Uncategorized

Gloria Artis dla Stelli Czajkowskiej

Doniosla ambasada Polski w Sztockholmie
Medal „Zaslozony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez ministra
kultury i dziedzictwa narodowego osobom lub instytucjom wyrozniajacym siê w dziedzinie twórczoœci
artystycznej, kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
10 kwietnia ambasador RP w Szwecji, Adam Halacinski,
wreczyl to wyroznienie pianistce, profesor Stelli Czajkowskiej.
Stella 008

 Edukację pianistyczną rozpoczęła w Konserwatorium Niemieckim w Gdańsku u prof. H. Sommerfelda. Koncertowała już z powodzeniem jako 10-latka. Dalsze studia muzyczne podjęła w 1945 r. w Szwecji u prof. O. Wibergha, a następnie w 1947 r. wróciła do Polski, gdzie kontynuowała studia. Po ukończeniu studiów koncertuje jako solistka Państwowej Filharmonii w Łodzi. W latach 1953-57 należy do reprezentacyjnej czołówki polskich pianistów. W 1958 r. wyjeżdża do Szwecji i debiutuje w Sztokholmie. Występuje w całej Skandynawii i współpracuje ze Szwedzkim Radiem. W ramach swoich koncertów propaguje utwory polskich kompozytorów. Podejmuje działalność pedagogiczną, początkowo w ABF

i Birkagårdens Folkhögskola. Od 1974 r. pracuje jako pedagog w Wyższej Szkole Muzycznej przy Uniwersytecie Sztokholmskim w Göteborgu (profesor od 1989 r.), gdzie prowadzi klasę solistów. Koncertuje. W 2001 r. wydaje płytęPolish Piano Music.

Stella Czajkowska wraz z całą rodziną trafiła do łódzkiego getta. Po likwidacji getta w sierpniu 1944 roku została przetransportowana do Auschwitz. Stella Czajkowska jest jedną z kilku znanych osób ocalałych z komory gazowej w Auschwitz. Prosto z rampy trafiła do komory gazowej. Awaria, spowodowana prawdopodobnie chwilowym brakiem cyklonu, ocaliła jej życie. Kolejnym przystankiem był obóz w Stutthofie. Na kanwie historii Stelli Czajkowskiej Ireneusz Dobrowolski nakręcił w 2010 roku film dokumentalny „Rachunek szczęścia”.

Wręczenie Medalu miało miejsce w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Sztokholmie. Przybyli znamienici Goście, m.in. Sekretarz Stanu Gunnar Wieslander, Rodzina i Przyjaciele. Podwójną jubilatkę uhonorowano koncertem zespołu Bagatela oraz pysznym tortem.

Gloria Artis, gloria victorum, gloria Stella!

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.