Uncategorized

Wirtualny Sztetl

gora

Drodzy Przyjaciele!

To już czwarta nasza wspólna Chanuka! Cieszymy się, że jesteście z nami – to dzięki Waszemu wsparciu i aktywności portal cały czas się rozwija, a my wspólnie z Wami możemy odkrywać historię miejsc i ludzi, którzy – wydawać by się mogło – odeszli w zapomnienie. Od początku istnienia portalu odnotowaliśmy ponad 3 000 000 odwiedzin, a nasi użytkownicy spędzili na nim ponad 160 000 godzin!

Dzięki pracy wielu pasjonatów, codziennie odkrywamy i opisujemy zapomniane ludzkie losy, historie miejsc, publikujemy zdjęcia. Ogromny wysiłek historyków, tłumaczy, ludzi pełnych chęci i zapału przyczynia się do upamiętnienia przeszłości.

Już teraz na portalu znaleźć można opisy prawie 2 300 miast i miasteczek, które łącznie liczą sobie 33 000 stron tekstu. Wzbogaciliśmy też Wirtualny Sztetl o kolejne wyjątkowe zdjęcia – zarówno te pokazujące dziedzictwo Żydów polskich współcześnie, jak i unikalne fotografie archiwalne. Łącznie jest ich już 76 000! Dzięki tym działaniom wchodząc na portal Wirtualny Sztetl macie pewność, że korzystacie z nie tylko największej internetowej bazy wiedzy o historii i kulturze polskich Żydów – ale także że jest to baza bez przerwy rosnąca, weryfikowana i uaktualniana wraz z rozwojem badań naukowych.

Zbliżamy się wielkimi krokami do dnia, kiedy nasze wspólne dzieło – Muzeum Historii Żydów Polskich – zostanie otwarte. To wszystko i jeszcze więcej zawdzięczamy Wam – ludziom zaangażowanym w odbudowywanie zapomnianego świata, którego historia nie tak dawno była wspólną historią naszych rodziców czy dziadków.

Dla dalszej tak dynamicznej rozbudowy portalu nieocenione będzie Wasze wsparcie finansowe, potrzebne na takie działania jak opracowywanie historii żydowskich społeczności w kolejnych miejscowościach, tłumaczenia tych materiałów na język angielski i hebrajski oraz pozyskiwanie archiwalnych dokumentów i zdjęć.

Dlatego też jak co roku, w tym świątecznym czasie zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Przekazanie dotacji jest możliwe tutaj:

 Muzeum Historii Żydów Polskich

Ul. Warecka 4/6 00-040 Warszawa

NIP: 525-234-77-28

REGON: 140313762

nr konta: PL 95 1240 6247 1111 0000 4973 1057

BIC: PKOPPLPW

Bank Pekao SA Warszawa ul. Grzybowska 53/57

Albert Stankowski, pomysłodawca, twórca i pierwszy koordynator projektu

Wirtualny Sztetl

Kliknij tutaj

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.