Uncategorized

Czarna ksiega

Nadeslala

elzbieta karpowicz

Elzbieta Karpowicz

Nominowany do nagrody BAFTA ( British Academy of Film and Television Arts )

dramat wojenny o żydowskiej piosenkarce, działającej w ruchu oporu. Film Paula Verhoevena, autora głośnych filmów “Pamięć absolutna” i “Robocop”.

czarna ksiega

Holandia. Rok 1944. Źydowska piosenkarka Rachel Stein (Carice Van Houten) ukrywa się na holenderskiej prowincji. Gdy dom, w którym mieszka zostaje zniszczony przez zabłąkaną bombę, decyduje się z grupą innych Żydów przedostać się na południe Holandii wyzwolone już przez Aliantów. Udaje im się bezpiecznie dotrzeć do domu małżeństwa Smaal (Dolf de Vries i Diana Dobbleman), które pomagało Żydom podczas wojny. Podczas przeprawy przez rzekę, łódź z uchodźcami zostaje jednak odkryta przez niemiecki patrol, a pasażerowie giną na miejscu. Ratuje się tylko Rachel, której w ostatniej chwili udaje się wskoczyć do wody. Uratowana przez Gerbena Kuipersa (Derek de Lint), jednego z przywódców holenderskiego ruchu oporu, Rachel decyduje się wstąpić do jego oddziału, przyjmując pseudonim Ellis de Vries.

Pierwszą misję – przemyt broni – przeprowadza w towarzystwie Hansa Akkermansa (Thom Hoffman). Jednak podczas niemieckiej rewizji z opresji ratuje ją niemiecki oficer SD Ludwig Müntze (Sebastian Koch). Tymczasem ruch oporu planuje akcję uwolnienia z centrali SD kilku przetrzymywanych tam więźniów, wśród których jest także syn Kuipersa. Pamiętając spotkanie z Müntze, Rachel zgadza się go uwieść i pomóc w uwolnieniu jeńców. Wkrótce zostaje jego asystentką i namawia do podjęcia rozmów z ruchem oporu. W centrali SD poznaje też pracującą dla Niemców Ronnie (Halina Reijn).

O toczących się tajnych negocjacjach dowiaduje się zastępca Müntze, Franken (Waldemar Kobus) i informuje o nich gestapo. Müntze zostaje zatrzymany i w trybie doraźnym skazany na śmierć, a dowodzony przez Akkermansa oddział partyzantów, który miał uwolnić więźniów trafia w zasadzkę. Rachel pomaga Müntzemu, którego pokochała, uciec z niewoli. Ruch oporu uznaje tę ucieczkę za dowód jej zdrady…

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.