Uncategorized

Biegnij Chlopcze biegnij

Nadeslala Beata Bialek

beata bialek

Laureat Oscara wyreżyserował film o uciekinierze z warszawskiego getta

“Biegnij, chłopcze, biegnij” to oparta na faktach historia o dziecku, które uciekło z warszawskiego getta. Film, współprodukowany przez Polaków, wyreżyserował laureat Oscara Niemiec Pepe Danquart. W obsadzie są m.in. Zbigniew Zamachowski i Grażyna Szapołowska.

biegnij

Do kin w Polsce obraz trafi na początku przyszłego roku, 10 stycznia. Na zakończonym niedawno 23. Festiwalu Filmowym w Cottbus w Niemczech (5-10 listopada; jedna z ważniejszych w Europie dorocznych imprez poświęconych kinematografii) uhonorowano go Nagrodą Publiczności. Owacje po seansie trwały 15 minut – zwraca uwagę polski dystrybutor filmu, firma Kino Świat.

Dramat “Biegnij, chłopcze, biegnij”, ze znanymi polskimi aktorami w obsadzie, jest wspólną produkcją Polski, Niemiec i Francji. Nakręcono go na podstawie książki urodzonego w Warszawie izraelskiego pisarza Uriego Orleva (oryg. “Ruz jeled ruz”, 2002; wydanie niemieckie “Lauf, Junge, lauf”, 2004″).

“To prawdziwa historia Yorama Friedmana, sięgająca czasów II wojny światowej” – przypomina dystrybutor filmu.

W filmie przedstawiono poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta. Chłopiec, który stracił całą rodzinę, zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki. Kobieta potanawia go przygarnąć. Namawia chłopca, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość – osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego.

Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń chłopiec musi jednak opuścić gościnny dom. Rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, wystąpił Kamil Tkacz, który niedawno debiutował w kinie w obsypanym pochwałami “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy).

Oprócz Kamila Tkacza i Andrzeja Tkacza, w obsadzie filmu “Biegnij, chłopcze, biegnij” są m.in.: Zbigniew Zamachowski, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka, Olgierd Łukaszewicz, Elizabeth Duda, a także aktorzy z Niemiec i Izraela (m.in. Rainer Bock i Jeanette Hain).

“Chłopiec przeżył, jest obecnie starszym panem i chętnie opowiada swoją historię” – powiedział o głównym bohaterze autor filmu Pepe Danquart.

Danquart (ur. 1955) reżyseruje fabuły i dokumenty. W 1994 r. zdobył Oscara za krótkometrażowy film fabularny “Schwarzfahrer”. Bohater “Schwarzfahrera”, młody czarnoskóry mężczyzna, jest znieważany słownie przez starszą kobietę w tramwaju. Inni pasażerowie nie reagują i nie bronią go. (PAP)

********

Pisze Orit Zehavi Bergman

“biegnij, chlopcze, biegnij” opowiada o dziecku, zydowskim, rudym, bez jednej reki, poszukiwanym przez gestapo, ukrywajacym sie w lesie i wsrod polskich chlopow, ostatecznie ocalonym przez radzieckich zolnierzy. dla mlodziezy- ksiazka pozytywna, przedstawia ocalenie chlopca jako funkcje jego odwagi i inicjatywy oraz wysilku otaczajacych go ludzi. oparta na autentycznych wspomnieniach.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.