Uncategorized

Zabiją dzwony, wierni w kościołach pomodlą się za Żydów

Nadeslala Beata Bialek

beata Bialekjpg 

70. rocznicę powstania w getcie warszawskim w piątek 19 kwietnia o godz. 10 we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej zabrzmią dzwony – takie zarządzeniewydał metropolita warszawski

kard. Kazimierz Nycz. 

pomnik bohaterow
W taki sposób   Koscio warszawski postanowił uczcić i oddać hołd poległym i żyjącym uczestnikom powstania w getcie warszawskim.

Ponadto podczas mszy świętych w piątek 19 kwietnia i w niedzielę 21 kwietnia r. księża mają do modlitwy wiernych dołączyć intencję: “Módlmy się za ofiary powstania w getcie warszawskim, którego siedemdziesiątą rocznicę właśnie obchodzimy, aby ich bohaterstwo i cierpienie nie poszły na marne, lecz przyniosły dobre owoce trwałego pojednania między ludźmi, narodami i religiami” – czytamy w rozporządzeniu kardynała Nycza.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Warszawskie getto jako zamknięty obszar, hitlerowcy utworzyli jesienią 1940 r. Za jego murami znalazło się blisko 450 tys. Żydów. Brakowało opału, odzieży, leków, panował tam głód.

A w Gdansku

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz apeluje do gdańszczan, by chwilą ciszy uczcili dziś o godz. 17 (na dźwięk syren) 67 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
– Stańmy w milczeniu i oddajmy cześć żołnierzom oraz setkom tysięcy warszawiaków za ich ofiarę życia i krwi – mówi.Gdańskie obchody rocznicy rozpoczną się o godzinie 17 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.

A w Izraelu

Ola –  Orit Zehavi Bergman

ola zerhavi Bergman

donosi ze
“Związek Partyzantów zaprasza nas – siostrę i mnie – do Domu Prezydenta na uroczystość poświęconą pamięci zmarłych partyzantów – członków Podziemia i bojowników Getta”.

zaproszenie

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.