Uncategorized

Jubileuszowa X edycja Festiwalu “Warszawa Singera”

Jak donosi PAP

logo2

Występy klezmerów i kantorów, projekcje filmowe, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania literackie, dyskusje i debaty zaplanowano podczas tegorocznego X Festiwalu Kultury Żydowskiej “Warszawa Singera”, który odbędzie się od 24 sierpnia do 1 września w Warszawie.

Od kilku lat na festiwal, którego pomysłodawczynią i szefową jest dyrektor generalna Fundacji Shalom Gołda Tencer, zapraszani są znani twórcy czerpiący inspiracje z kultury i muzyki żydowskiej. Podczas jubileuszowej edycji wystąpią artyści z Izraela, USA, Niemiec, Szwecji, Holandii, Francji, Kanady, Rumunii i Węgier.

Honorowym gościem “Warszawy Singera” będzie syn Isaaca Bashevisa Singera, izraelski dziennikarz Israel Zamir. Podczas jubileuszowej edycji zaplanowano także przegląd najciekawszych wydarzeń poprzednich festiwali, zagra m.in. Joshua Nelson zwany “księciem muzyki gospel” z zespołem.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi znany trębacz jazzowy Tomasz Stańko, który przygotował repertuar specjalnie na jubileusz festiwalu. Zagra w kościele pw. Wszystkich Świętych z towarzyszeniem zespołu Kroke i formacją Tomasz Stańko New York Quartet. W Synagodze im. Nożyków zaplanowano występ Chóru Kantorów z Jerozolimy, w ramach którego będzie można posłuchać znanego amerykańskiego kantora młodego pokolenia Yaacova Lemmera.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie kantor Dudu Fisher znany m.in. z roli Jean Valjeana w musicalu “Les Miserables” na Broadwayu. Do Warszawy przyjedzie również kanadyjski pianista i kompozytor jazzowy Ron Davis. Dla fanów nowej muzyki żydowskiej i współczesnych brzmień przygotowano m.in. występ instrumentalistów jazzowych Trio Horny Trees oraz kwartetu Hozim.

Na pl. Grzybowskim będzie można także posłuchać zespołu The Other Europeans, założonego i kierowanego przez Alana Berna, a tworzonego przez 14 muzyków – klezmerów i członków romskiego zespołu Lautari. W tym samym miejscu wystąpi również Joshua Nelson, który pojawi się na scenie dwukrotnie – 30 sierpnia i 1 września podczas wielkiego finału wraz z zespołem Cukunft Big Band Raphaela Rogińskiego oraz muzykami Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

W ramach “Warszawy Singera” zaplanowano także przedstawienia teatralne. Spektakle inspirowane twórczością Isaaca Bashevisa Singera przedstawią: Compagnie du Hasard z Francji (“…a teraz pada śnieg!|”) i Teatr Żydowski z Bukaresztu (“Yentl”). Wystawione zostanie także widowisko kukiełkowe “The Dybbuk Between Two Worlds” w wykonaniu izraelskiego Teatru Narodowego Habima, a także “Marienbad” w reż. Macieja Wojtyszki i “Kafka tańczy” w reż. Lecha Mackiewicza, oba zrealizowane na deskach Teatru Żydowskiego.

Teatr Formy Józefa Markockiego zaprezentuje także pantomimę “Proces” wg Franza Kafki. Podczas festiwalu wystawiane będą również małe formy teatralne. Swoje spektakle pokażą Karolina Kirsz (adaptacja powieści “Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza), Paweł Paszta (“Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie I.B. Singera) i Anna Smolar (“Golem” z udziałem Candelarii Saenz Valiente).

Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

Patronem medialnym “Warszawy Singera” jest Forum Żydów Polskich

fzp

 

Wiecej informacji

KLIKNIJ TUTAJ 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.