4 odpowiedzi »

  1. Wydaje mi się, że jeśli ten wywiad ma nie być usunięty, to dla unikniecia tego typu nieporozumień należałoby przynajmniej zmienić podtytuł “Jest to aktualny wywiad z GW” na nie wprowadzający w błąd.

  2. No to się dałem nabrać. Dzięki za wyjaśnienie. Dziwiło mnie, że Gazeta Wyborcza pozwoliła by na pochwałę o. Rydzyka & Co. Polskie gazety widuję niezbyt często. W tym wypadku byłoby lepiej gdyby ten artykuł nie ukazał się w Reunion. Nie powinniśmy udzielać naszego forum antysemitom. Myślę, że lepiej będzie jeśli ten artykuł zostanie usunięty z wytłumaczeniem powodu (nie drukujemy antysemickich paszkwili).

  3. Szanowny Włodku Rozenbaum, to pomyłka: w tym przypadku GW nie oznacza bynajmniej Gazety Wyborczej, a Gazetę Warszawską, chyba najbardziej antysemicki szmatławiec, jaki obecnie regularnie w Polsce wychodzi. To zresztą kontynuacja gazety pod tym samym tytułem, będącej po 1918 organem endecji. Jak podaje Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazeta_Warszawska_%281774%29), została ona “zakazana przez władze sanacyjne za skrajnie prawicowe poglądy w 1935 r.”. Obecnie zajmuje się głównie tropieniem spisków żydowskich i na jej tle o. Rydzyk uchodzić może za liberała, jeśli nie za żydowskiego pachołka. Nie wiem, czy autor zdaje sobie z tego sprawę, że jest przez ten szmatławiec traktowany jako pożyteczny idiota, ale jeśli nie wiedział, to już wie. Ale jeśli wiedział, ale to lekceważy lub akceptuje, to proponuję trzymać się od niego z daleka.
    Eryk Piasecki.

  4. Trochę dziwi, że Gazeta Wyborcza opublikowała ten atak na Yad Vashem ze strony wielbiciela o. Rydzyka i Radia Maryi, których jawnie antysemickie poglądy są znane zarówno w Polsce jak i za granicą. Po przeczytaniu tego długiego artykułu nie dowiadujemy się konkretnie dlaczego Yad Vashem miał problemy z zatwierdzeniem medalu “Sprawiedliwych” dla osób które uratowały Banderów. Podejrzewam, że przedstawione świadectwa nie były odpowiednio uwierzytelnione. Można ponadto wywnioskować, że Bander nie był w stanie uzyskać dodatkowych oświadczeń od osób z którymi był w kontakcie. Jeśli on tego nie mógł uczynić, to przecież Yad Vashem nie mógł zmusić ich, żeby to uczyniły. Artykuł zawiera też różne typowe “rydzykowskie” inwektywy. Np. Abraham Foxman zawsze podkreśla publicznie, że uratowała go Polka i podaje jej imę i nazwisko. W 2010 przyjechał specjalnie do Polski, żeby uhonorować medalem ADL Irenę Sendler. O czym artykuł zupełnie nie wspomina to fakt, że wielu Polaków, którzy ratowali Żydów prosiło, żeby nie podawać ich nazwisk do Yad Vashem celem przyznania medalu. Bali się swoich znajomych, sąsiadów…. Film Pasikowskiego bardzo dobrze oddaje atmosferę we wioskach i miasteczkach, gdzie Polacy mordowali Żydów. Podejrzewam, że Bander go nie oglądał.–Włodek Rozenbaum

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.