Uncategorized

Nasza wina

Nadeslala Eugenia Hinton Pocalun

Genia pocalun

reunion68

Ostatnio po 12 latach zaczal krazyc po Internecie  lista napisany przez Jancekiego i Maca z powolaniem sie na posla Bielickiego. 

 

Wprost

Autor Stanisław Janecki
Autor Jerzy Sławomir Mac

Nasza wina

Przepraszamy Żydów i prosimy o wybaczenie. Polacy nie są współodpowiedzialni za Holocaust, ale są współodpowiedzialni za los polskich Żydów podczas Holocaustu. „Nie ma zbiorowej odpowiedzialności, jest odpowiedzialność za zbiorowość” – tak to określił Czesław Bielecki, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Dlatego przepraszamy Żydów – w imieniu państwa, społeczeństwa, każdego z nas.

Przepraszamy Żydów i prosimy o wybaczenie. Polacy nie są współodpowiedzialni za Holocaust, ale są współodpowiedzialni za los polskich Żydów podczas Holocaustu. „Nie ma zbiorowej odpowiedzialności, jest odpowiedzialność za zbiorowość” – tak to określił Czesław Bielecki, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.Dlatego przepraszamy Żydów – w imieniu państwa, społeczeństwa, każdego z nas.Przepraszamy dla własnego dobra, żeby się oczyścić, żeby w XXI wiek wejść z czystym sumieniem. Przepraszamy za „milczenie owiec”, czyli bierność polskiej większości, za „biednych Polaków patrzących na getto”, za patrzących na pociągi jadące do Treblinki. Za tych, którymnie przeszkadzają rysunki powieszonej gwiazdy Dawida. Za prokuratorów, którzy ordynarne antysemickie dowcipy i broszury propagujące kłamstwo oświęcimskie uznają za niegodne ich wysiłku. Przepraszamy za tych, dla których ujawnienie zbrodni w Jedwabnem stało się kolejną okazją do uzewnętrznienia antysemickich fobii i stereotypów, okazją do wyprania sumień, do przerzucenia polskich przewin wobec Żydów na samych Żydów, do negowania Holocaustu.Wreszcie przepraszamy za tych, którzy nie chcą za to wszystko przeprosić. Przepraszamy, mimo że nikomu nie przychodzi to łatwo, ani Francuzom, ani Węgrom, ani Słowakom, ani Rumunom.

Grzech pierwszy: milczenie

„Wobec zbrodni nie można być biernym. Kto milczy w obliczu mordu, staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia, ten przyzwala” – napisała w 1942 r. w ulotce sygnowanej przez Front Odrodzenia Polski Zofia Kossak-Szczucka, pisarka. „Zbrodnia włada nami dopóty, dopóki nie wyznamy win i nie przeżyjemy skruchy. Żeby przywrócić Boski porządek i spokój sumienia, nie wolno się powoływać na żadne okoliczności łagodzące, nie wolno szukać usprawiedliwień”- napominał ks. prof. Józef Tischner. „Tu nic nie można ważyć – brzemienia grzechu nie sposób zrzucić, szukając różnych ale, powołując się na kontekst historyczny, psychologiczny, społeczny. Bo zamiast skruchy popadamy w pychę, zamiast pokuty mamy banalną konstatację obecności zła” – twierdził ks. Tischner.

Caly tekst

KLIKNIJ TUTAJ

10 lipca 2001 prez. Kwasniewski przeprosił w Jedwabnem Żydów

KLIKNIJ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.