Uncategorized

Drugie pokolenie

Nadeslala Elzbieta Magenheim

Magenheim Elzbieta

 

Drodzy
powolutku uruchamiamy naszą stronę internetową www.drugiepokolenie.org.pl .
Zapraszamy do zaglądania tam – na stronie głównej zamieszczamy już aktualności. 
 
By strona ruszyła pełną parą potrzebna jest osoba do redagowania tekstów, zamieszczania na stronie zdjęć (a nie jest to trudne, próbowałam!).
Karol Najar jest od spraw technicznych (nieustająco dziękujemy), ale potrzebny jest pilnie “kierownik” i opiekun strony (z Warszawy)! 
A co w najbliższym czasie w Warszawie? między innymi:
17 lutego, poniedziałek godz.18.00 w JCC Warszawa ul. Chmielna 9A, pierwsze spotkanie z nowego cyklu ABC Judaizmu – kalendarz świąt, cykl życia, symbolika i sztuka żydowska w pigułce – dla wszystkich, którzy chcieliby poznać lub odświeżyć podstawową wiedzę; koszt 20 zł (członkowie JCC bez opłat) płatne na miejscu. Prowadzenie: Marta Jankowska, reprezentantka trzeciego pokolenia.
18 lutego, wtorek, godz. 18.00 w Austriackim Forum Kultury, przy ul. Próżnej 7/9  Bella Szwarcman-Czarnota Kobiety opowie, z okazji zbliżającego się święta Purim, o poprzedniczce Estery. Waszti zapominana i pomijana, stała się na jakiś czas ikoną kobiet walczących o swoje prawa i potem znów zeszła na plan dalszy. Dlaczego?
20 lutego, czwartek, godz. 16.00 w MHŻP, Anielewicza 6; Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce zaprasza na promocję V tomu wspomnień Dzieci Holocaustu mówią… Książkę zaprezentuje i spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela; spotkanie zakończy rozmowa z udziałem Autorów. A my będziemy bić brawo także Ani Gałązce, naszej drugopokoleniowej koleżance, która zredagowała publikację i przygotowała do druku.
20 lutego, czwartek, godz. 18.00 ŻIH, Błękitny Wieżowiec pl. Bankowy 2 – Skandalista Szalom Asz; o nieznanych aspektach twórczości Asza opowie dr Agata Dąbrowska z Uniwersytetu w Oslo.
22 lutego, sobota, godz. 19.00 w JCC Warszawa, Chmielna 9A, hawdala, a po niej… speed J(CC)-dating ! Młodsi i starsi, single i sparowani, bruneci, blondynki – pójdźmy wszyscy, bo JCC chce dać nam szansę poznać się nawzajem! Dla nieśmiałych zaproponowane zostaną jakieś tematy na przełamanie lodów, a jak już wszyscy poczują się swobodnie, będą mogli gadać do białego rana 🙂 Sprawdźmy ile nowych osób da się poznać w jeden wieczór!
Międzynarodowa Konferencja Ocalałych z Holocaustu i ich potomków odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia w Berlinie, motto: Sprawiedliwość dziejowa, poszanowanie i pojednanie. Aleksandra Kopystyńska z „Dzieci Holocaustu”, poinformowała, że organizatorzy Konferencji dysponują funduszami na pokrycie kosztów dojazdu, trzech dni w Hotelu Hilton i opłaty konferencyjnej dla osób z pierwszego, drugiego i trzeciego pokolenia. Członkowie i uczestnicy działań Stowarzyszenia, będący drugim pokoleniem, zdecydowani wziąć udział w konferencji i reprezentować nas, czyli polskie drugie pokolenie w Berlinie, proszeni są o przesłanie zgłoszenia do końca lutego drugie.pokolenie@jewish.org.pl (w temacie maila proszę wpisać Konferencja w Berlinie ).
24 lutego, poniedziałek, godz. 18.00 w Ec Chaim, Aleje Jerozolimskie 53, IV p. Monika Krajewska oraz Stowarzyszenie Drugie Pokolenie zapraszają na spotkanie z cyklu Progi życia – pt. Bar Micwa i Bat Micwa – krok w dorosłość.
do 3 marca przyjmowane są w JCC Warszawa zgłoszenia twórców na kiermasz purimowy, który odbędzie się 9 marca; będą darmowe stanowisko (stolik) do wystawienia i sprzedaży produktów/dzieł/smakołyków; 20% wszystkich zysków w tym dniu przeznaczone – zgodnie z tradycją purimową – na pomoc potrzebującej rodzinie. Jeśli robisz biżuterię, judaika, ciuchy, jeśli pieczesz, gotujesz, malujesz, wycinasz, skręcasz, wyginasz, piszesz, rymujesz itp. – podziel się swoimi wytworami, pokaż się w JCC, sprzedaj swoje dzieła i pomóż małej Sarze Obierzyńskiej-Chodos z Gminy w Katowicach! Zgłoszenie udziału oraz krótką informację o wystawianych przedmiotach i o sobie należy wysłać biuro@jccwarszawa.pl
JCC prowadzi Program pomocy socjalnej EZRA- więcej http://www.jccwarszawa.pl/docs/189
Monika Krawczyk przysłała (dziękujemy!) wywiad z Ambasadorem Państwa Izrael w Polsce – Zvi Rav-Nerem, w załączniku
Gminie Żydowskiej w Warszawie dziękujemy za przyznanie Stowarzyszeniu Drugie Pokolenie dotacji na 2014 rok.
Przypominam nieustająco o zgłoszeniach (już po terminie!) na nasz zjazd w Śródborowie! formularz w załączniku, a program wielce ciekawy!

KLIKNIJ TUTAJ


Przypominam także o comiesięcznych drugopokoleniowych spotkaniach w warszawskiej Aromie, Krucza 6/12 – jesteśmy tam w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od godz. 17.00, najbliższe spotkanie 2 marca.
Chcielibyśmy rozsyłać informacje także o żydowskich wydarzeniach z innych miejsc w Polsce, ale wiedzy nam brak. Jeśli chcecie, by zapraszać w Wasze strony, przysyłajcie króciutką notkę (+ ew. załącznik), chętnie rozpropagujemy.
Nasz „njusleterek” jest inicjatywą oddolną, społeczną, przygotowujemy go nieregularnie, w miarę wolnych “mocy przerobowych” i napływających informacji. 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.