Uncategorized

JA ŻYD, TAKI JAK JEZUS

Nadeslala Mona Cravson

mona cravson

 

 

Tego, że jestem Żydem, dowiedziałem się, gdy miałem 35 lat, od 12 lat będąc katolickim księdzem. Cała moja wcześniejsza edukacja religijna opierała się na tym, że Żydzi zamordowali Pana Jezusa, że Pan Bóg odrzucił Żydów i że chrześcijanie są tymi, którzy Żydów zastąpili. Bycie Żydem to był dla mnie jeden wielki koszmar – mówi ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel.

weksler

Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel jest doktorem filozofii, emerytowanym pracownikiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalizuje się w antropologii filozoficznej, metafizyce. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007 roku, aktywnym uczestnikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2009 roku mieszka w Izraelu, pracuje w Instytucie Yad Vashem jako archiwista. Jako emeryt w dalszym ciągu jest księdzem diecezji warmińskiej.

Bogdan Białek: – Było Ci dane narodzić się dwa razy. Wielu ludzi o tym marzy…
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel: – Właściwie mam nawet trzy daty urodzenia, choć tak naprawdę nie jest pewne, kiedy przyszedłem na świat… Jako dziecko byłem przekonany, że urodziłem się 25 marca 1943 roku. Kiedy jednak poszedłem do pierwszej klasy, pani przeczytała z listy: Romuald Waszkinel, urodzony 28 lutego 1943. Zaprotestowałem, powiedziałem, że to pomyłka. A ona spytała: „A skąd ty wiesz?”. Jak to skąd? Przecież w mojej metryce zapisano 25 marca 1943 roku, rodzice tak mówili. Wieczorem przy kolacji powiedziałem tatusiowi – on był w domu alfą i omegą – że pani w szkole nie wie, kiedy się urodziłem. A tatuś: „A ty wiesz?”. „Pewnie” – odpowiedziałem. A mój mądry ojciec: „Nikt nie wie, bo to była wojna”. Otworzyłem ze zdziwienia gębę… Byłem jeszcze za głupi, żeby zapytać: tatuś, to ty nie wiesz, kiedy ci się syn urodził? A kiedy byłem już wystarczająco mądry, to ojca nie było. Zmarł, gdy ja zacząłem uczyć się w seminarium duchownym – nie mógł tego przeżyć. Dostał zawału serca, gdy wypełniłem słowa mojej żydowskiej matki.

caly ten ciekawy wywiad  znajdziesz jak

KLINIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.