Uncategorized

Anna Held

ŚPIEWAŁA NA WARSZAWSKIEJ ULICY, SWOIM GŁOSEM PODBIŁA BROADWAY

anna held

Anna Held

Byla piekna i utalentowana.Malo kto w Polsce o niej slyszalAnna Held była córką żydowskiego kupca z Warszawy i Francuzki. Rozkochała w sobie całe Stany Zjednoczone przełomu XIX i XX wieku. Amerykanie  uwiecznili ją na pocztówkach, stworzyli linię gorsetów i kosmetyków jej imienia, były też cygara Anny Held. “Mówiło się nawet o oczach Anny Held, które miała piękne – uwodzicielskie i tajemnicze. Mawiała, że „oczy flirtują najbardziej, że jest mnóstwo sposobów, by ich używać”. Robiła to z pełną świadomością swojej zmysłowości” -Anna Held była piękna (zobaczcie zdjęcia!),  miała 155 cm wzrostu, doskonałą sylwetkę, a do tego wielki talent aktorski i wspaniały głos, który zapewnił jej karierę na Braodway’u. Held miała na koncie kilka światowej sławy numerów scenicznych, nosiła odważne kreacje. Mawiano, że miała szyderczy, wieloznaczny i zabawny sposób gry, jednak prywatnie była pogodna i niesamowicie zmysłowa. Uwielbiała siebie.

Held urodziła się w Warszawie jako jedenaste i jedyne dziecko, które przeżyło

Jako ośmiolatka zarabiała śpiewem na warszawskiej ulicy. Antysemickie nastroje zmusiły rodzinę do wyjazdu z Warszawy do Paryża, a po śmierci ojca do Londynu, gdzie zaczęła współpracować z jednym z żydowskich teatrów. Do Francji, z którą zawsze bardziej utożsamiała się niż z Polską, wróciła już jako gwiazda. Do Stanów wyjechała z miłości do swojego impresario – Florentza Ziegfelda.

Zmarła w Nowym Jorku w wieku 46 lat (1918 r.) z powodu anemii i ostrego zapalenia płuc, złośliwi mawiali później, że zbyt mocno wiązała gorset. „Do dziś  Ameryka zdejmuje czapki na wspomnienie jej nazwiska” – napisał o Annie Held jeszcze w 1934 roku Eddie Cantor.

W Warszawie i Polsce o Annie Held zupełnie zapomniano.

http://wawalove.pl/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.