Uncategorized

Pamieci Marka Edelmana

 

Marek Edelman jest dziś nie w modzie. Jego pomysł na żonkile został stanowczo odrzucony, a jego postać po śmierci jest gorliwie strącana z piedestału.

Dlaczego zonkil? Podoba mi sie pomysl. zeby zonkil byl symbolem Powstania w Getcie Warszawskim – twierdzi

Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczypospolita

Ale nie wszystkim się podoba. W Getcie Żydzi nosili opaski z niebieską Gwiazdą Dawida, taką, jaka widnieje na izraelskiej fladze. Marek Edelman nie był syjonistą. Za ojczyznę obrał sobie Polskę. Ci, którym żonkil się nie podoba, twierdzą, że to przekłamanie historyczne, bo żonkil kojarzy się z żółtą Gwiazdą, przyszywaną na piersiach Żydom wszędzie, ale nie w Warszawie. Twierdzą, że wybór żonkila miał na celu odwrócenie uwagi od biało-niebieskiej opaski, która zbyt się z kolei kojarzy niektórym z flagą Izraela. Jedni więc chcą koniecznie skojarzeń Powstania w warszawskim Getcie z powstaniem państwa izraelskiego, podczas gdy inni usilnie tego nie chcą. I cała walka rozgrywa się na kolory, kształt gwiazdek, kwiatki i opaski. Nie ma w tym nic śmiesznego, gdyż bój toczy się o symbol i jego skojarzenia…
Wiecej

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Uwazam, ze pan Edelman nie znal, nie chcial znac lub nie czytal nakazu, ktory oglosili Niemcy. Prosze zaznajomic sie z plakatami (nie moge je niestety tutaj wkleic, ale zdjecia sa dostepne), ktore byly rozwieszone w getcie. Pan Edelman byl egocentrykiem i oportunista – i to wielkiego kalibru. Stad wziely sie te zonkile.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.