całym świecie odkryło niesamowitą zdolność technologii do pomocy we wszystkich dziedzinach życia, w czasie wolnym, w pracy, a nawet w rozmowie z osobistym lekarzem. Transformacja cyfrowa musi nadal zachęcać do innowacji, optymalizacji wydajności i poprawy jakości usługi przy jednoczesnym zwiększeniu wzrostu gospodarczego i poprawie dobrobytu. Konieczne jest zbudowanie spójnego i kompleksowego podejścia, aby pomóc organizacjom w jak najlepszym wykorzystaniu transformacji cyfrowej, zarówno w sektorze rządowym, jak i prywatnym. Zmiany technologiczne przyniosą korzyści całemu społeczeństwu. Izrael przeznaczył wiele swoich zasobów na rozwój cybertechnologii i cyfryzacji. To dało wam bardzo mocne podstawy i szansę na szybki rozwój w przyszłości. Wyzwania polegają głównie na zwiększeniu przepustowości sieci internetowej i zapewnieniu zaawansowanego dostępu cyfrowego zarówno w instytucjach rządowych, jak i prywatnych.”

Narodowe Centrum Informacji i Wiedzy o Koronawirusie opublikowało rano alarmujący raport o rozwoju epidemii w Izraelu. Według raportu najbardziej zagrożone obszary to Bene Barak, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 450 nowych przypadków koronawirusa. Następnie jest Beitar Illit, gdzie odnotowano 57 nowych przypadków, oraz Kafr Qasim, gdzie odnotowano 19 przypadków. Obszary uważane za umiarkowanie ryzykowne to Jerozolima, Aszdod, Kafr Qara, Kirjat Malachi, Arara, Tel Awiw, Beit Szemesz, Modi’in Illit, Rechasim i Dimona.

Jerozolima ma obecnie największą liczbę aktywnych przypadków koronawirusa (1416). Tel Awiw-Jafo ma 981, Bene Barak ma 842, Aszdod 644, Bat Jam 379, Petah Tikva 273, Rahat 221, Riszon Lezion 216, Arara 201, Beitar Illit 191, Beit Szemesz 178, Netanja 178, Modi’in Illit 155, Lod 153, Ramla 143, Dimona 137, Rechovot 130 i Elad 129.

Zespół ekspertów Uniwersytetu Ben-Guriona ostrzegł, że ​​bez wprowadzenia środków zamknięcia, nastąpi szybki wzrost zachorowań, a w konsekwencji należy się spodziewać w sierpniu około tysiąca pacjentów w ciężkim stanie i około 500 zgonów.


 na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Jesteśmy w stanie wyjątkowym, nie możemy opóźnić wprowadzenia przepisów przeciwko rozszerzaniu się epidemii. Musimy iść dalej, aby zatrzymać jej rozprzestrzenianie się. Będziemy musieli podjąć kroki wykraczające poza to, co zostało uzgodnione podczas spotkania gabinetu w zeszłym tygodniu. Światowa Organizacja Zdrowia niedawno wskazała Bliski Wschód jako hotspot koronawirusa i dotyczy to także Izraela. Jesteśmy w trakcie ataku nowej fali koronawirusa. Widzimy, że towarzyszy temu wzrost liczby poważnych przypadków zachorowań, które będą stanowić wyzwanie dla ministerstwa zdrowia. W ciągu kilku najbliższych dni rząd przedstawi plan ratunkowy dla właścicieli i pracowników firm, które najbardziej ucierpiały w wyniku zwolnień i zamknięć w wyniku kryzysu zdrowotnego. Jest to najważniejsza misja dla mnie i rządu.” W późniejszych godzinach mają być podjęte nowe ograniczenia. Minister finansów Israel Katz powiedział: “Niestety koronawirus nie zamierza nas opuścić. Dlatego pracuję nad planem gospodarczym na następny rok, dopóki nie będzie szansy na opracowanie i wdrożenie skutecznej szczepionki. Tymczasem zamierzamy podjąć dalsze kroki, aby pomóc bezrobotnym i samozatrudnionym, którzy zostali najmocniej dotknięci wirusem.” Do września ma zostać przygotowany awaryjny budżet państwa, a następnie na początku 2021 r. jego kolejna poprawiona wersja. Będzie to wbrew porozumieniu koalicyjnemu z partią Niebiesko-Biały, które zakładało przygotowanie 2-letniego budżetu. Liderzy partii Niebiesko-Biały zagrozili kryzysem koalicyjnym, jeśli porozumienie nie zostałoby dotrzymane. Katz wezwał ich, by nie próbowali zdobywać popularności politycznej kosztem społeczeństwa, który potrzebuje stabilności gospodarczej. “Jestem za utrzymaniem rządu jedności narodowej. Decydowanie teraz o tym, co stanie się w przyszłym roku, byłaby nieodpowiedzialne. Nie interesuje mnie kryzys polityczny.”
Izrael i władze palestyńskie wprowadzają ponownie kwarantannę ze względu na wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Tel Awiw wznowił też śledzenie telefonów komórkowych osób z koronawirusem przez służby Szin Bet – poinformował w niedzielę 5 lipca resort zdrowia.

Izrael i władze palestyńskie wprowadzają ponownie kwarantannę ze względu na wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Tel Awiw wznowił też śledzenie telefonów komórkowych osób z koronawirusem przez służby Szin Bet – poinformował w niedzielę resort zdrowia.


 minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział: “Prowadzimy długoterminową politykę, aby nie pozwolić Iranowi na osiągnięcie zdolności nuklearnych. Irański reżim z takimi umiejętnościami stanowiłby egzystencjalne zagrożenie dla Izraela, a Izrael nie może pozwolić mu na osiedlenie się na naszej północnej granicy. Dlatego podejmujemy działania, o których nie będziemy mówić.”

W dniu 26 czerwca doszło do wielkiej eksplozji na północ od Teheranu. Opublikowane zdjęcia satelitarne ujawniły, że doszło do wybuchu zbiorników z gazem w bazie rakietowej Khojir, w której pracuje się nad rakietami balistycznymi oraz detonatorami do bomb jądrowych. Prawdopodobnie gaz, który wybuchł, był przeznaczony dla pobliskiego obiektu rakietowego. 30 czerwca doszło do wybuchu w centrum medycznym w Teheranie, w którym miało zginąć 17 osób. Prawdopodobnie wybuchł gaz potrzebny do wzbogacania uranu, a sama eksplozja miała miejsce w tajnym obiekcie wojskowym. W dniu 2 lipca doszło do poważnej eksplozji w irańskim zakładzie uzdatniania uranu w Natanz, w wyniku którego najnowocześniejsze wirówki musiały zaprzestać pracę. 4 lipca poważny pożar uszkodził elektrownię Shahid Medhaj Zargan w mieście Ahvaz w prowincji Khuzestan. Po wybuchu transformatora doszło do poważnego pożaru. Uszkodzone zostały systemy przesyłowe energii elektrycznej oraz automatyczne układy sterowania. Iran po raz kolejny powiedział, że był to tylko wypadek, chociaż rodzi to podejrzenie cyberataku. Co ciekawe, około godzinę później doszło do wycieku chloru w zakładzie petrochemicznym Karun Petrochemical Company, położonym na południe od Ahvaz. Wyciek nastąpił po pęknięciu rurociągu, w wyniku czego około 70 osób wymagało pomocy medycznej.


popołudniem rząd zatwierdził strategiczny plan zabezpieczenia przyszłości narodu żydowskiego żyjącego w diasporze, który ma na celu zacieśnienie stosunków między państwem Izrael a diasporą. Plan opiera się na zaleceniach komisji kierowanej przez Maxine Fassberga i prof. Eugene Kendalla, która półtora roku temu została powołana w celu zbadania tego problemu. Komisja stwierdziła, że “państwo musi przedstawić kompleksowy plan strategiczny, aby zapewnić przyszłość narodu żydowskiego, koncentrując się na wzmocnieniu relacji ze społecznościami żydowskimi poprzez wspólne podejście do istniejących problemów, inwestowaniu w formalną i nieformalną edukację, oraz wzmacnianiu tożsamości żydowskiej i łączeniu Żydów z Izraelem na różne sposoby.” W oparciu o te wytyczne specjaliści z ministerstwa spraw diaspory sformułowali szeroki plan strategiczny skupiający się na sześciu głównych obszarach, w tym edukacji, technologii i innowacji oraz określający wspólne cele. Minister spraw diaspory Omer Jankelewicz powiedziała: “Jeśli chodzi o stosunki między Izraelem a żydostwem w Diasporze, jesteśmy w historycznym momencie. Poprzez ten plan zmierzamy w kierunku określenia globalnej żydowskiej strategii. Dziękuję premierowi Benjaminowi Netanjahu, wicepremierowi Benny Gantzowi i ministrom rządu za zatwierdzenie historycznej decyzji. Rząd zgodził się zainwestować w tę sprawę. Rząd Izraela oświadczył dziś, że nie jesteśmy tylko siedmioma milionami Żydów mieszkających w Izraelu – raczej, że jesteśmy jedną rodziną liczącą piętnaście milionów Żydów rozproszonych na całym świecie. Dzisiejsza decyzja rządu polega na przyjęciu odpowiedzialności za cały naród żydowski.”


popołudniem około 100 Arabów zaatakowało żydowskich rolników pracujących przy nielegalnej placówce osadniczej El Matan w środkowej części Samarii. Od rzuconych kamieni rannych zostało 7 żydowskich osadników. Aby uniknąć linczu, jeden z osadników otworzył ogień, raniąc 2 napastników. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.