Uncategorized

Rozbrat z długo zakłamywaną historią

Nadeslal

piotr Jjpg

Piotr Jassem

Polska zmienia się nie do poznania. Nie tylko wizualnie rosną nowe drapacze chmur, supernowoczesne budynki, powstają muzea, galerie, masa przytulnych knajpek, miasta i wsie pięknieją i stają się barwne i czyste, ale zmienia się także mentalność społeczeństwa. Polacy otwierają się na świat i, co bardzo ważne, na swoją własną historię. Po latach zakłamania wymuszonego przez komunistyczny reżim, otworzyły się umysły i serca na karty historii i jej bohaterów tych zmarłych i tych nielicznych ocalałych. Przez wieki wszak Polacy i Żydzi żyli razem i obok siebie, wspólnie stanowiąc cząstki mozaiki zwanej Polską. W tym roku Polska gościła uroczyste obchody 70. rocznicy powstania w warszawskim getcie. O tych uroczystościach rozmawiam z ich aktywnym uczestnikiem Piotrem Jassemem, prezesem Polish-Jewish Heritage Foundation i kanadyjskim przedstawicielem Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Dalsza czesc

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. „Cala Polska zmienila sie nie do poznania ”
    Czy Warszawa reprezentuja cala Polske ? Nie sadze.

  2. Gleboki i realistyczny artykul, oddaje dokladnie moje wlasne przezycia i przemyslenia po tej wspanialej Zydowskiej Uroczystosci w Polsce. Piekne zdjecia.
    Dziekuje, Piotrze za te piekna dokumentacje..
    I mniejsza juz czy symbolem byly zonkile czy gwiazdy Davida, symbolika tez ewoluuje, wezmy rzeczy z dobrej strony. Rozwoj umyslow w Polsce jest ogromny, to prawda ze nie wszystkich i nie zawsze, ale docenmy ten trend.
    Byl tez wielodniowy, bogaty festiwal super ciekawych filmow „Zydowskie Motywy” w kinie Muranow. Tlumy ludzi, gorace dyskusje, wszystkie projekcje za darmo, calosc finansowana przez panstwo polske. W Genewie ten festiwal jest malutki i platny, z funduszy prywatnych, panstwo nie daje ani grosza na Zydow…Nie wymagajmy od Polski za wiele, trend jest dobry, najlepszy z calej Europy, to najwazniejsze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.