Uncategorized

Film o babci

Nadeslala Ewa Glubinska

ewa Glubinska

Lekko zarysowany, acz sugestywny dzięki bohaterce filmowy portret dawnej łączniczki Armii Krajowej – zasadniczej i samodzielnej starszej pani. Zrealizowany z czułością i precyzją dokument minuta po minucie odsłania poprzez detale i zbliżenia fascynujące życie tytułowej babci. Z jej opowieści wyłania się portret osoby z krwi i kości, pamiętającej rodzinne koligacje, obdarzonej precyzyjnym i przenikliwym umysłem kobiety, która przeżyła wojenną zawieruchę, ale nie straciła wewnętrznego azymutu i woli realizowania siebie i swoich pasji.

Filmie o babci nie dowiadujemy się do końca, kim jest z imienia i nazwiska główna bohaterka, ale ważniejsza w dokumencie jest historia jej życia, którą opowiada ze swadą piękną polszczyzną. Poznajemy dzieje jej rodziny i czasów studenckich, dawne obyczaje (“córka musi rodzić u matki”), usłyszymy też o spotkaniu z Piłsudskim. Wrażenie robi skromność bohaterki, kiedy z niechęcią wyjawia fakt, że pełniła funkcję kapitana w AK. Powagę filmu równoważą dowcipne komentarze babci i ćwiczenia z pamięci dokonywane na reżyserze. Statuetka Piłsudskiego, okulary, obrączka, wiele zdjęć, welurowe kotary i biblioteczka wizualnie współtworzą staroświecki ten świat, sfilmowany przez Piotra Latałło. Szlachetny, liryczny ton opowieści uzupełnia muzyka Janusza Stokłosy.

Kliknij Tutaj

16 minut

Andrzej Titkow (ur. 24 marca 1946 w Warszawie) – reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych, także aktor drugoplanowy i dydaktyk uniwersytecki (wykładał w Instytucie Kultury Polskiej UW, Warszawskiej Szkole Filmowej, Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz na UKSW), absolwent reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. W latach 1973-1990 był związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, w latach 1990-1994 był członkiem Studia Filmowego “Kronika”, od roku 1994 prowadzi założone przez siebie Studio Filmowe TAK. W latach 2004-2006 pełnił funkcję zastępcy kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. W latach 2005-2010 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Żydowskie Motywy” w Warszawie.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.