Uncategorized

LIMMUD

limmut

Nadeslal

Heniek Rozenberg

reunion68

UWAGA – kliknij na zdjecie a otworzy sie w pelnym rozmiarze

Sukces, nie ma wątpliwości! Prawie 160 osób słuchało, krzyczało (czasami), klaskało, gestykulowało, jadło i biegało jak opetane kurczaki z jednej sali wykładowej do drugiej. Tegoroczny OresundsLimmud przyciągnał zarówno Duńczyków i Szwedów do dnia pełnego wykładów i rozmów dobrej klasy. Każdy, kto twierdzi, że nie było nic do słuchania albo kłamie lub był na innej planecie!
Oczywiście nie były tu tylko wykłady. W programie były tez sesja piosenek på żydowsku,  i sesja z nigunim,  i sesja gotowania czulent (mums!!).
Można było posłuchaćwkładu o mniej znanych faktach dotyczących ratowania duńskich żydów do Szwecji.

lim9 

 HR  -Jaff_Schatz ,Michal_Potok sluchaja wykladu o ratowaniu dunskich zydow. Wkladowca jest Alexander Bodin Saphir

Powstała troche ostra dyskusja na temat osiedli na zachodnim brzegu Jordanu. Można było popatrzeć na kilka tańców renesansowego żydowskiego mistrza tańca.

lim 3

EJ – Maria Hassler Henryk Rozenberg i Anna Kriegert anczyli renesansowe tance

Albo posluchac fantastycznego Jan Mark co opowiadal o zydowskim stowarzyszeniu pracownikow kultury w Berlie z lat 30-tych.

lim1

     HR – Dramturg Jan Mark uczarowal sluchaczy swoim wykladem o Jiddische_Kulturforbund

No i tak dalej …

Ideą ÖresundsLimmud jest zbliżenie nas wszystkich, którzy mieszkają w Szwecji i w Danii po obu stronach mostu na Oresund – w tej chwili najbardziej interesującą czescia południowej Skandynawii. Sesje były w języku duńskim, angielskim i szwedzkim – celem było oczywiscie zerwania wciąż istniejącej bariery językowej. Jako jeden z organizatorów (grupa 9 osób!), mogę objektywnie stwierdziċ że udało nam lepiej niż oczekiwalismy!
W zeszłym roku Limmud w Lundzie (LundaLimmud 2012) zgromadził około 90 osób. W tym roku 160 uczestników  co było o 40 więcej niż się spodziewaliśmy. Tak więc jesteśmy na dobrej drodze!

To, co się  nie udało to zainteresować tzw polsko-żydowską grupe do uczestniczenia w  Limmud. Po prostu zastanawiam się, co robimy za błąd gdy Limmud, co przyciągają tysiące uczestników na całym świecie, nie daje się “sprzedać” naszej grupie ludzi? Czy tu chodzi o cene? To było przecież tylko 200 szwedzkich koron za bardzo dobre calodzienne wykłady i jedzenie. W porównaniu z cenami tych podróży po świecie tak często reklamowanymi na tej stronie, mogę jedynie stwierdzić  że 200 PLN to mniej niż peanuts!

Czy ta droga do Lundu jest taka daleka? Wiem, że są nas setki w promieniu 10 km od tego najpiękniejszego miasta uniwersyteckiego w Szwecji. Na Limmud przybyli ludzi z Anglii  aby dać wykład. Były też tutaj Bent Melchior (były naczelny rabin w Danii)….. Coś jest nie tak gdy wśród uczestników było tylko około 15 „naszych ludzi”! A spośród tych piętnastu było 9 osób z Lundu! Trudno mi uwierzyć że reszta polsko-żydowskiej Skanii nie może zebrać wiecej niz sześć nieoficjalnych przedstawicieli!

(Moge dodac ze Bozena Werbart miala wyklad och chazarach

lim 6

BP – Bozena Werbart wyklad o chazarach

, Poldek Sobel o dobrowolnej cywilnej sluzbie wojksowej w Israelu. Anna Krieger i pinizej podpisany opwiadali om zydowskim mistrzu tanca z okresu renesansu i tanczyli tez pare tancow. W grupe organizatorskiej byla tez Dorota Gruszka.)

lim 4

 

HR – Dorota Gruszka i Ewa Sperlich w tloku przy wejsciu
Tak więc, ludzie, co to jest, że nie możecie poświęcic jednej bezczynnej niedzieli i troche pieniedzy zeby nabyć troche wiedzy co trudno znaleźć gdzie indziej?A może ta żydowska zawartośċ  Limmud co nie pasuje nam – po prostu za bardzo żydowska? Profesor Karin Zetterholm (z Lundu) która wygłosiła referat zatytułowany “The Jewish Jesus”, napisała w swojej ocenie że ​​miała tu okazje wysłuchania kilku prezentacji, które były wyzszej klasy niż te w świecie uniwersyteckim.

Zapraszam wszyskich na ÖresundsLimmud 2014,  9 marca przyszłego roku w Kopenhadze! Daje dolara za każdego uczestnika ze Szwecji który przybedzie do Kopenhagi (pod warunkiem że nie będe już bezrobotnym)!

A tak przy okazji … Jesli wśród was jest ktoś co nadal nie wie co to jest Limmud, to zobacz strone

http://www.limmudinternational.org/
Już dziś można zameldować udział w ÖreundsLimmud 2014 na stronie

http://oresundslimmud.org/2014

Henryk Rozenberg

Lund, Szwecja

Nazwiska fotografow
HR = Henryk Rozenberg
GE = Gabrielle Enhav
BP = Barbro Posner
EJ = Eva-Maria Jansson

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. I ja tam byłam i wódkę pilam i mam nadzieje na
    Limmudowe reunion 68 w marcu w Kopenhadze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.