Uncategorized

MISTRZOWIE SCENY ŻYDOWSKIEJ. ICCHOK LEJB PEREC

Nadeslala Golda Tencer

golda

 9 lutego o godz. 14:00 odbylo sie spotkanie z cyklu „Mistrzowie sceny żydowskiej”, którego bohaterem byl poeta, nowelista i dramatopisarz Icchok Lejb Perec, który tworzył w języku jidysz, hebrajskim i polskim. W czasie spotkania przybliżymy życie i twórczość Pereca, a fragmenty jego utworów przedstawila , Pani Grażyna Szapołowska.

i_l_peretz_postcard

Icchok Lejb Perec urodził się w Zamościu w roku 1852 w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej o korzeniach sefardyjskich. Ukończył cheder i jeszibot, a wiedzę na temat świeckiej literatury, historii i filozofii zdobywał w domu. Wyjechał do Warszawy, aby studiować prawo. Podejmował tu pierwsze próby literackie, które szybko zarzucił. Wrócił do rodzinnego Zamościa, założył rodzinę i przez 11 lat prowadził kancelarię prawniczą. W tym czasie pisał głównie po polsku i hebrajsku, ale w 1888 roku został wydany jego poemat pisany w jidysz pt. „Monisz”. Za sprawą zawistnego rywala, który oskarżył go o rzekomą radykalną działalność, stracił licencję na wykonywanie zawodu. W 1889 roku na stałe osiadł w Warszawie. Został zatrudniony w gminie żydowskiej jako urzędnik. W 1891 roku założył Die Jidisze Bibliotek (Bibliotekę Żydowską), następnie związał się z wydawnictwami: Literatur un Łebn (Literatura i życie) oraz Jonte-Bletlech (Listy Świąteczne). Związał się z zespołem pod wodzą Jana Blocha, badającym życie Żydów na polskiej prowincji. Perec prowadził badania w terenie, a wyniki prezentował na odczytach w języku hebrajskim. Zajmował się również publicystyką, podejmował zarówno tematy antysemityzmu jak i problemów nietolerancji w społeczności żydowskiej. Za udział w nielegalnych zgromadzeniach został aresztowany przez władze carskie. W czasie I wojny światowej organizował pomoc dla ofiar. Zmarł w roku 1915 i został pochowany w Mauzoleum Trzech Pisarzy na cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie.
Poza wymienianym „Moniszem” opublikował m.in. zbiory nowel: „Opowiadania ludowe”, „Obrazki z podróży po prowincji” oraz dramaty „Złoty łańcuch” i „Nocą na starym rynku”.
Opiekę artystyczną nad spotkaniem sprawowowala  Gołda Tencer.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.