Uncategorized

Andrzej Krakowski w ramach Xego Festiwalu Singera

Nadeslala Majka Elczewska

majka elczewska

reunion68

Sobota, 24 sierpnia, godzina 13:00„Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Andrzejem Krakowskim prowadzi Majka Elczewska
„Życie to taka dziwnie napisana książka. Gdyby 46 lat temu w Polsce ktoś powiedział Andrzejowi Krakowskiemu, że będzie mieszkał i tworzył w Hollywood, pewnie by nie uwierzył. Dziwne losy skrzyżowały jego drogi z wielkimi artystami filmu i teatru, pisarzami i malarzami oraz politykami w różnych zakątkach świata.” (M.E.)
Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor  scenariuszy 18 filmów i kilku książek.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48Niedziela, 25 sierpnia godzina 15:00
Wernisaż wystawy rysunków Andrzeja Krakowskiego
Andrzej Krakowski publikował swoje rysunki w wielu pismach na całym świecie. W latach 80. był rysownikiem pisma Business of Film ukazującego się symultanicznie w Londynie i Los Angeles. Ostatnio jego rysunki ukazują się na blogu Foreign Confidential oraz w biuletynie „Reunion’68” wydawanym w Nowym Jorku dla tzw. „emigracji marcowej”.
Fotka Cafe Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2Sobota, 31 sierpnia, godzina 14:00
Żydowski salon literacki: „Pollywood i co dalej?” tom 2. – spotkanie z Andrzejem Krakowskim prowadzi Majka Elczewska
Kontynuując badania nad polskimi korzeniami amerykańskiego przemysłu filmowego, autor prezentuje następną grupę pionierów urodzonych w Polsce – słynnych na całym świecie, lecz zapomnianych w kraju swojego dzieciństwa. Trudno byłoby odpowiedzieć na pytania: gdzie byłyby dzisiaj amerykańska animacja bez Maxa Fleischera, charakteryzacja filmowa bez Maxa Factora, radio i telewizja bez Davida Sarnoffa; jak potoczyłaby się kariera Audrey Hepburn bez „księcia”, Michała Waszyńskiego; czy studio Universal powstałoby bez pieniędzy Marka M. Dintenfassa, filmy Grety Garbo – bez scenariuszy Salki Viertel a „Most na rzece Kwai” – bez producenta Sama Spiegela?!
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Niedziela, 1 wrzesnia, godzina 18:00
18.00 Pokaz filmu: „Triumf Ducha” („Triumph of the Spirit”), reż. Robert M. Young, (USA 1989, 120 min)
Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie ze scenarzystą i koproducentem filmu Andrzejem Krakowskim
W rolach głównych: Willem DafoeEdward James Olmos i Robert Loggia
Scenariusz: Andrzej Krakowski, Laurence Heath, muzyka: Cliff Eidelman, zdjęcia: Curtis Clark
Fabuła oparta na prawdziwej historii żydowskiego boksera z Salonik, Salamo Aroucha, wysłanego do hitlerowskiego obozu śmierci w Auschwitz. Salomo jeszcze przed wojną wygrywa swoje pierwsze walki bokserskie, a już w 1941 roku, jako 18-latek, uzyskuje tytuł mistrza Bałkanów w wadze lekkopółśredniej. Dwa lata później wraz ojcem i bratem trafia do obozu koncentracyjnego. Szybko okazuje się, że w obozie jego umiejętności bokserskie staną się jego szansą na przeżycie. Oficerowie SS, wzorem rzymskich cezarów, organizują pojedynki więźniów. Zasady są proste: za zwycięstwo – dodatkowa porcja jedzenia, za przegraną – śmierć. Wyprodukowany w koprodukcji z Polską, film został nakręcony we wnętrzach naturalnych na terenie obozu oświęcimskiego z udziałem amerykańskich, polskich i niemieckich aktorów. 
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.