Czy antysemita może być dobrym dentystą?

nadeslala

irena wiszniewska

Irena Wiszniewska

Parę lat temu, przyciśnięta gwałtowną potrzebą, poszłam w Wilnie do dentysty. Nie tak z ulicy, ale poleconego. Znieczulił i zabrał się do roboty.

Siedzę nieruchoma, z szeroko otwartymi ustami, starając się znosić z godnością ten społecznie przyjęty rodzaj gwałtu. On boruje, ja choć serce skacze jak na patelni, zachowuję spokój. On, borując, gada:

-No bo i popatrzmy na tych Żydów. Pełno ich w rządzie, w telewizji. Ja to ich poznaję po nosie. Noszą inne nazwiska, jakby nie byli Żydami. Ale są. Ja to pani wytłumaczę…

Przełykam ślinę. W tego typu sytuacjach mam ślinotok.

-Bo Żydzi proszę pani strasznie się mnożą. Jak króliki, mówię pani, jak króliki. – Wydaję jęk, coś bełkoczę. Wymienia tamponiki, wsuwa dwa dodatkowe. – Żydówki to piękne kobiety. I przed wojną to było tak, że szanujący się przemysłowiec miał sekretarkę Żydówkę. I oni na nie patrzyli i umieli się im oprzeć. A one zachodziły w ciążę i rodziły im dzieci. Ale to jeszcze nic! Ja nie rozumiem dlaczego, ale nasze kobiety to strasznie ciągnie do Żydów. I to ma, proszę pani, poważne konsekwencje. Bo ile naszych mężczyzn nie wie, że żony ich zdradziły z Żydem i żydowskie dziecko uznali za swoje?

Szerzej otwieram usta, wybałuszam oczy. Najchętniej ugryzłabym go w rękę, ale się boję. Przecież ta ręka gmera w moich ustnych wnętrznościach, całkiem niedaleko mózgu.

– Żydzi są wszędzie! Te nosy! Babcia zdradziła dziadka z Żydem i krew skażona na pokolenia!

Kiwam powiekami że, tak tak. Pokiwałabym i ogonem, żeby tylko się skończyło.

Do kanonów antysemityzmu należy stwierdzenie, że „Żydzi tworzą międzynarodowa finansjerę, która rządzi światem”. W domyśle – są chciwi i nieuczciwi, zabierają pieniądze nie-Żydom, przyczyniając się do ogólnej nędzy. Ale ich władza wedle mego dentysty nie zna granic. Snując wątek  „Żydów mnożących się jak króliki”,  nadaje im wprost magiczne właściwości rozrodcze. Raz się bzykniesz z Żydem, a już jesteś w ciąży! Nie ma lepszego lekarstwa na bezpłodność.

Być może z czasem zapomniałabym o mojej stomatologicznej kaźni, gdyby nie jeden drobiazg. Dentysta antysemita przeborował mi ząb. Wypełnienie wsadził również w dziąsło, co powoduje że od czasu do czasu ząb ćmi.

Sama sobie jestem winna. Powinnam była delikatnie wyjąć rękę z narzędziem tortur z ust i bezzwłocznie opuścić gabinet osobliwości. Może nie każdy antysemita jest złym dentystą, ale bezpieczniej jest przyjąć odwrotne założenie.

One Response to “Czy antysemita może być dobrym dentystą?”

  1. Cale szczęście ze zachowałaś zimna krew, bo mogło być jak w tym dokumentalnym filmie, pacjent zgodził się ze Volvo to włoski samochód:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: