Uncategorized

Metafizyczne watki w ekonomi

Podeslal Krzysztof Zorda

PWN wydał znowu “Metafizyczne wątki..”. Tym razem w paperbacku – może chcą, żeby dotarło pod strzechy.

1zorda 1

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

Autor ze wznawstwem dyskutuje poglądy wybitnych filozofów – od Sokratesa i Platona poczynając, a na Popperze i współczesnych filozofach kończąc oraz systemy teoretyczne kolejnych twórców ekonomii.

1 zorda

Zakres opanowanej i zaprezentowanej wiedzy jest ogromny, a sposób, w jaki jej treści są prezentowane, świadczy o tym, że autor swobodnie się w niej obraca. Logika przedstawionego w pracy rozumowania i umiejętność formułowania kolejnych przybliżeń do badanej kwestii świadczy o bogatym warsztacie badawczym i wysokiej dyscyplinie własnej autora.
Głównym przesłaniem tej pracy jest przekonanie, że wszystkie znane teorie ekonomiczne zawierają w swoich założeniach wątki metafizyczne, co powoduje, że duży obszar zjawisk o charakterze ekonomicznym, w tym zwłaszcza zjawisk mających nastąpić w przyszłości, nie daje się objaśnić w sposób empirycznie sprawdzalny ani, tym bardziej, przewidzieć. Z przesłaniem tym należy się zgodzić, co więcej, nie stanowi ono w gruncie rzeczy odkrycia dla osób zajmujących się w sposób nieco bardziej refleksyjny ekonomią, w szczególności jej praktycznymi wcieleniami. Jednakże wielu ekonomistów, zarówno teoretyków, jak i praktyków, zdaje się o tej prawdzie zapominać, szkodząc taką postawą gospodarce, nauce i sobie samym. Dlatego obszerny dowód przeprowadzony w tej pracy ma doniosłe znaczenie teoretyczne i praktyczne

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Krzysiu,
    gratulacje. Znowu mi zaimponowales!
    Do zobaczenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.