Uncategorized

Dlaczego irański sportowiec judo zadedykował swój srebrny medal Izraelowi?


Przyslal Adam Mer

Przetlumaczyl sir Google Translate

Dlaczego irański sportowiec judo zadedykował swój srebrny medal Izraelowi?
Saeid Mollaei wysłał szczere przesłanie do Izraelczyków: Todah .

Ostatnim razem, gdy Saeid Mollaei brał udział w międzynarodowym meczu judo w Tokio, był rok 2019. Mollaei był numerem jeden na świecie w swojej kategorii wagowej do 81 kg, zdobywając tytuł mistrza świata rok wcześniej. „Czułem, że mogę to zrobić ponownie w tym roku” – powiedział dziennikarzom na Mistrzostwach Świata w Judo 2019. Jednak liderzy zespołów w rodzinnym Iranie Mollaei mieli inne pomysły.

Iran zakazuje swoim obywatelom konkurowania z Izraelczykami w jakiejkolwiek sytuacji. Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. Iran odmawia uznania Izraela i nie pozwala na żadne związki z państwem żydowskim. Iran finansuje i uzbraja grupy terrorystyczne Hezbollah i Hamas, które są oddane zniszczeniu Izraela. Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, publicznie chwali irańskich sportowców, którzy odmawiają rywalizacji z Izraelczykami i wzywa do „wymazania” Izraela z mapy.

W 2020 r. irańscy ustawodawcy opracowali projekt ustawy, która utrwali w prawie zakaz współzawodnictwa z izraelskimi sportowcami. Ustawa nie została jeszcze uchwalona, ​​ale irańscy urzędnicy nadal jasno mówią, że irańscy sportowcy ryzykują karę dla nich i ich rodzin, jeśli odważą się rywalizować z Izraelczykami w międzynarodowych zawodach. Konsekwencje mogą być poważne.

Po tym, jak irańska piłkarka Shiva Amini została sfotografowana w zachodnich ubraniach podczas pobytu poza krajem, była nękana i straszona przez irańskich urzędników. „Wiadomości SMS, takie jak ‘Odetniemy ci głowę i wyślemy zdjęcie twojej rodzinie’” wypełniła jej telefon. (Amini uciekł w bezpieczne miejsce w Szwajcarii.)

W zeszłym roku Iran dokonał egzekucji 27-letniego zapaśnika Navida Afkari, który brał udział w antyrządowej demonstracji. Amnesty International nazwała jego śmierć „parodią sprawiedliwości”. Przez dziesięciolecia od 1979 roku żaden irański sportowiec nie rywalizował z Izraelczykiem na arenie międzynarodowej.

Nie inaczej wyglądałyby Mistrzostwa Świata w Judo 2019 w Tokio. Saeid Mollaei wspomina: „rozkazy (niekonkurowania z Izraelczykami) przyszły z Iranu i trafiły do ​​trenera drużyny. Musiałem wykonać rozkazy. Nie tylko ja, ale cały świat wie, jakie byłyby konsekwencje, gdybym odmówił. Dlatego postępowałem zgodnie z prawem, aby uniknąć problemów dla siebie i mojej rodziny”.

W miarę postępów w zawodach stało się oczywiste, że Mollaei zmierzy się z izraelskim zapaśnikiem Sagi Muki. Do Mollaei dotarły rozkazy: rzucić mecz, aby uniknąć zakwalifikowania się do walki finałowej.

Nagranie mistrzostw 2019 wyraźnie pokazuje, pod jaką presją znajdował się Mollaei. „W oparciu o moje stanowisko, stanowisko reżimu i stanowisko ministra, nie ma on prawa konkurować” – mówi prezydent irańskiej Federacji Judo . „Okoliczności mówią, że nigdy nie należy kwestionować tego stanowiska. Niech (Mollaei) zrozumie, że nie ma prawa konkurować w żadnych okolicznościach. Jest odpowiedzialny za swoje czyny.”

Mollaei nie miał wyboru, musiał się podporządkować i rzucił kolejną walkę, celowo przegrywając z Matthiasem Casse z Belgii. „Wszyscy widzieli, jak grałem”, wyjaśnił później, „aby mieć pewność, że przegram w stu procentach – a na poparcie tego jest materiał filmowy. Wystawiam przedstawienie; Chciałem tylko, żeby walka się skończyła.

Przegrał walkę i odszedł z zawodów, ale Mollaei był tak zdenerwowany, że nie chciał wracać do domu do Iranu. Miał już wizę do Niemiec, po wcześniejszych startach w Niemczech, więc zamiast lecieć do domu Mollaei poleciał z Tokio do Niemiec. W końcu złożył wniosek o azyl i jest teraz obywatelem niemieckim. Pracuje jako trener judo w zachodnioniemieckim mieście Monchengladbach. Mollaei został również obywatelem Mongolii i zdobył miejsce w mongolskiej drużynie olimpijskiej judo, aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku.

Wcześniej w 2021 roku Mollaei pojechał do Tel Awiwu, aby wziąć udział w Wielkim Szlemie Judo, reprezentując Mongolię. Doświadczenie było wyzwalające. Po raz pierwszy Mollaei był w stanie konkurować jako sportowiec bez ukrytych motywów, wolny, aby dać z siebie wszystko, bez ograniczeń politycznych, mówiąc mu, z kim może walczyć. „Biorę udział jako reprezentat Mongolii” – powiedział Mollaei izraelskiej telewizji podczas swojej wizyty. „Już nie rywalizuję dla Iranu. Ta część dla mnie się skończyła… Zawsze byłem sportowcem. Nigdy nie zajmowałem się polityką”.

Mollaei zaprzyjaźnił się również z izraelską judoką Sagi Muki , sportowcem, z którym nie miał walczyć w 2019 roku. „Wspiera mnie i dziękuję mu za to” – powiedział Mollaei niemieckim dziennikarzom wkrótce po ucieczce do Niemiec w 2019 roku. Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się przedłużyć naszą przyjaźń (poprzez rywalizację w judo). Nie ma znaczenia, kto wygra, liczy się przyjaźń.”

Sagi Muki i Saeid Mollaei rywalizują w Tel Awiwie, luty 2021

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 inny zawodnik judo, Fethi Nourine z Algierii, wycofał się z igrzysk, zamiast zmierzyć się z izraelskim sportowcem Toharem Butbulem, zajmującym szóste miejsce na świecie.

Sagi Muki został wyeliminowany w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich w Tokio, ale Saeid Mollaei odniósł zwycięstwo, ostatecznie zdobywając srebrny medal w kategorii 81 kg Judo. W tym emocjonalnym momencie Mollaei zadedykował swoje zwycięstwo państwu żydowskiemu. „Dziękuję Izraelowi za całą dobrą energię” – zadeklarował: „Ten medal jest również dedykowany wam i mam nadzieję, że Izrael jest zadowolony z tego zwycięstwa”. Dodając słowo „dzięki” po hebrajsku, Mollaei zakończył szczerym przesłaniem do Izraelczyków na całym świecie: Todah .

dr Yvette Alt Miller

Dlaczego irański sportowiec judo zadedykował swój srebrny medal Izraelowi?

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.