Uncategorized

Powrót Żyda

napisala  ksiazke i podeslala wiadomosc  Katka Reszke

katka Reszke

reunion68

Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście

powrot zyda

“Nasz «fenomen» – nieoczekiwane pojawienie się trzeciego pokolenia Żydów w w Polsce po Holokauście – przywołuje najbardziej fundamentalne filozoficzne pytania dotyczące żydowskiej tożsamości. Rzuca on światło zarówno na wyobrażoną «esencję» żydowskości, jak i jej postrzegane peryferie i granice. Oferuje całkowicie nową perspektywę przy rozpatrywaniu pytania «Kto to jest Żyd?» i kwestionuje pozornie najbardziej oczywiste prawdy o byciu Żydem. Nagle mamy do czynienia z całym pokoleniem ludzi, którzy oferują polifonię odpowiedzi na odwieczne pytania «Kto to jest Żyd?» i «Co to znaczy być Żydem?», a jednocześnie każdą definitywną odpowiedź stawiają pod znakiem zapytania przez samo swoje istnienie.”

“W unikalny sposób łącząc osobiste zaangażowanie z perspektywą uważnego obserwatora, Katka Reszke oferuje odkrywczą analizę kontrowersyjnego i rozwijającego się zjawiska, które zadziwia, a czasem wręcz drażni resztę żydowskiego świata. Oddaje ona tym samym – co rzadkie i pożądane – głos samym bohaterom, czyli „nowym polskim Żydom”, i osadza w złożonym kontekście ich przejmujące poszukiwania swojego miejsca i tożsamości w ramach odważnej nowej rzeczywistości żydowskiej postkomunistycznej Polski.”

—Ruth Ellen Gruber, pisarka, badaczka, dziennikarka, autorka książek Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culture in Europe (wyd. polskie Odrodzenie kultury żydowskiej w Europie) oraz Letters from Europe (and Elsewhere).

Wiecej znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Kupilem kiedys podczas odwiedzin Polski, kasete wideo “Chanuka podwojny czas” film domumentalny Daniela Strehlau. Byla to piekna opowiesc miedzy innymi o odkryciu, rozbudzeniu tozsamosci zydowskiej u polakow ktorzy dowiedzieli sie ze maja cos wspolnego z zydostwem. Jesli ksiazka pani Reszke bedzie jako audiobook to kupie. Zawsze mam czas na sluchanie robiac cos innego a ksiazek papierowych lezy duzo na nocnym stoliku i skad wziasc ten czas. 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.